Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Jednotlivý článek

Společnost
27. 7. 2004

Nechme daně krajům

Rozhodovací pravomoci by měly být na co nejnižší úrovni. Tomu se říká princip subsidiarity a zejména ve vztahu k Evropské unii se jím ohání leckdo, jenom aby se nám ti hnusní byrokrati z Bruselu náhodou nechtěli podívat do tuzemského bahýnka. Když ale subsidiaritu chtějí kraje, strhne se bitka. V Poslanecké sněmovně leží vládní návrh zákona o rozpočtovém určení daní a očekává se kolem něho velmi tuhý boj. Koneckonců napoprvé byl před rokem podobný návrh zamítnut.

Stručně a jednoduše jde o to, že by si kraje ponechaly část výnosů daní a sestavily by si vlastní krajský rozpočet, ze kterého by financovaly školy, opravy silnic, nemocnice, kulturu. Prostě čtrnáct malých států. Zatímco teď dostávají školy stejného typu v celé republice na jednoho žáka stejně peněz, může se stát, že v jednom kraji přiklepnou školám víc a ve druhém míň (ale nesmějí podlézt určitou minimální hranici vyplývající ze zákona, např. mzdové tarify). Promítne se do toho samozřejmě bohatství toho kterého kraje, jinak se budou cítit nad pokladnou v Praze a jinak na severní Moravě. Ale důležité budou i krajské priority. Chceme radši opravit silnice, nebo přidat učitelům? Vypuknou boje podobné těm, které nás čekají za pár měsíců v celostátním měřítku při schvalování rozpočtu.

Nejsou kraje ale na princip subsidiarity už příliš malé? Nebude lobbing na krajské úrovni ještě větší žíravina? A nehrozí nebezpečí, že chudší kraje budou chudnout ještě víc?

Přemýšlel jsem o tom a myslím, že ne. Čím jsou ti, kteří o penězích rozhodují, blíže lidem, tím jsou vztahy osobnější a tím hůř se defrauduje. Ideální velikost by podle mě byla okres, jenže to už by bylo atomizované příliš. Nějaké přerozdělování ve formě státních investic zřejmě bude nutné zachovat. A přehazování velkých peněz bude bezpochyby velkou výzvou pro místní média a investigativce. Jsem zvědavý, jakou linii zvolí Deníky Bohemia, zejména bude-li v každém kraji vládnout jiná partaj.

Ještě za totáče jsme měli legraci z toho, jak je na povrchu silnic vidět, když se přejíždí z okresu do okresu. Myslím, že v případě přijetí novely se podobné „přirozené hranice” objeví. Ale nevadí, naopak – těším se na mezikrajskou konkurenci, která přirozeně vznikne. Konkurence je přece prospěšná, ne?

Komentáře (počet: 8, poslední 29. 7. 2004, 10:51, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz

Poslední články:

Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi