Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Jednotlivý článek

Muzika
6. 5. 2005

Bojkot SMS do Superstar

Danielu Kuželovi se nelíbí, že se na hlasování do soutěže Česko hledá Superstar (jiný odkaz) lehce a rychle napakují (mimo jiné) mobilní operátoři. Proto zprovoznil webové stránky, na kterých vyzývá k bojkotu hlasování.

Komerce kolem celé show (ano, v první řadě je to show, zpěv je jen jednotící prvek) je na můj vkus opravdu moc. Sám to řeším tím, že pořad vůbec nesleduju. Danielův názor chápu a považuju za vhodné o jeho stránkách informovat. O jeho argumentech proti hlasování je dobré vědět a pouvažovat o nich (i když se člověk nakonec svobodně rozhodne hlas poslat). Přesto si myslím, že se o nich dá vést spor.

Daniel má pět důvodů pro nezasílání hlasů pomocí SMS. Podíváme se na ně.

 1. Za svoje peníze nic nedostanete.
  Tak něco jo. Minimálně pocit, že jsem pomohl svému oblíbenci. Možnost identifikace s nějakou obdivovanou osobností je pro dospívající důležitá a pokud je osobnost „slušná“, je to lepší, než se identifikovat s někým na hraně zákona. Je ovšem fakt, že pokud se ze zaslaných hlasů losuje nějaká výhra, je člověk vždycky motivován víc.
 2. Nevíte, do koho investujete.
  To už je přesnější zásah. Pokud by mé peníze dostal ten, pro kterého hlasuju, je to průhledné. U dárcovských SMS, například obětem tsunami, to tak (z větší části) bylo. Tady peníze spadnou do klína někomu neznámému. To se mi taky nelíbí.
 3. Váš hlas soutěž neovlivní.
  Klasický omyl. To by nemělo smysl chodit k volbám. A přitom je známo i z nedávné historie, že i malý počet jednotlivců z velké masy rozhodl zápas. Viz souboj Bush–Gore v roce 2000.
 4. Hlasy jsou dražší (než loni).
  Po formální stránce je jistě všechno v pořádku, přestože Superstar nesleduju, řekl bych, že o ceně jsou hlasující informováni. Ale kdo hlasoval loni, může být postižen bannerovou slepotou a může si opravdu myslet, že je hlas stále za 6 Kč. Mimochodem, devět korun je už docela pálka.
 5. Platíte už samotným sledováním.
  No, jak se to vezme. Cena za hlasovací SMS je cenou za službu navíc, nikdo k posílání není nucen. Na druhou stranu bezuzdná snaha naprat na stovky výrobků a služeb logo Superstar, a tím je lépe prodat, je komerce ve velmi divoké formě. To je ovšem už věcí názoru a diskuse, která zabíhá do etických problémů, což je velmi citlivé.

Znovu podotýkám, že si cením Danielovy snahy přinutit lidi k přemýšlení a převést je od stádního chování k uvědomělému. Sympatické je i připomenutí, že místo do novácké show můžou investovat do humanitární pomoci. Zároveň si ale myslím, že důvody pro bojkot hlasování jsou čistě individuální věcí a podkladem pro svobodné rozhodování.

Komentáře (počet: 4, poslední 8. 5. 2005, 06:48, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz

Poslední články:

Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi