Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Jednotlivý článek

Internet a vše kolem
22. 11. 2004

Analytik v domácnosti

Analytické schopnosti se dají využít překvapivě i jinde než za klávesnicí počítače. Přijmeme-li předpoklad, že prací analytika je rozložit problém na jednotlivé části a ty zkoumat odděleně (případně problém algoritmizovat, tj. rozložit jeho řešení na posloupnost kroků), stává se analytické myšlení významnou výhodou v řešení praktických problémů. Za minulý víkend jsem si to uvědomil hned u tří činností:

  1. Inverzní zavádění tkaničky do boty. Vyměňoval jsem tkaničku, bohužel ta nová se začala na jednom konci shrnovat a třepit. Nebylo tudíž možné postupovat standardně vycentrováním tkaničky ve spodních dvou dírkách a souběžným postupem nahoru. Řešením bylo nastrkání tkaničky seshora z jedné strany použitelným koncem až dolů a za obrátkou obvyklý postup. Nemyslete si, že inverzní zastrkání tkaničky seshora je triviální – je třeba dodržet nejen správné pořadí dírek, ale i stranu, kterou se tkanička do dírky zastrkuje.
  2. Sloučení dvou procesních větví při přípravě čaje. Obvykle se některé úkony dělají souběžně, například jednou rukou se staví konvice a druhá přitom otevírá skříňku s čajovými krabičkami. Je-li však k dispozici jen jedna ruka, musí se celý proces linearizovat, což překvapivě vyžaduje netriviální duševní operace (například při napouštění vody do konvice). Ještě složitější varianta vznikne, musíte-li současně dávat pozor na to, čím se celou dobu zaměstnává druhá ruka, například pokud drží malé dítě.
  3. 3D operace s rozměrnými předměty. I v prostorném bytě může být složitým oříškem přeprava dlouhého předmětu, například schůdků. V mém případě výška schůdků se téměř rovnala výšce všech dveří, skrz které vedla trasa. Přenos bez nárazu do jakékoliv součásti bytu se mi daří jen výjimečně a obtížností je srovnatelný s výkonem Štěpánky Hilgertové na olympiádě v Sydney. Pouze místo trestných sekund jsem penalizován křikem probuzeného dítěte, pokud je šťouch dostatečně slyšitelný.
Komentáře (počet: 3, poslední 23. 11. 2004, 08:13, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz

Poslední články:

Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi