Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.
Rozhodovací pravomoci by měly být na co nejnižší úrovni. Tomu se říká princip subsidiarity a zejména ve vztahu k Evropské unii se jím ohání leckdo, jenom aby se nám ti hnusní byrokrati z Bruselu náhodou nechtěli podívat do tuzemského bahýnka. Když ale subsidiaritu chtějí kraje, strhne se bitka. V Poslanecké sněmovně leží vládní návrh zákona o rozpočtovém určení daní a očekává se kolem něho velmi tuhý boj. Koneckonců napoprvé byl před rokem podobný návrh zamítnut.
Stručně a jednoduše jde o to, že by si kraje ponechaly část výnosů daní a sestavily by si vlastní krajský rozpočet, ze kterého by financovaly školy, opravy silnic, nemocnice, kulturu. Prostě čtrnáct malých států. Zatímco teď dostávají školy stejného typu v celé republice na jednoho žáka stejně peněz, může se stát, že v jednom kraji přiklepnou školám víc a ve druhém míň (ale nesmějí podlézt určitou minimální hranici vyplývající ze zákona, např. mzdové tarify). Promítne se do toho samozřejmě bohatství toho kterého kraje, jinak se budou cítit nad pokladnou v Praze a jinak na severní Moravě. Ale důležité budou i krajské priority. Chceme radši opravit silnice, nebo přidat učitelům? Vypuknou boje podobné těm, které nás čekají za pár měsíců v celostátním měřítku při schvalování rozpočtu.
Nejsou kraje ale na princip subsidiarity už příliš malé? Nebude lobbing na krajské úrovni ještě větší žíravina? A nehrozí nebezpečí, že chudší kraje budou chudnout ještě víc?
Přemýšlel jsem o tom a myslím, že ne. Čím jsou ti, kteří o penězích rozhodují, blíže lidem, tím jsou vztahy osobnější a tím hůř se defrauduje. Ideální velikost by podle mě byla okres, jenže to už by bylo atomizované příliš. Nějaké přerozdělování ve formě státních investic zřejmě bude nutné zachovat. A přehazování velkých peněz bude bezpochyby velkou výzvou pro místní média a investigativce. Jsem zvědavý, jakou linii zvolí Deníky Bohemia, zejména bude-li v každém kraji vládnout jiná partaj.
Ještě za totáče jsme měli legraci z toho, jak je na povrchu silnic vidět, když se přejíždí z okresu do okresu. Myslím, že v případě přijetí novely se podobné „přirozené hranice” objeví. Ale nevadí, naopak – těším se na mezikrajskou konkurenci, která přirozeně vznikne. Konkurence je přece prospěšná, ne?
Vložit vlastní komentář – Návrat k článku – RSS komentářů tohoto článku
Příkladů rozkradených a vytunelovaných vesnic ze zlého úmyslu nebo jen z diletantství máme v této zemi již dost na to, aby teze o tom že čím blíž k lidem, tím poctivěji, vzala za své. A to se zatím objevila jen špička ledovce.
Prakticky se vliv rozhodování krajů již projevuje v železniční dopravě, kdy si kraje některé vlaky vůbec neobjednaly, prostě proto, že se domnívaly, že to udělá "ten druhý" nebo snad stát, protože šlo o vlaky, které jezdí přes několik krajů (Bezdrev, Otava) a jsou docela plné. Zachraňovaly to "celostátní" ČD, které příslušné vlaky prostě nezrušily. Jak to dopadne, až střední Čechy si Bezdrev nezplatí a ten bude jezdit jen Most-Kounov a pak Březnice-Budějovice a mezi tím 70km nic, se bojím si jen představit.
Konkurence mezi kraji neexistuje - konkurence může být pouze v zastupitelném zboží - a jeden kraj druhým nenahradíš, zastupitelné tedy nejsou. Čili to bude max. bratrovražedný boj o finance. Nazývejme to pravými jmény.
[2] 27. 7. 2004, 14:47 – Dan
Právě že to snad nebude boj o peníze mezi kraji (ten panuje teď), protože si budou hospodařit se svými vlastními (tedy těmi, které se vytvoří na jejich území)...
No... Upřesnil bych: tedy těmi, které vytvoří firmy sídlící na jejich území. Známý případ obcí okolo Prahy, které se těšily na velké daně z příjmů boháčů, kteří si tam postavili vily a hle - oni mají trvalé bydliště nadále kdesi v Praze...
[4] 27. 7. 2004, 15:41 – Honza Hučín (Odkaz)
-> [1] Konkurence podle mne může existovat například ve školství - například kraj může lákat žáky z jiných krajů na své elitní školy a pak požadovat od těch krajů, aby mu to refundovaly. Něco podobného už dnes funguje mezi obcemi. Nebo akce, na které přitáhne lidi z jiných krajů a ti tam utratí své peníze (i když je tu problém s trvalým bydlištěm podnikatelů apod.).
Krajští pohlaváři mají o jeden stupeň nižší nimbus nedotknutelnosti, takže je pravděpodobnější, že je někdo dožene k odpovědnosti, i když něco vytunelují. Zejména bude-li polititcká reprezentace na celostátní úrovni jiná než v příslušném kraji či obci (viz případ pana Volfa, primátora Kladna). Nebo toho šíleného projektu na akvapark Bublava, tehdejší starosta půjde k soudu za neoprávněný prodej pozemků atd.
S těmi školami... kdejaký okres má svou univerzitu, ale kvalita vysokého školství se tím spíše snížila. To co z nich vychází nemá ani úroveň středoškoláků. Jaké bylo nadšení nad základními školami, které neznámkují, děti sedí na zemi a jen tak mimochodem se něco sem tam naučí - hlavně prý samostatně uvažovat a neomezovat individuality. No a při prvním pokusu o vstup na střední školu se ukázalo, co se naučily - jak se píše Babyčka si samostatným myšlením prostě nevydedukují. No a ještě něco - je otázkou, zdali převážení žactva z města do města je pro společnost efektivní. Pravda, doprava sice zvyšuje hodnotu zboží, ale....
[6] 28. 7. 2004, 10:44 – Honza Hučín (Odkaz)
[5] Řeč je o něčem jiném, o vzdělávací nabídce základního a středního školství. Když hodně žáků z Pardubic bude radši dojíždět do Hradce na lepší gymnázium a když to bude muset Pardubický kraj do HrKr refundovat, bude s tím muset kraj něco dělat, protože neuživí učitele v Pardubicích. Buďto tam zruší jednu školu a učitele propustí, anebo nějak přitáhne žáky zpět do Pardubic. To je podle mě pěkná ukázka fungování trhu a konkurence ve školství.
ad 6: Ne. Bude podplácet rodiče, aby dali své dítě do místní školy. O zlepšení výuky nebude ani řeči, už proto, že na lepší platy učitelům nebudou peníze, neb ty se vydají na ony příspěvky rodičům. naprosto neefektivně, jen aby obec měla školu. Malé vesnice to již tak dělají. Časem budou platit divákům i kina, jen aby obec měla kino.... Absurdistán.
[8] 29. 7. 2004, 10:51 – Honza Hučín (Odkaz)
ad [7] U malých vesnic to chápu, protože pro rodiče je základka jako základka. Ale na středních školách, zejména na gymplech, už to tak jedno není. Motivací rodičů gymnazistů je, aby se dítě dostalo na VŠ. Když budu vědět, že škola X má 90% úspěšnost uchazečů u přijímaček na VŠ a škola Y jenom 70% (při podobném portfoliu požadovaných VŠ oborů), dám dítě radši na X, i kdyby mi na Y strčili do kapsy deset tisíc.
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.
© Honza Hučín 2004–6
Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!
8. 8. 16:48 | Pepa
7. 8. 21:26 | Honza Hučín
7. 8. 21:02 | Honza
6. 8. 14:29 | Pepa
3. 8. 18:29 | Honza
*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)
statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník