Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.
Mám rád neparlamentní politické strany. Ne že bych je všechny považoval za lepší než ty, které v Parlamentu České republiky působí, ale fandím jim, aby měly rovné podmínky a možnosti k oslovení občanů. Média je často diskriminují a voliči z průzkumů veřejného mínění snadno propadnou dojmu, že jiné strany než parlamentní neexistují.
Podle květnového průzkumu TNS Factum se nad hranicí 5 % hlasů začíná trvale zabydlovat Sdružení nezávislých kandidátů. To je pro mě samozřejmě dobrá zpráva. Za dva roky sice může být všechno jinak, ale do Evropského parlamentu se pravděpodobně dostanou. Vrtá mi ovšem hlavou, jak je to u nich se stranickou disciplínou. Co se stane nezávislému kandidátovi, který přestane dodržovat program Sdružení? Bude vyloučen? To by byl houby nezávislý. Takového člověka mohou potrestat pouze voliči tím, že mu nedají hlas.
Potíž je v tom, že v systému vázaných kandidátek se dost dobře nedá hlasovat pro ostatní kandidáty a jednoho vynechat. Zatímco politické strany si vnitrostranickými mechanismy ohlídají, aby potenciálního rebela zpacifikovaly, a tudíž aby všichni lidi na jejich kandidátce drželi basu, na nezávislé kandidáty nemáte. Pro ně je daleko vhodnější systém, kterým se u nás volí do Senátu nebo v komunálních volbách – tedy systém, který preferuje osobnosti před stranami.
Takže vlastně nevím, jak budu za měsíc volit. I když fandím Sdružení nezávislých a sympatičtí jsou mi i spolukandidující Evropští demokraté, nechce se mi hlasovat úplně pro všechny. Jenže vlastně vždycky budu hlasovat pro všechny, ledaže bych nešel volit vůbec.
Vložit vlastní komentář – Návrat k článku – RSS komentářů tohoto článku
Upřímně řečeno, mě malé strany přijdou jako neschopové, kteří nic nedokáží a proto jsou malí, nebo jako vyžírkové, kteří touží po vlastním křesle a ve velké straně by ho nedostali a nebo jako netolerantní individualisté, neschopní omezení svých představ a kompromisu a dohody s ostatními. Prostě z nich nikdy nic dobrého nekouká, nelze se na ně spolehnout, protože buď prostě dlouho nepřežijí, nebo díky nevyhraněnosti programu lavírují odkudkoliv kamkoliv.
PS: Nezaměňovat s menšinami - jejich práva může prosazovat i většina. A v opravdové demokracii jsou práva menšin prosazena automaticky. Nemusí mít na to stranu.
[2] 18. 5. 2004, 14:47 – Honza Hučín (Odkaz)
[1] Prosím nezaměňovat neparlamentní a malé strany. I velké strany byly kdysi malé, akorát se jim podařilo narůst. ODS se odtrhla od OF a podívejme se, kde je dnes. US se odtrhla od ODS a patrně brzy zahyne. Já fandím právě tomu, že nikdo nemá nic jisté na věky, jak si zřejmě US myslela, když lezla do vlády. Ovšem k tomu je potřeba mít alternativy a dopřát jim volnou soutěž.
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.
© Honza Hučín 2004–6
Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!
8. 8. 16:48 | Pepa
7. 8. 21:26 | Honza Hučín
7. 8. 21:02 | Honza
6. 8. 14:29 | Pepa
3. 8. 18:29 | Honza
*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)
statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník