Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Život
28. 6. 2005

Zastávky popolezly

Železnice je podstatně stabilnější těleso než silnice. Přemístit tady zastávku nebo celé nádraží není práce na hodinu. Ale stává se to, dokonce i v Praze. Listoval jsem plánem Prahy z roku 1980 a našel pár posunů.

Nejvíc změn je na trati, která se paradoxně dnes používá už jenom velmi málo: z Hostivic přes Prahu-Zličín a Žvahov na smíchovské severní nástupiště (odkud se pokračuje po železničním mostu na hlavní nádraží). V 80. letech existovala zastávka Hlubočepy ve stejnojmenné čtvrti mezi dvěma vysokými viadukty. Dnes se potenciální cestující musejí přesunout asi o kilometr dál pod Děvín, kde je zastávka Praha-Žvahov.

Starý plán hovoří ještě o zastávce Praha-Konvářka, kde bychom ale dneska také už do vlaku nenastoupili. Podobně opuštěná se mi zdá Praha-Cibulka, kde se ovšem ještě stále zastavuje. Že by za to mohla blízkost sídla firmy Seznam? To asi ne, i ti nejdivnější seznamáci asi jezdí busem 123.

Zastávka Praha-Stodůlky bývávala tam, co dnes duní auta z Motola nahoru na Vidouli. A tak poskočila východním směrem do hlubokých lesů nad golfové hřiště. Po pravdě řečeno, netuším, kdo tady nastupuje a vystupuje. Aspoň nějaký smysl mohla mít ve vilové čtvrti u motolského krematoria.

Co dalšího kdy v Praze poskočí? Nebo ještě lépe se nově zřídí? Po povodních se mluvilo o konkrétních návrzích, ale nějak se na Podbabu, Kačerov, Malešice, Vyšehrad a podobně zapomnělo...

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 28. 6. 2005, 09:51 – maeror (Odkaz)

Již pár let jsem z Prahy pryč, ale co vím, tak stanice Praha - Vyšehrad existuje. Pravda, bývala stavu bídného, a nevím ani, jestli tam vlaky staví, ale když jsem bylo malé robě, tak i při průjezdu rychlíku výpravčí vylezl z oprýskané budovy, aby nám ukázal svojí důležitost :-) Jen jestli to už dráhy neprodaly...

[2] 28. 6. 2005, 10:31 – MK

Žvahov a Stodůlky byly zřízeny především jako výhybny když se tamtudy vozil písek na stavbu JZM. No a když tam už byl výpravčí, tak se tam holt i zastavovalo pro lidi.
Vyšehrad je rovněž výhybna, jako zastávka se nepoužívá. Pokud, tak by se zřizovala zřejmě Výtoň nebo Ostrčilovo nám. Další zastávka bývala Vinohrady u Nuselského ústí tunelů. Domeček ještě stojí.
Podbaba bude , až se bude předělávat Bubeneč a prodlouží se k ní i tramvaj. Bude i Rajská zahrada - přes ulici u stejnojmenné stanice metra.
Malešice by byly dobré ale neplánují se. Kačerov je fikce.
Zajímavé je to na trati 210, kde jsou zastávky Modřany (posunutá) a Komořany (nová) a mezi nimi nádraží Modřany, kde se nezastavuje.

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi