Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.
Petr Koubský napsal pro Respekt velký článek Revoluce na Síti teprve začíná. Popisuje v něm velmi srozumitelně důsledky postupného rozšiřování internetu do různých oblastí života a přesně pojmenovává souvislosti. Velmi mě pobavila tzv. křivka humbuku, opravdu sedí na hodně věcí (včetně občanského a politického života, ale to sem nepatří). Píše:
"Zpočátku letí křivka strmě vzhůru: technické novinky budí euforii, píše se o nich a mluví s nadšením, nekriticky, a to bez ohledu na skutečnost, že vlastně vůbec neexistují v použitelné podobě – zpravidla jde jen o prototyp, nedotaženou vývojovou variantu. Tím se vytvoří naprosto nereálná očekávání, která pak v konfrontaci s realitou nevyhnutelně zklamou. Hype curve se náhle zlomí a padá dolů ještě strměji, než předtím vyskočila vzhůru: kritika, výsměch a zapomenutí. (...) Jsou dobré důvody domnívat se, že digitální technologie právě nyní vstupují do onoho nebezpečného období, kdy důvěra v jejich význam je velmi nízko – a ony přesto začínají, nerozpoznány, velmi podstatně ovlivňovat naše životy. Díky médiím máme pocit, že jsme internetovou revoluci dávno prožili, že je za námi, že už nastal digitální věk a nic se vlastně nestalo. Jenže to není pravda a hned nadvakrát. Ještě to nenastalo; a bude to velká změna."
Na příkladech pak ukazuje vliv internetu na život každého jednotlivce, přičemž si dost všímá ztráty soukromí: "Obecně se zdá, že čím více pohodlí díky moderním technologiím máme, tím větším dílem svobody – či alespoň hrozbou ztráty svobody – za něj platíme."
O článku (podle mého soudu vynikajícím) by se dalo debatovat hodně dlouho a je mi líto, že k tomu Respekt neotevřel diskusní fórum. Já si osobně myslím, že v českých poměrech máme opačný problém než ztrátu soukromí, a to roztříštěnost dat tam, kde by se velmi vyplatilo jejich sdílení. Například se často stává, že soudy nevědí o rozsudcích jiných soudů, na různých úřadech musíte znovu a znovu vyplňovat formuláře se stejnými údaji apod. Myslím, že na vině není jenom nedostatek peněz nebo neschopnost lidí. Úředníci velmi dobře vědí, že když se zavede efektivní informační systém, náhle jich bude potřeba mnohem méně, a tak brzdí, seč jim síly stačí. Abych ale nepsal jen negativní příklady: kdo chodí pravidelně do Městské knihovny v Praze, žije ve světě, který ukazuje ohromnou sílu internetu a rozsáhlých sítí obecně.
Dost užitečné je uvědomit si, že internet a moderní technologie nejsou dostupné všem. K tomu Petr Koubský píše: "(...) internet a moderní technologie obecně působí spíše ve směru otvírání sociálních nůžek, i když mechanismus tohoto působení není jednoduchý ani jednoznačný – pracuje zároveň i opačným směrem. Pomáhají bohatým, aby byli ještě bohatší, a tím je dále vzdalují od chudých." Přesně. I když to v některých aspektech může být sporné, mít mobil, internet nebo notebook pomáhá člověku vyřešit osobní potřeby rychleji (například já jsem se s Magdou seznámil na internetový inzerát). Kdo je nemá, musí si řadu věcí zařizovat pracněji. Proto se mi velmi líbí, že se internet dnes dostává i do odlehlých končin naší země – na rozdíl od britských hospod zde razí informační dálnici školy a knihovny.
Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.
© Honza Hučín 2004–6
Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!
8. 8. 16:48 | Pepa
7. 8. 21:26 | Honza Hučín
7. 8. 21:02 | Honza
6. 8. 14:29 | Pepa
3. 8. 18:29 | Honza
*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)
statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník