Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Jednotlivý článek

Internet a vše kolem
6. 11. 2004

Problém deep linking asi vyhnil

Čas umí řešit mnoho problémů. Například se zdá, že vyřešil problém deep linking – přímých odkazů dovnitř webu. Nebo to byl Google?

Před dvěma a půl rokem to bylo velké diskusní sousto, hlavně poté, co se do věci vložil soud a rozhodl – pro většinu překvapivě – v neprospěch přímých odkazů. Dokonce se k tomu vyjádřilo i samotné W3C. A dnes po tom pes neštěkne. Nanejvýš na některém zoufalém webu narazíte na slovní zákaz přímých odkazů (třeba u Mars.com – ale je to ještě aktuální stránka?).

Je tím pádem docela možné, že nevíte, o co jde. Odkazy na webu se dělí na tři typy: povrchové (surface), vnořené (deep) a inline. Povrchové odkazy odkazují na hlavní stránku webu, zpravidla na doménu 2. nebo 3. řádu, například http://www.ceskenoviny.cz. Vnořené odkazy jdou na konkrétní stránku v útrobách webu, například http://www.ceskenoviny.cz/pocitace/index_view.php?id=97974. A inline využívají při zobrazení stránky zdroj z jiného serveru, například načítají nějaký obrázek odjinud (tj. inline odkaz se projeví v atributu src u tagu <img>). Můžete si to přečíst podrobněji.

V době blogů a zpravodajských serverů je jasné, že pouze povrchové odkazy nestačí. Smršť článků je tak rychlá, že by se člověk z hlavních stran webů uhledal. Naopak vnořené odkazy dávají uživateli šanci si článek přečíst i o několik týdnů později. A teď si představte, milé děti, že někomu vnořené odkazy, čili deep linking, vadily. Proč? Napadají mě dva důvody:

  1. Pro webmastera je protivné, když mu na jeho stránky někdo vstoupí oknem od záchodu. Musí podle toho dělat design, navigaci, musí uživatele zorientovat. Je to práce navíc. Zejména má-li web v rámech a nějaký vyhledávač se jimi prokouše.
  2. Firma titulní stranu naleští a nacpe reklamami, odkazy na všechny své služby a nabídky. Kašle na to, že uživatel bude dlouho hledat, naopak si myslí, že čím víc stránek musí uživatel proklikat, tím víc reklamy do něho nahustí.

Domnívám se, že odpor vůči deep linking byl zlomen nástupem Googlu. Ten samozřejmě indexuje i hodně hluboko zastrčené stránky (když se k nim dostane). A nebýt v Googlu, to je skoro jako nežít. Majitelé webových stránek tak byli dostrkáni k rozumnějšímu stanovisku: „Lépe, aby uživatel přišel aspoň na záchod, než aby nepřišel vůbec.“ Dokonce začali i na záchodě uklízet. Chytří webmasteři navíc vědí, že deep linking se dá zatrhnout kontrolou refererů, a tak nebrečí, ale konají, o čemž se přesvědčil před časem i samotný Pixy.

Komentáře (počet: 4, poslední 25. 11. 2004, 21:16, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz

Poslední články:

Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi