Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.
Co je hlavní předností internetu? Snadný přístup k velkému množství informací? Rychlá a levná komunikace mezi lidmi? Sdílení dat? Každý dá asi jinou odpověď. Mně nejvíce fascinují služby, které jsou směšně jednoduché, ale přitom unikátní a nesmírně užitečné: nějaké technické zařízení, třeba teploměr, kamera, radar, dalekohled či jiný měřák se připojí k webu a každý může v reálném čase jeho práci sledovat a využívat. Vidím v tom do budoucna velký potenciál a samozřejmě i určité nebezpečí.
Tak třeba České dráhy nabízejí službu Poloha vlaku, díky které víte, zda vlak s vaší milovanou má aktuálně zpoždění. Funguje sice jen pro rychlíky, ale zato poměrně spolehlivě. Jak by tohle uvítal každý, kdo se na poslední chvíli přiřítí na nádraží a zjistí, že má ještě hodinu čas.
Geniální je systém v Městské knihovně v Praze. Že se můžu i z domova podívat, na jakých pobočkách mají v evidenci Pána prstenů nebo Komu zvoní hrana a dokonce zda mají nějaké volné výtisky k vypůjčení, mi přijde převratné. Měřákem je v tomto případě čtečka čárového kódu, která je k internetu připojena přes databázi.
Jiným pěkným příkladem je meteorologický radar. Blíží se léto, a tak přecházející studená fronta online může být důležitá pro všelijaké outdoor aktivity.
A což automatické systémy pro rezervaci lístků v kině, divadle, vlaku nebo letadle? Kouknete a vidíte, jestli si máte pospíšit, nebo jestli je ještě dost volno.
Můžeme si představit další služby, které poskytnou člověku užitečnou informaci. Například mně by se líbilo, kdybych předtím, než v Podolí projdu turniketem do bazénu, věděl, kolik je uvnitř lidí, jaké dráhy jsou obsazené a jaký je aktuální trend příchodů a odchodů. Anebo kdybych na nádraží před příjezdem vlaku věděl, které vagony jsou jak obsazené. Kdo někdy s batohem procházel dlouhý rychlík a hledal místo k sezení, ví. Na lístku by mohl být čárový kód nebo magnetický proužek, u sedadla čtečka, cestující zasune lístek a celý svět hned ví, že sedadlo 35 ve druhém voze je obsazeno z Kolína do Olomouce. Mobil nebo tabule na nádraží mi pak řeknou, že to mám radši zkusit vzadu. Vůbec v dopravě je velký prostor pro poskytování důležitých informací online, třeba průjezdnost dálnic a stav vozovek.
Monitorování světa kolem je užitečné, ale musí mít pochopitelně svou míru. Webkamery rozeseté po Petříně nebo veřejná možnost lokalizovat každý zapnutý mobilní telefon, to už bych se asi bránil. Doufám, že se z informační společnosti nestaneme společností elektronických šmíráků a webových voyerů.
Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.
© Honza Hučín 2004–6
Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!
8. 8. 16:48 | Pepa
7. 8. 21:26 | Honza Hučín
7. 8. 21:02 | Honza
6. 8. 14:29 | Pepa
3. 8. 18:29 | Honza
*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)
statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník