Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Jednotlivý článek

Internet a vše kolem
3. 6. 2005

Pod špatnou stránku bych se nepodepsal

Už jsem vyrostl z věku razantních gest a práskání dveřmi. Přesto si ale myslím, že určitá zásadovost je ve webdesignu na místě a autor stránek by si měl dobře rozmyslet, zda vytvoří dílo, které je podle jeho přesvědčení špatné – ale klient to tak chtěl a zaplatil si.

Tohle téma je vedlejším produktem bohaté diskuse k Yuhůovu skvělému článku Proč je škoda, že IE7 nebude pro W2000. Pavel Kout píše:

Naším problémem jsou zadavatelé, kteří si pletou WWW s DTP a chtějí mít všechno pixel-perfect – všude a za všech okolností.

A Yuhů reaguje:

Pro takové zadavatele existuje jednoduché řešení -- fonty zadané v pixelech, případně tabulkový design. Zadavatelé jsou spokojení a koneckonců jsou to jejich stránky -- mně jako autorovi může být jedno, že jsou špatné, když je tak chtějí. Tenhle postup doporučuju všem webovým agenturám, které mají tento typ zadavatele.

S tím nemůžu souhlasit. Pravda, moje pozice je jiná, webdesign mě přímo neživí, takže si můžu svůj postoj snadno dovolit. Ale zkusme si představit, že po mně chce potenciální zákazník reference, případně že na webu přímo narazí na stránky, pod kterými jsem podepsaný. A ty stránky/reference budou sice pixel-perfect, ale budou se načítat dlouho, budou ne-přístupné, případně i proprietárně závislé. Co tomu zákazník řekne?

Anebo jinak. Co byste řekli vy z pozice možného zákazníka, kdybyste se podívali na web jisté webdesignerské firmy Firefoxem a zvětšili si písmo? Dali byste jí svou zakázku?

(Anebo ještě jinak. Jdete na první rande s dívkou, která se vám líbí. Zjistíte, že máte společného známého, který na vás bohužel ví cosi nelichotivého. Blbá situace, není-liž pravda?)

Připouštím, že ne každý zákazník testuje referenční stránky důkladně. A některým by se vychytávky, byť proprietární, i zalíbily. Ale nespoléhal bych na to. Každý web je prostě mou vizitkou. Jakmile jsem pod tím podepsaný, nikoho nezajímá, s jakou láskou jsem danou práci dělal, zda jsem byl donucen, uplacen nebo jen ukecán – uživatel vidí výsledek.

Komentáře (počet: 13, poslední 5. 6. 2005, 17:40, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz

Poslední články:

Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi