Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Muzika
30. 9. 2004

Naivní Pou(pa)ta

Že název samotný také prodává, patří k marketingové malé násobilce. Potíže mohou nastat, když se kapela pojmenuje úměrně věku svých členů či podle určité souvislosti známé jen některým. Nerozpadne-li se a stane-li se slavnou, posluchačům může časem připadat název jako nepřiměřený.

Skupina Poupata existovala přes deset let a ze svého dětského jména samozřejmě vyrostla. Jenže další marketingová poučka říká, že se zavedená značka nemá měnit. Z prekérní situace vysvobodil Poupata loňský velký třesk, kdy se kra, na níž šest lidí plulo, rozdělila na dvě části. Ta s Víťou Troníčkem si dala jméno Marien; druhá půlka se chtěla pokusit o veletoč, změnit pojmenování tak, aby znělo podobně a ne tak dětsky.

Kohosi napadlo, že vyhozením prostřední slabiky se dostane také smysluplné slovo a že vyhozené „Pa” může znamenat Pardubice, odkud pocházejí. Zřejmě byli všichni nadšení a sami sebe přesvědčili, že se název Pouta bude líbit i ostatním. Andrea Troníčková to v srpnovém Portýru vysvětlovala:

Při vymýšlení názvu jsme byli možná naivní, ale vůbec nás nenapadla významová souvislost s policejními pouty. My jsme měli na mysli vztah mezi lidmi (lidmi asi Andrea myslí členy kapely – pozn. HH) a posluchači... Když jsme potom poprvé slyšeli narážku na policejní pouta, tak jsme říkali" „A jó, vlastně.” Ono ti to totiž hned nedojde, protože máš svoji představu a ty ostatní jdou mimo tebe.

Nezlobte se, milí folkoví perníkáři, ale tenhle přístup je dost varující. Nejenom v muzice a marketingu, ale vůbec v životě pokládám za samozřejmé, že i když má člověk svou představu, podrobí ji pohledu druhých, a to radši dřív, než udělá nevratné rozhodnutí. To vám nikdo neřekl, že nový název vzbuzuje i nepříjemné asociace? Anebo jste ho jednoduše převálcovali s tím, že takhle to nikdo brát nebude?

A to prosím Andrea dělala do psychologie.

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 30. 9. 2004, 09:33 – MK

A co je na policejních poutech špatného?

[2] 30. 9. 2004, 10:30 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [1] Nejde ani tak o pouta jako taková, ale o to, že nový název neotestovali dřív, než ho pustili do světa. Ani nepřemýšleli, co si pod tím bude kdo představovat. Reakce "a jó, vlastně" to dokazuje.

[3] 30. 9. 2004, 11:07 – MK

Ale to je u folkařů standard. Oni si nejraději písničky sami napíší, otextují, zaranžují, natočí bez zvukaře a hudebního režiséra, obal namalují bez grafika, údaje sami napíší, vylisují, zabalí rozvezou do krámů (na rádia a recenzenty zapomenou, ať si to koupí, že jo!) a ještě prohodí pár štiplavých poznámek na adresu marketingu vydavatelství a producentů či manažerů, kteří prý jen tyjí z jejich peněz ... - a pak se diví, že to nikdo nekupuje, nikdo na to nechodí a že se to kritikům a hudebním redaktorům nelíbí, a že jim recenzenti radí až ex post.
A jóóó, vlastně...

[4] 8. 10. 2004, 08:43 – Alice

Chtěla bych to jako Perníkář okomentovat tím, že jako posluchači je mi úplně jedno, jak se kapela jmenuje. Název Pouta mi přijde moc hezký a to, že si někdo může představit i policejní výstroj mi přijde spíš jako legrace. To ale záleží na lidech. Přijde mi naprosto bezpředmětné, že se touhle záležitostí ještě někdo zabývá po tom, co kapel funguje skoro rok. Je vidět Honzo, že nemáš do čeho rejpnout. Alice.

[5] 8. 10. 2004, 08:50 – Pavel

Byl jsem na koncertě Pout v Bruntále a mile mě překvapily. Myslím , že zkrácení názvu vůbec neuškodilo, Pouta, to zní docela hezky folkově. S tou komercí...to je asi hec z Tvojí strany, Honzo,nevím o tom, že by měly nějaký CD a nenapadá mě jediný způsob, jak by se tohohle názvu dalo zneužít. Stejně všichni víme, že se Poupata prostě rozpadly, víme o tom možná víc, než by bylo všem bývalým členům příjemné, takže co se názvu týče,nejde o reklamní trik. . Myslím, že kdyby se Pouta jmenovaly úplně jinak, nic by se na návštěvnosti jejích koncertů nezměnilo. Stejně...myslím, že většina lidí si na to zvykla velice rychle....tak se tím přestaň trápit.

[6] 8. 10. 2004, 19:53 – Simona

Nevim,Honzo,jestli prostě nemáš rád sestavu Pout,nebo nemáš nic jinýho na práci a tak se musíš ňoumat v názvech kapel.Já myslím,že i kdyby se Pouta jmenovala úplně jinak,tak na ně bude chodit stejně lidí.Mimochodem,záleží na osobnosti člověka.Někdo holt pochopí Pouta jako ta policejní,někdo pochopí,že jde o přátelství a partu lidí.Já jsem to pochopila hned napoprvé.
A ještě něco pro MK:Poutům zatím CD nevyšlo a až jim vyjde jsem si jistá,že nebudou mít problém s jeho prodejem!!!Tak už se v tom laskavě přestaňte hrabat!!!!

[7] 9. 10. 2004, 21:34 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [5] Slovo "komerce" v článku, pokud vím, nikde není. Slovo "marketing" znamená něco jiného.

Ad [4][6] Milá Alice, milá Simono, je mi líto, ale v mém článku jde o něco jiného. Mzrí mě, že jste to nepochopily. Už jsem to vysvětloval MK, zkuste si prosím přečíst můj komentář (číslo 2). A přečtěte si pečlivě odstavec začínající "Nejenom v muzice a marketingu, ale vůbec v životě pokládám za samozřejmé..."
(Představte si, že by reklamní agentura po uvedení kontroverní reklamy reagovala na námitky slovy "a jó, vlastně..." To by jí už nikdo žádnou zakázku nedal.)

[8] 15. 10. 2004, 08:25 – Alice

Odpovídám na Tvoji odpověď, Honzo. Myslím si, že název folkové kapely a název reklamní agentury je něco jiného. Mimochodem...když zadáš do vyhledávače ,,pouta" , objeví se Ti sortiment erotických pomůcek :) No a ?

[9] 16. 10. 2004, 22:54 – Simona

Jo,Honzo.To co napsala Alice bych ti napsala i já.Název kapely a název raklamní agentury je něco jiného.A skutečně nevím ,co jsem podle tebe nepochopila.No vidíš.Různí lidé mohou chápat stejnou věc jinak.Mimochodem,těch co tvůj článek pochopilo tak jako já je tu většina.

[10] 16. 10. 2004, 23:23 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [8][9] Nezlobte se, ale nečtete pořádně. V mé odpovědi není nic o NÁZVU reklamní agentury. Píšu o tom, co by ta agentura vyprodukovala za reklamu (a omlouvám se za překlep ve slově "kontroverzní").

Viděli jste někdy nějakou kontrovezní reklamu od Benettonu? Jestli ne, podívejte se na http://moda.dama.cz/clanek.php?id=1285. Netvrdím, že se mi ty reklamy líbí, chraň Pánbůh, ale Benetton si za nimi stojí. Je si vědom důsledků a odporu veřejnosti, ale i přesto do toho jde. Tím pádem ho respektuju, i když s ním nesouhlasím. Pokud by ale na kritiku reagoval slovy "a jó, vlastně...", řekl bych si, že o důsledcích a reakci veřejnosti vůbec nepřemýšlel. A tvůrce reklamy, který nepřemýšlí o dopadech svého díla, je naivní a neměl by do reklamy vůbec dělat.

Volba názvu produktu (tedy i kapely) je důležitá. Vy, Simono i Alice, jste příznivkyně, takže vám to tak nepřijde, ale na člověka, který název Pouta slyší poprvé, i ten název nějak působí. Je to tak, opravdu. Pokud by Andrea řekla: "Zvážili jsme, že ten název může působit zvláštně, ale přesto jsme do toho šli," beru to a neříkám nic. Když řekne: "A jó, vlastně..." je mi jasné, že o tom nepřemýšleli. A z mého pohledu jsou naivní.

Asi tak. Rozumíme si? Čtěte prosím pozorně, pak si to nebudeme muset vysvětlovat.

[11] 20. 10. 2004, 10:34 – jindřich

Myslím, Honzo, že to zbytečně dramatizuješ. Já jsem nikdy dřív o Poupatech (kromě těch spartakiádních) ani Poutech neslyšel, takže jsem z těch, kteří, jak říkáš, slyší ten název poprvé, a žádná asociace s policejními ani jinými pomůckami se mi nevybavila, dokud jsem si nepřečetl Tvůj článek - prostě to na mě zapůsobilo tak, jak oni předpokládali. Myslím, že nezaujatý člověk v tom běžně nic špatného neuvidí, a kdo bude chtít, najde si něco špatného v jakémkoli názvu.

Ono se na nějaké to "A jó, vlastně..." dá narazit i poté, co si člověk něco promyslí. Prostě tě nemusí napadnou všechno, něco přehlídneš. Tobě se to nikdy nestalo?

No to jenom tak na okraj, ono zas o tolik nejde. Ale aspoň teď (díky Tobě) vůbec vím, že existují - kdyby si zvolili "dokonalý název" a Ty o nich nenapsal, jeden posluchač by jim chyběl :-)

[12] 22. 10. 2004, 20:00 – Simona

Vidíš Honzo?jak říkám,záleží na člověku.(Jindřich)
A jak říká Jindřich nezaujatý člověk v tom běžně nic špatného neuvidí a kdo bude chtít,najde si něco špatného v jakémkoli názvu-tak jako ty v názvu Pouta.
A nevím,proč do toho motáš stále nějakou reklamu.Myslím,že kapela se prezentuje především svou hudbou a ne názvem.

[13] 24. 11. 2005, 01:00 – Alena

Ahoj Honzo,i když se mi Tvůj článek líbí,mám k němu jednu subjektivní poznámku.Bohužel jsem se dostala na nějakou chvíli do úzkého styku se slečnou psycholožkou(sic dvakrát neúspěšně vdanou),která,ač to na první pohled tak nevypadá,je velmi obratná slovíčkářka.Svojí naivitou maskuje své nedostatky,které používá k omámení nejednoho nepozorného muže(-publicistu).Tudíž,název Pouta(Pou-pa-ta)-je pouze strach z toho,že by nikdo neměl ani ponětí o tom,když se řekne kapela "xyx-kde hraje Andrea Troníčková" - Ty bys takhle odpověděl?Název Pouta má přivábit fanoušky kapely Víti Troníčka,který vytvářel 90% originální tvorby,na které později Andrea vytvořila většinový repertoár kapely Pouta.Jenže najednou došly písničky.Doporučuju shlédnout pokroky umělce Víti v kapele Marien.Sic od píky,ale o to větší snaha je tam znát.Můžu se zeptat,jak ses dostal k rozhovoru zrovna s ní?Přesněji řečeno,co Tě vedlo k tomu,napsat článek právě o "Poutech".Odpověď na uvedený e-mail.Díky A.

[14] 24. 11. 2005, 08:19 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [13]: (poslal jsem i mailem)
S Andreou ani nikym jinym z kapely jsem rozhovor nedelal, jen jsem si precetl, co o tom psal Portyr. Cely clanek vznikl vlastne jako reakce na ten rozhovor.
Poupata se mi moc libila na desce O krok dal, od te doby jsem mel dojem, ze uz nevedi. Daleko zajimavejsi mi pripadal projekt Eagles 'n Horses.
Co rict k Marien? V lete na Zahrade mi v soutezi pripadali nejlepsi, taky jsem jim hodil hlas (: Tim, ze vzali na foukacku Zubrika, zduraznili svuj priklon k nekdejsi linii skupiny Magison. Tak uvidime, kam dospejou.
Jeste poznamka na zaver - at uz Poupata, Pouta nebo Marien, je to vlastne folk jako folk. A ten cinkavy kytarovy je uz hodne obehrany.

[15] 11. 11. 2007, 01:39 – Ondra

Honzo i Aleno,

jste zamindrákovaný kreténi, který se pasou na tragédii někoho jiného. Hlavně, že sami jste v pohodě... A nebo snad ne? A právě proto,....

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi