Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.
Působí to trochu divně, však se také Marek Prokop před necelým rokem trochu ošíval, než něco podobného použil. Proč nutit uživateli menší velikost písma, než jakou má nastavenou defaultně? Důvody jsou dva a oba logické:
Nejdřív k prvnímu důvodu. Ačkoliv se dnes nosí originalita, v něčem není příliš žádoucí. Měnit velikost písma po každém přechodu na jiný server rozptyluje, otravuje a zdržuje. Proto je dobré mít písmo přibližně stejně velké jako okolní svět. A řada serverů už dnes velikost písma v procentech menších než 100 % má.
Na webu momentálně frčí Verdana. Nechme stranou, zda je to nejlepší řešení, prostě na profi-úrovni je to převládající font. Díky své šířce se ale Verdana zdá mohutnější než konkurenční Arial a pochopitelně mnohem větší než patkový Times New Roman. Standardní nastavení Exploreru však počítá s Times New Roman jako s výchozím písmem. Pokud bychom použili stejně velkou Verdanu, bude pro uživatele příliš velká. Abychom dosáhli přibližně stejného subjektivního vjemu mohutnosti písma, musíme použít menší Verdanu. Podívejte se na příklad (pro platformní nezávislost jako obrázek).
Zkušenosti ukazují, že dvanáctibodovému Timesu, což bývá default, přibližně odpovídá Verdana o velikosti 10,5 bodu. Převedeno na pixely Times 16px odpovídá Verdaně 14px. Z toho tedy plyne ideální zmenšení: 14:16 = 0,875, tedy 87,5%. Takže používáme-li bezpatkové písmo, měli bychom nastavit menší velikost, nejlépe někde mezi 85 a 90 procenty.
Související:
Větší nebo menší písmo?
Používáte malé písmo?
CSS předpis pro odstavce
Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.
© Honza Hučín 2004–6
Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!
8. 8. 16:48 | Pepa
7. 8. 21:26 | Honza Hučín
7. 8. 21:02 | Honza
6. 8. 14:29 | Pepa
3. 8. 18:29 | Honza
*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)
statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník