Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Společnost
31. 5. 2005

Ratifikace beze změn nemá smysl

Přes různé výhrady jsem zastáncem Evropské unie. Nevadí mi ani myšlenka nové celoevropské smlouvy, ať už se jí říká Evropská ústava, nebo jinak. Silně by mi ale vadilo, kdyby se někdo pokoušel (i s dobrými úmysly) smlouvu-ústavu prosadit nefér způsobem.

Ihned poté, co Francie odmítla v referendu návrh ústavy, vyzývali někteří představitelé unie k reakcím bez emocí. Měli pravdu, protože prohlášení premiéra, že se v ratifikaci pokračuje, není příliš racionální. Ratifikační proces je totiž ve slepé uličce a pokračování vpřed hrozí nárazem do zdi.

Podstatný je článek 447 v Hlavě VII., části IV. Z něho jasně vyplývá, že ústava nemůže vstoupit v platnost, pokud ji neschválí všechny (signatářské) země. Francie ji neschválila, Nizozemí ji možná bude následovat. Co se může dít dál?

  1. Francie může vystoupit z EU. To se stane těžko.
  2. Ve Francii se může konat nové hlasování, případně pokus schválit ústavu parlamentní cestou. Podle mě to do dvou až tří roků není reálné, lépe řečeno být Francouzem, vnímal bych to jako nátlak: „Rozhodl ses sice svobodně, ale špatně. Zkus to znovu!“ Reálná, ale značně nefér cesta. Ale při odkladu o pár let je rozumné začít už teď vyjednávat o změnách v návrhu ústavy, než čekat, jestli to napodruhé projde beze změn.
  3. Návrh ústavy se novelizuje. To ovšem znamená změnu textu, a tedy by bylo rozumné počkat s kampaní na znění změn. Co ovšem země, které ústavu schválily?

V každém případě je podle mě jasné, že v současné podobě ústava hned tak v platnost nevstoupí. Není rozumnější stáhnout peníze z kampaně a dát je na něco užitečnějšího? Bez ohledu na své politické preference si myslím, že lidovci mají s opatrným přístupem pravdu.

Související: Chce to nové lidi – Ondřej Neff

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 1. 6. 2005, 11:20 – MK

Lidovci se opět rozhodli vyměnit vládu, protože opět v ní neuplatnili své ambice. Scénář je stejný: Paroubek bude chtít pokračovat v propagaci Euroústavy, lidovci řeknou že s takovým neoblomným přístupem oni nemohou setrvat ve vládě, že to není fér, když oni něco navrhnou a někdo to nepřijme, že ale chtějí dokončit mandát a že je tedy třeba vyměnit předsedu. A kolotoč dle modelu Gross se roztáčí znovu. Nevím, zdali se na tomto webu taková slova smějí používat, ale aspoň chvíli to tu třeba vydrží : Kopnul bych je do prdele.

[2] 1. 6. 2005, 11:42 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [1]: To ovšem odbíháš od věcné podstaty článku.

[3] 1. 6. 2005, 13:16 – MK

Spíš obsah článku aproximuji do budoucna. Lidovcům totiž vůbec nejde o ústavu, Evropu nebo cokoliv jiného, jim jde o koryta. Proto si myslím, že nemají pravdu a v kampani je třeba pokračovat, aby, pokud i naši lidé řeknou "ne", aspoň věděli, proč řekli ne a ne že to bylo jen proto, že někde v cizině taky někdo takhle volil. Najednou se (sorry za ta slova, Honzo, klidně je smaž) předposereme jen proto, že v jedné zemi hlasovali "ne". Kde jsou řeči o tom, že se rozhodneme sami?
A ostatně, co když titíž Francouzi opravdu tutéž ústavu uvidí za pár let ve změněných podmínkách jinak? Neboli ani opakované hlasování o tomtéž bych neviděl nefér - třeba přijdou i ti, kteří si mysleli, že se to schválí i bez nich - to by mohli být zejména mladí lidé.

[4] 1. 6. 2005, 14:08 – Dan

To je zajímavý postulát:
Když lidovci mají jiný názor než premiér (či většinová strana vládní koalice), jde jim pouze o koryta.
Když v jiných situacích drží basu (s vládou, premiérem atd.), tak (z hlediska kritiků) jim jde zase pouze o koryta.
Podle čeho by se poznalo, že jim nejde o koryta, ale o věc?
(Vzpomínám si jak se kdysi panu Luxovi jedněmi ústy spílalo, že je prolhaný, bezpáteřní kluzký had, který nevyjádří na nic jasný jednoznačný názor a zároveň, že má ultimativní požadavky, na kterých nekompromisně trvá... :-)
Já si to osobně vysvětluji tím, že komu vadí to slůvko "křesťansko" v jejich názvu, nebude spokojen nikdy ať se budou chovat jakkoliv.

Na druhou stranu, které politické straně nejde o koryta? V jistém obecném významu je to přece smysl politických stran dostat se do veřejných funkcí, prostřednictvím kterých pak mohu prosazovat politiku své strany. Strana, která nechce vládnout (teď nehodnotím s kým a za jakou cenu) je těžký a směšný nonsens!

[5] 2. 6. 2005, 11:56 – MK

ad Dan: No to je jednoduché, když s tím přijdou oni, tak na tom trvají, když někdo jiný, tak jsou proti tomu. A v těch postulátech není žádný rozpor - kdy naposledy drželi se zbytkem vlády? Jedině, když něco ohrožovalo přímo jejich koryta.

[6] 18. 6. 2005, 09:17 – Václav

V životě je to tak,že vždy je "něco za něco". Útrpné ovlivňování eurooptimistů muselo přinést odmítnutí. A případné kosmetické úpravy nic nevyřeší. Musí přijít jediné;nové vidění Evropského sdružování.

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi