Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Jednotlivý článek

Internet a vše kolem
9. 8. 2006

Jak chytré vnitřnosti pomáhají obsahu webu

Potřeba dlouhodobě hlídat a pravidelně aktualizovat obsah je otravná. Tu otravnost ale lze snížit nebo zvýšit šikovností technického řešení (jedno navrhuju o jednom se zmiňuju v závěru článku, umí ho třeba wordpress a další, děkuju všem komentujícím za upozornění). Je to trochu jako u lidí. Když jste špatně naloženi, nemáte chuť o sebe dbát ani navenek.

Dám osobní příklad. Přispívám na dva weby, řekněme A a B. Oba jsou přírůstkové, to znamená, že se tam píšou nové příspěvky a s těmi starými se už nic nedělá. Když něco píšu pro web A, napíšu to ve Wordu, přejedu to konverzním makrem, označím a kontrol-cé kontrol-vé do pole webového formuláře. V podstatě hotovo. Pro web B je začátek stejný, ale k článku je ještě potřeba vložit obrázek, což znamená nějaký získat, upravit, nahrát na server a k článku přiložit, k tomu ještě vyplnit pár políček formuláře navíc (oproti webu A). Na který z obou webů asi píšu radši?

Důvod je prostý. Web B má mnohem promakanější redakční systém a určitá pravidla publikace, taky vypadá profesionálněji než web A. Ale když se rozmýšlím, zda tam publikovat nějakou krátkou zprávu, někdy převáží nechuť se uklikávat k smrti kvůli dvěma větám. Na áčko jsem ochoten jít s každým prdem, pokud podle mě stojí za to.

Jak už asi tušíte, inspiroval mě Yuhůův článek Rady provozovatelům webů 1 – bez údržby, velmi doporučuju k přečtení. K výše uvedenému problému Yuhů píše:

Když už se obsah musí měnit, vymyslete to tak, aby změny byly provozně co nejlacinější.

To je, myslím, velká výzva pro tvůrce redakčních systémů. Co třeba umožnit posílání příspěvku e-mailem na tajnou adresu v dohodnutém formátu? Třeba první řádek/odstavec uživatelské jméno a heslo, druhý nadpis, třetí perex, čtvrtý a další už vlastní článek s možností formátovacích značek. (Mimochodem, nějak takhle mi funguje blogování z mobilu.) Poslat mail je subjektivně jednoduchá a rychlá věc, zatímco proklikávat se nějakým systémem subjektivně složitá a pomalá. A čím míň práce, čekání a klikání bude mít přispěvatel, tím radši napíše.

Aktualizace: V komentářích se objevují další vychytanosti různých redakčních systémů. Vypadá to, že za poslední roky udělaly systémy obrovský skok dopředu k praktickému použití, a to je moc dobře.

Komentáře (počet: 12, poslední 11. 8. 2006, 22:26, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz

Poslední články:

Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi