Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Jednotlivý článek

Internet a vše kolem
30. 5. 2005

Telecom nepřímo zdražil, nepřímo prodělá

Český Telecom nepřímo zdražil vytáčené připojení. Udělal to šikovně, ale v mém případě ne zcela dokonale – víc peněz navíc ode mě dostane TELE2. A to aniž bych změnil strategii svého tržního chování. Hezká ukázka, jak funguje konkurenční prostředí.

Mám tarif Internet 780 (dříve Home Internet) a k tomu pevnou volbu 1002. To znamená, že všechny hovory jdou přes TELE2. Českému Telecomu platím jen za vlastnictví linky a za 13 hodin internetu mimo špičku měsíčně. Těch 13 hodin si hlídám, Volný počítá celkovou dobu připojení. Jakmile během měsíce přelezu 13 hodin (a to se stane málokdy, nejvýš v řádu desítek minut či jednotlivých hodin),

  • končím pro daný měsíc s Volným
  • a připojuju se dál už jenom přes TELE2.

Nepropočítával jsem to přes všechny varianty a možné balíčky, ale vzhledem k tomu, že TELE2 má všechny standardní ceny levnější (i minutové ceny internetu), je to podle mě levné řešení.

Internet 780 ovšem Telecom zrušil a nahradil ho dvěma balíčky: InternetNaDoma 180 a InternetNaDoma 420. Jelikož Internet 780 stál 452,20 Kč a nová kombinace Telefon Standard + InternetNaDoma 420 stojí 449 Kč, tedy v podstatě stejně, je jasné, že se nepřímo zdražilo. Za stejné peníze můžete bezplatně mimo špičku internetit už jenom sedm hodin místo třinácti.

Je to podle mě jasná pobídka k ADSL. Ale pokud chce člověk zůstat u vytáčeného připojení, jaké jsou důsledky?

Především: i když nový balíček je o polovinu hubenější, v přepočtu se pořád ještě vyplatí. Je to totiž 0,285 Kč za minutu. TELE2 má sice za minutu 0,26 Kč, ale to platí jen pro velmi dlouhá připojení. Za prvních deset minut naskakují dvojnásobky. Tohle vymyslel Telecom šikovně.

Ideální by bylo dokoupit další balíček. Informoval jsem se osobně v Telepointu: k balíčku se 420 minutami se dá dokoupit už jen ten menší, se 180 minutami. I ten se ještě proti minutovým cenám vyplatí, v průměru to je za minutu 0,306 Kč. Ale tady už se ukazuje nedotaženost cenové politiky. Kdyby byl Telecom chytřejší, umožní si objednat „velký“ balíček dvakrát. Pro mě jako uživatele by to bylo stále relativně výhodné, měl bych ve výsledku skoro to samé co dřív a Telecom by ze mě vydojil 120 Kč navíc.

Co se ale stane teď? Přiobjednám InternetNaDoma 180, budu mít tedy 420+180 minut = 10 hodin zdarma. Od deseti hodin za měsíc se budu připojovat přes TELE2, tedy o tři hodiny dřív. A teď sledujte. Telecomu zaplatím proti dřívějšku 55 Kč navíc na „menší“ balíček. TELE2 si naúčtuje o tři hodiny víc, to máme přibližně 70 Kč.

Kdo vydělal víc?

Související: Kratochvíle s Telecomem – Jiří Bureš

Komentáře (počet: 6, poslední 23. 6. 2005, 17:29, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz

Poslední články:

Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi