Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Jednotlivý článek

Společnost
22. 6. 2004

Registrované partnerství je zbytečné

Týdeník Respekt píše často o kontroverzních tématech. Tento týden věnoval svůj ústřední článek boji českých homosexuálů za uzákonění registrovaného partnerství. Ve snaze podporovat toleranci je však podle mého soudu příliš nekritický a opomíjí řadu argumentů proti zavedení zmíněného institutu – možná i proto, že někteří oslovení (Tomáš Halík, Václav Malý) raději takticky mlčí.

Vůči homosexuálům se považuji za tolerantního, ale registrované partnerství mám za zbytečné. Proč o ně gayové a lesbičky usilují? Důvody mohou být dva. Za prvé, registrované partnerství jim zaručí respekt společnosti a ulehčí po formální stránce jejich soužití. Za druhé jim přinese obdobná práva a výhody, jaká náleží manželům.

Takže k prvnímu důvodu. Soužití dvou osob stejného pohlaví je už nyní zcela legální, proto podle mě nejde o "legalizaci" homosexuálních svazků. A k získání celospolečenské tolerance vede cesta jinudy než přes Sbírku zákonů. Vždyť u nás rasismus například vůči Romům stále bují, ačkoliv jsme si před zákonem rovni. Je navíc paradoxní, že v době, kdy heterosexuální dvojice stále častěji spolu žijí bez manželství a okolí jejich soužití bez problémů respektuje i bez oddacího listu, se homosexuální páry bez "papíru" obejít nedokáží. Uznávám, že drobné formality (třeba informace o zdravotním stavu partnera) by se mohly lépe ošetřit, ale rozhodně to podle mě není důvod k zavedení nového institutu registrovaného partnerství.

Druhý důvod je ještě problematičtější. Jedním z účelů standardního manželství je zplození vlastních dětí. K tomu společnost sezdaný heterosexuální pár ekonomicky motivuje, poskytuje mu zákonnou ochranu a snaží se svazek držet pohromadě. Dvojice osob stejného pohlaví vlastní děti mít přirozenou cestou nemůže, proto je zvýhodnění jejich soužití zbytečné a proto také nemůže být nikdy homosexuální soužití naprosto rovno heterosexuálnímu.

Podobně jako zrakové či sluchové postižení je i homosexualita tělesným, nikoli charakterovým handicapem. Je mi takových spoluobčanů líto, ale obávám se, že jim společnost nemůže plnou rovnoprávnost poskytnout. Zajímalo by mě, zda by se v případě, kdyby podobně organizovaně vystoupili například bisexuálové nebo bigamisté, uvažovalo o registrovaném partnerství ve třech. Vždyť na to, herdek, mají taky právo, ne?

Komentáře (počet: 40, poslední 15. 11. 2007, 01:13, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz

Poslední články:

Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi