Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Jednotlivý článek

Internet a vše kolem
2. 8. 2004

S tmavým pozadím opatrně

Někteří webmasteři asi nemají rádi příliš mnoho světla – nebo že by chtěli šetřit monitory uživatelů? Jejich stránky mají tmavé pozadí, a když na ně přepnu z jiného webu, který má pozadí bílé, připadá mi, že jsem vjel do tunelu nebo se mi zamlžily brýle.

Nic proti vkusu, třeba web o trash metalu (namátková ukázka) černé pozadí prostě musí mít. Proč by ale musely mít tmavé pozadí weblogy nebo odborné stránky? Možná mě odpálíte protiotázkou: „A proč ne?”

Z mého pohledu je důvod jednoduchý. Mám na monitoru standardně nastavený jas na minimum a hýbám jenom kontrastem, pouze v mimořádných případech zesiluju i jas. Tohle je naprosto vyhovující pro práci s 90 % programů, protože Word, Excel, Notepad i další mají defaultně černý text na bílém pozadí. Je to prý i ergonomické (někde jsem to četl, ale je to už dávno) a určitě to šetří monitor. A dnes má i většina webů bílé pozadí.

Za silného denního světla, zvlášť teď v létě, se mi černá na bílé čte ještě uspokojivě, zatímco obráceně ne. Když tedy narazím na stránku s tmavým pozadím (a pozor, při staženém jasu se zdá tmavé leccos), překvapeně zamžourám, pak chtě nechtě ohulím monitor a rychle se rozhoduju, zda tyto stránky opravdu potřebuju prohlížet; příště si hodně rozmyslím tam vůbec přijít. A což ta hrůza, když i písmo je tmavé!

Takové pocity jsem měl v poslední době při čtení komentářů na Dagblogu nebo u Pixyho (dokud jsem nenašel styl Rekonstruktor). Ono to s vytaženým jasem jistě vypadá dobře, ale podle mého názoru tmavé pozadí příliš přístupnosti nepřispívá. Samozřejmě si já můžu vypnout styly nebo zapnout nějaký svůj, ale udělá to/umí to i běžný uživatel a jeho prohlížeč, který podobným trikům nakloněn moc není?

Takže prosím všechny webmastery: opravdu si rozmyslete, jestli musíte mít tmavé pozadí. A pokud ano, vyzkoušejte si, jak se vám bude číst v létě v pravé poledne nebo s různě nastaveným monitorem. Plakat nad nízkou návštěvností bude pozdě.

Komentáře (počet: 11, poslední 21. 7. 2008, 01:13, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz

Poslední články:

Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi