Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Jednotlivý článek

Internet a vše kolem
16. 9. 2004

Napište o sobě, jinak to udělají jiní

Nemít na webu oficiální (tím myslím autorizovanou) stránku o své firmě, osobě či o svém produktu je nedostatek hned dvojnásobný. Nejenže se o vás uživatelé (klienti, zákazníci) nic nedovědí, naopak se může stát, že se dovědí – ale ne to, co byste zrovna chtěli.

Když si nechám Googlem vyhledat hesla Václav Klaus, zámek Bučovice nebo Sparta Praha, dostanu na prvním místě stránku, která je oficiální výkladní skříní a kterou mohu považovat za relevantní. Václav Klaus, ředitel zámku Bučovice i prezident Sparty by jistě souhlasili s tím, aby uživatel si o nich přečetl nejdřív to, co oni o sobě chtějí prozradit. Další odkazy, třeba co kdo o nich řekl, nechť jsou také přístupné, ale až vzadu.

Jakmile oficiální stránky nejsou (nebo mají blbě udělanou optimalizaci pro vyhledávače, takže jsou ve výsledcích utopené), může uživatel dostat jako odpověď na vyhledávání stránku, která klíčová slova obsahuje, ale neukazuje dotyčnou firmu, osobu či výrobek v nejpříznivějším světle. Například Viktor Porkristl, kytarista brněnské skupiny Kamelot, v rámci kapely osobní stránku nemá, a tak Google dá tyto výsledky. V nich se jako hlavní informaci o Viktorovi dočtete, že někde boural, respektive že zavinil dopravní nehodu, při které přišli dva lidi o život.

A protože se dnes stává běžným si někoho „progooglit”, není úplně příjemná představa, že bych nechal svou pověst závislou jenom na tom, co napíšou jiní. A nemusí to být ani Google bomba. Stačí, že nějaký kamarád napíše na své stránky: „když jsme ve tři ráno odcházeli z hospody, XY se strašně pozvracel a byl totálně namol” Nejsou-li o mně jiné informace, zejména takové, jaké chci já, utvoří si o mně potenciální zaměstnavatel či dívka poněkud jednostranné mínění.

Přezdívky zazdívky

Na internetu je běžné, že člověk vystupuje pod přezdívkou. Ale pokud jí propadnete natolik, že se stane vaší odbornou identitou a vaše občanské jméno je zapomenuto, můžete si opět zatopit ve chvíli, kdy si vás někdo proklepne pod občanským jménem. Zjistit, že Martin Malý píše Převážně neškodný... není úplně jednoduché. A tak si Martin přezdívkou zazdil mnoho odkazů, které Google připsal jakémusi Arturu Dentovi. Ten Dent, to je proti Martinovi třída, co říkáte, pani?

Související:
Googlujete sami sebe?
Optimalizace na vlastní jméno

Komentáře (počet: 3, poslední 24. 9. 2004, 19:45, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz

Poslední články:

Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi