Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Jednotlivý článek

Internet a vše kolem
22. 3. 2004

Hvězdné chvíle šíleného prohlížeče

Jaký software potřebuje profesionální autor webových stránek ke své práci nejvíc? Zní to zvráceně, ale dospěl jsem k názoru, že Internet Explorer 5.0. Jestli není géniem srovnatelným s Beethovenem a Smetanou, kteří dokázali skládat hudbu i ohluchlí, pro jistotu se na své dílo podívá i očima internetového prohlížeče. Že beze zbytku dodržuje doporučení pro psaní HTML a CSS, takže to není potřeba? Ale jděte.

Nedávno probíhal redesign jednoho ze sajtů, na jejichž provozu se trochu podílím. Webmaster vytvořil validní kód XHTML Strict a byl hrdý na všelijaké hezké vychytávky. Jenže návštěvníkům používajícím prohlížeč IE 5.0 se design stránky rozpadl, vychytávka nevychytávka; dokonce do té míry, že na některých stránkách byly sloupce místo vedle sebe umístěny pod sebou. Když jsem ho na to upozorňoval a poslal jsem mu odkaz, jak nainstalovat více verzí Internet Exploreru, odpověděl mi v tom smyslu, že si nebude svinit počítač. Jaksi nedocenil, že IE 5.0, jakkoliv je to hrozný prohlížeč se špatnou podporou CSS, používá stále 10–15 % uživatelů; a že většina si nenainstaluje nový prohlížeč jen kvůli tomu, že se jim jedna stránka rozpadne – to na ni spíš přestanou chodit.

Z toho vyplývá, že rozumný webmaster, který právě odladil stránku v některém normy dodržujícím prohlížeči a nadělal pár záplat pro IE 6.0, by měl s vnitřním chvěním a pokorou spustit IE 5.0 – a podřídit se jeho verdiktu. Je to jako při nahrávání hudby ve studiu. V reprácích za stovky tisíc můžete slyšet trávu růst, jenže co je to platné, když to samé neuslyší člověk ze svého řachtavého radiobudíku, z bedniček počítače nebo z autorádia. Profesionální studio má k tomu účelu zvukové kazítko, kterým nahrávku pro kontrolní poslech trochu zmrší, aby bylo jasné, jak ji většina lidí uslyší.

Yuhů si na konci roku 2003 pochvaloval, že vymizely čtyřkové prohlížeče. Ty tedy byly obzvlášť děsné, to je fakt. Další na řadě pro odchod ze scény je podle mě pětkový Explorer, ale dřív, než se tak stane, si v rukou webmasterů užije ještě hodně slávy. Jeden exemplář mi doma přežil snad ještě od první instalace Windows. V práci mám IE 6.0 a kolegyně na vedlejším počítači má IE 5.5. Má to někdo štěstí, viďte?

Komentáře (počet: 3, poslední 29. 3. 2004, 22:14, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz

Poslední články:

Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi