Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.
Před nedávnem po mě chtěl můj zaměstnavatel seznam odborných publikací, aby naši klienti (tehdy především střední školy) nepochybovali o naší odborné zdatnosti. A rázem jsme řešili problém. Jak postihnout v bibliografii pravidelnou publikační činnost krátkých článků v blogu či webzinu, tedy médií s velmi rychlým obratem článků?
Budiž, kvůli zákazníkům můžu napsat „je výhradním autorem textů na odborném weblogu XY” – kdo si chce ověřit, že věci rozumím, blog si najde a pročte. Ale jak bych obstál před nějakou vědeckou radou, která bere v úvahu pouze články v odborných časopisech a měří význam mé práce pomocí citačního indexu? Doložit význam toho kterého článku či spotu pomocí množství zpětných odkazů? Nebo počtem přečtení? Návštěvností stránek? Existuje něco jako impakt faktor weblogu a webzinu?
Přitom tyto formy jsou pro současný informační věk typičtější než tradiční formy publikace, a nejen v oblasti informatiky. Kdo by dnes čekal na zveřejnění v papírovém časopise, když může svůj objev publikovat hned? Domnívám se, že systém hodnocení kvality vědecké práce se bude muset, a to nejen v oborech souvisejících s informatikou, začít razantně přizpůsobovat vývoji.
Je tu ovšem ještě jedna otázka. Budou vlastně ti, kdo denně nadrtí miliardy písmenek při psaní článků na weblogy a webziny, stát o akademické tituly? Takový profesor Staníček nebo docent Janovský, to zní zajímavě – ale vsadil bych se, že radši zůstanou Pixy a Yuhů.
Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.
© Honza Hučín 2004–6
Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!
8. 8. 16:48 | Pepa
7. 8. 21:26 | Honza Hučín
7. 8. 21:02 | Honza
6. 8. 14:29 | Pepa
3. 8. 18:29 | Honza
*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)
statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník