Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Jednotlivý článek

Internet a vše kolem
18. 10. 2004

Mailoví vyčůránci zrušili anketu Folk&Country

Časopis Folk&Country pořádá už pěknou řádku let anketu Zlaté klíče. Taková obdoba Českého slavíka, či spíš toho někdejšího Zlatého. Hlasy se původně posílaly výhradně na hlasovacích lístcích z časopisu (bývaly kromě Folk&Country i v Mladém světě). Před několika lety se ovšem redakce rozhodla jít s dobou a povolila i zasílání hlasů mailem.

Probíral jsem to s Michalem Juppem Konečným už před nějakou dobou, tuším předloni. Možnost založit si bez potíží víc adres na freemailech mi připadala pro anketu zabijácká – a navíc by hlasující ztratil motivaci koupit si časopis (a podpořit tak ekonomicky vyhlašovatele ankety). Redakce mailové hlasování zachovala, a to letos anketě zlomilo vaz. Píše o tom sám Jupp. Já k tomu jen dodávám: kdyby aspoň uměli podvádět tak, aby se to tak snadno a rychle neodhalilo :-)

Existuje v současné době, kdy se dají mailové adresy nejen zakládat v neomezeném počtu zakládat, ale také falšovat v hlavičce zprávy, nějaká možnost regulérního masového hlasování po internetu? Zdá se, že ne. Hraje proti tomu právě anonymita prostředí. To je v mnoha případech výhoda, může to například přispívat k uchování svobodného a necenzurovaného prostoru. Ale mailová adresa a dokonce i IP adresa jsou dost nespolehlivé „podpisy“. Digitální podpis je v nedohlednu a přidělování osobních autentizačních pomůcek (elektronické klíče, osobní certfikáty) se u takovýchto masových akcí nevyplatí.

Anketě Zlaté klíče tak zbývá buď návrat k pouhému papírovému hlasování (což v době stále dokonalejší reprodukční techniky také není stoprocentně spolehlivé řešení), případně hlasování pomocí SMS (to se zdá být mnohem spolehlivější); anebo nějaká forma přidělování certifikátů. Například by mohl být součástí vstupenky na některý festival pořádaný redakcí (Zahrada, Slunovrat, Folková růže, Setkání) kupón s unikátním neuhodnutelným číselným kódem, který by opravňoval k hlasování. Jenže to by výsledky byly asi pěkně zkreslené...

Komentáře (počet: 2, poslední 19. 10. 2004, 11:18, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz

Poslední články:

Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi