Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.
Člověk naštěstí neví předem, co ho čeká. I když obyvatelé zaniklých vesnic to asi těsně před koncem nejspíš tušili. Rajchéřov i Pfaffenschlag tak měly přes pětisetletý odstup společný osud.
Pfaffenschlag zanikl za husitských válek. A Rajchéřov zrušilo vysídlení Sudet a následné spuštění železné opony. Jelikož se nacházel ve výběžku českého území do Rakouska, poměrně daleko od jakékoliv větší obce (do Starého Město pod Landštejnem i Nové Bystřice je to k deseti kilometrům), v podstatě to za totality nikomu nevadilo. Co nesrovnali se zemí pohraničníci, dokonal čas. Dneska z vesnice zbyly jen kamenné valy podél zarostlých cest a občasné ovocné stromy v okolní buši. A taky možná rybník.
Před pár lety se celé území ocitlo v bitevním ohni, když kohosi napadlo, že by tu postavil zábavní park. Ne že bych fandil pustině a pralesu, ale spíš bych doporučoval nechat to přirozenému vývoji po zrušení vnitřních hranic EU. Z rakouské strany je totiž dostatek vesniček i cest. Dokážu si docela dobře představit, že za dvacet let bude právě díky Rakušákům celé bývalé pohraniční území od Artolče po Klein-Taxen nádherným přírodním parkem. Možná i někdo – aspoň symbolicky – obnoví samotný Rajchéřov. (Nebylo by taktické si spekulativně zaregistrovat doménu www.rajcherov.cz?)
Mimochodem, dostat se na místo zaniklého Rajchéřova podle mapy dnes není vůbec snadné. Cesty jsou na kole sjízdné a bez zákeřností, ale každá mapa je znázorňuje jinak a málokterá správně. Nejlépe sedí zelená mapa „padesátka“ Česká Kanada a Slavonicko, aktualizovaný dotisk 2002.
Vložit vlastní komentář – Návrat k článku – RSS komentářů tohoto článku
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.
© Honza Hučín 2004–6
Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!
8. 8. 16:48 | Pepa
7. 8. 21:26 | Honza Hučín
7. 8. 21:02 | Honza
6. 8. 14:29 | Pepa
3. 8. 18:29 | Honza
*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)
statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník