Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Jednotlivý článek

Muzika
6. 6. 2005

Překvapivý rozhovor s Karlem Gottem

Četl jsem si to spíš mechanicky, ale velmi brzo jsem zbystřil. Tohle si fakt myslí Karel Gott? Možná v posledních letech zmoudřel, možná se stylizuje, ale možná je opravdu takový: zastánce dylanovského a cockerovského charismatu oproti studené technické dokonalosti. A mnohých jiných zajímavých názorů.

Nevím, zda rozhovor v magazínu MF Dnes bude k dispozici na webu i za několik týdnů, moc bych na to nespoléhal. Takže radši uvedu pár citací. Bez komentáře. Komentářem nechť je můj údiv (míněno v dobrém).

Ano, (Gabriela Osvaldová, moje poznámka) sdělila národu, že něco nemá ráda. Ať lidé vědí: Paní Osvaldová něco nemá ráda! To bylo takové jemné plivnutí, které dopadlo na mě.
(...) Připadá mi, že porotci někdy podsouvají divákům svůj názor. Říkají, jestli jim se něco blahosklonně líbí nebo jestli je to pobavilo. Chápu, že to mají v pravidlech soutěže. Je správné, že to dělají. Ale já osobně nechci vědět, jestli je něco pobavilo.
(...) Očekávám věcné posouzení zpěvu. Když porotce něco nemá rád, tak to přece neznamená, že je to špatné zpívání. Jestliže kritizuje i slavné úspěšné písně, uráží tím publikum, kterému se líbí. „Tak ty se štítíš písničky, za kterou my jsme tenkrát šli na koncert? Takže nemáme vkus, jsme hloupí, ano?“
(...) Mnohokrát jsem si o zpívání povídal s profesorem Klezlou a on mu skutečně velmi rozumí. Měl by však posuzovat spíše kategorie muzikál, opera, opereta, romance.
(...) Nevím, jak by před profesorem Klezlou dopadl Bob Dylan, kdyby přišel bez kytary. Nebo Ray Charles bez piana. Otevřel by dveře, postavil by se na značku, řekl by: „Dobrý den, já jsem si pro vás připravil...“ a teď by zazpíval I Got A Woman. Co by asi řekl profesor Klezla? „Pobavil jste nás, byla to legrace, ale jděte domů.“ Možná by ho ani nenechal dozpívat.
(...) (Joe Cocker, moje poznámka) to je živelnost, která člověka strhne. Když si vezmete některé pasáže písně With A Little Help From My Friends, máte pocit, že mu ve výšce vyletí hlasivky. To není akademický zpěv, ale lidi strhnul do šílenství. Myslíte, že je někdy napadlo, že Joe Cocker něco nevyzpívá technicky?

Celý rozhovor opravdu stojí za přečtení. Třeba nabourá zažitou představu Karla Gotta jako přisluhovače minulého režimu a bezpáteřného baviče s obzorem omezeným šířkou pódia.

Komentáře (počet: 9, poslední 26. 7. 2011, 23:04, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz

Poslední články:

Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi