Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Jednotlivý článek

Společnost
6. 11. 2004

Voliči to zase zkazili

Člověk, zvláště funkcionář sociální demokracie, by až brečel. Tak pěkně se ty preference v posledních měsících vyvíjely, tak nadějně psaly noviny, že Topolánek bojuje o post předsedy ODS, poněvadž asi neobhájí pozice v Senátu a krajích. No a ti blbí voliči to zkazili a zase si to zařídili podle sebe. A tak pěkně jim ta Helenka Vondráčková zpívala. Nevděčníci.

V Televizních novinách na Nově se pan premiér zatvářil smutně a dopustil se hypotézy, že kdyby byla vyšší volební účast, jistě by ČSSD nedopadla tak špatně. A že se oproti volbám do Evropského parlamentu zlepšili. Otázkou je, zda toto „zlepšení“ nemá na svědomí pocit dluhu návštěvníků koncertů: že stovka za tu Helenku Vondráčkovou byla málo a měli by přihodit i hlas.

Byl jsem nesmírně zvědavý, co bude říkat pan Tlustý, který by v případě neúspěchu ODS mohl zaútočit na předsednické křeslo. Nebude mu líto, že prázdný a falešný Topol spíš posílí pozice? A přitom to vypadalo tak dobře, předseda strany se nešikovně zapletl do kauzy Kořistka a preference začaly klesat. Jenže socani hráli ještě hůř a jména jako Emmerová nebo Kolář se voličům zřejmě vryla výrazněji.

O panu Kalouskovi, předsedovi KDU-ČSL, se povídalo a psalo hodně, především o tom, jak se vyzná v zákulisí. Ne že by pro mě byl etalonem důvěryhodnosti, ale prostě to umí. Být v tak šílené vládě a zvyšovat neustále své volební zisky, to by snad měl někde vyučovat. Takže mu nejspíš projde i to, že jak na místech hejtmanů, tak v Senátu asi trochu ztratí.

Výpověď místopředsedy US-DEU pana Karáska v podvečerních zprávách na ČT zaujala především stařeckou modulací hlasu. Až si říkám, jestli se u v této straně dostaví dřív politická, nebo biologická smrt. Ani oba kandidáti, kteří za stranu postoupili do druhého kola senátních voleb, nejsou žádní mladíci.

Zaráží mě ale to, že pořád se nevzalo na vědomí to, že druhou nejsilnější stranou jsou už hezky dlouho komunisté. Sice se jejich stálý vzestup pozastavil, ale jestli si jich nikdo nebude všímat (a jestli bude nejsilnější vládnoucí strana pokračovat ve své úžasné přehlídce populismu a neschopnosti), můžou se velmi lehce dostat dost přes dvacet procent.

Za lidovci ční zdánlivě díra nevolitelnosti, ale oproti průzkumům se kolem pětiprocentní hranice rojí poměrně dost seskupení. Jestli se ta různá sdružení dokáží domluvit a Evropští demokraté se nezblázní, můžou se za rok a půl dít v těch „velkých“, parlamentních volbách zajímavé věci. To by se Škromachovci divili, kdyby opět přistáli na sedmi procentech, odkud je před dvanácti lety vytáhl Miloš Zeman.

Je jen otázka, zda velké volby nebudou dřív. Mám pocit, že by to téhle zemi spíš prospělo. A ČSSD by ještě teď měla šanci na dvojciferný bodový zisk, což v roce 2006 nebude tak jisté.

Komentáře (počet: 22, poslední 12. 11. 2004, 15:34, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz

Poslední články:

Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi