Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Společnost
19. 2. 2007

Daniel Herman přestupuje do civilu

„A na závěr mám smutnou zprávu,“ povídá vyšehradský probošt. Nachomýtli jsme se Karolinkou do vyšehradské baziliky těsně předtím, než skončila nedělní mše.

„Náš spolubratr Daniel Herman se rozhodl vzdát kněžství, požádal o laicizaci a dispens od celibátu,“ pokračoval smutným hlasem. Do češtiny jsem si to přeložil tak, že dotyčný nechce dál být knězem. A protože kněz v římskokatolické církvi slibuje, že se neožení (ani si nebude sexuálně užívat), chce ten slib zrušit.

Daniela Hermana znám, jednak z televize někdy v 90. letech, kdy dělal katolíkům tiskového mluvčího a představoval pro mě ještě poměrně rozumnou „tvář církve“, jednak jsem ho na Vyšehradě občas potkával. Není zas o tolik starší, jak jsem se dočetl, takže je docela dobře možné, že fakt chce založit rodinu. Anebo se vyčerpal, vyhořel.

Pro starého pana probošta to je asi velká rána, ale já Danielovi blahopřeju k odvaze. A než se trápit do konce života s tím, že hlavně nesmím zklamat žádného člověka kolem, radši udělat řez. Danieli, myslím, že brácha tě rád přivítá v klubu.

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 27. 2. 2007, 21:08 – Contra

Přeji pěkný den,
nevím, zda je blahopřání na místě. Bude mě někdo blahopřát, když odejdu od manželky, které jsem dal DOBROVOLNĚ slib lásky, úcty a věrnosti? Pana Hermana neznám, ani jej nijak nesoudím. Jen prostě (z vnějšího pohledu)nedostál závazku, který DOBROVOLNĚ přijal. Oslava není na místě. S úctou C.

[2] 28. 2. 2007, 08:41 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [1]: Jistě, Daniel Herman nedostál dobrovolnému závazku, z tohoto pohledu není co řešit.

Na druhou stranu nás asi čeká velká diskuse o podobných tématech:
- zda je i dnes závazek celibátu potřeba
- zda mám morální právo odstoupit od slibu, jestliže jej druhá strana opakovaně porušuje (tady myslím manželský slib)
- zda je vůbec možné dávat odpovědně v mladém a nezralém věku celoživotní slib (když i řeholníci mají nejdřív časově omezené sliby, proč by totéž nemohli mít kněží a manželé?)

[3] 14. 4. 2007, 21:09 – Bětka

Asi bych nebyla moc šťastná, kdyby si mě můj manžel bral pouze na nějakou dobu jen tak "na zkoušku". Možná už bychom byli od sebe. A to jsme spolu teprve 11 let.
(a naše tři děti?)
Celibát je v určitém smyslu dost podobný manželství.
A je otázka, jestli ten, kdo si dodá odvahy a svůj slib zruší, bude opravdu šťastnější...

[4] 14. 4. 2007, 21:48 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [3]: A jak byste byla šťastná, Bětko, kdybyste třeba po třech letech zjistila, že je vám manžel nevěrný, je psychopat nebo alkoholik? A že se vám směje, protože kvůli slibu navěky nemůžete pryč? Takové manželství se pak může stát doživotním kriminálem. Manželka se ještě může rozhodnout, že to vezme jako svůj kříž a vytrpí to, ale co děti?

[5] 25. 4. 2007, 11:04 – Iva

Jde o osobní věc a osobní rozhodnutí každého člověka, nikdo jiný nemá právo jej posuzovat. Neznáme pozadí a pohnutky jeho rozhodnutí. Srovnávání celibátu s manželstvím je naprosto zcestné, protože v celibátu jde právě o to, že člověk žije sám - bez partnera, bez dětí a bez sexu - se všemi psychosociálními dopady. Naopak v manželství jde o to,že člověk žije s partnerem, má sex a většinou i děti... Navíc, pokud odejde partner z manželství, bývá to osobní tragedie pro děti i opuštěného partnera. Pokud odejde kněz, k těmto tragediím nedochází, protože takovéto osobní vazby nemá. Jeho fyzický odchod není pro farnost tragedie
o nic větší, než kdyby byl přeložen jinam. Co se týče "duchovních" dopadů, je to otázka lidskosti, zralosti, pochopení a zdravého rozumu těch, kteří dotyčného kněze posuzují. A navíc toto rozhodnutí většinou nemá nic společného se ztrátou víry a lásky k Bohu, jak si to mnozí rádi vykládají.
Nějak se nám pod zákonem vytratila lidskost a láska, že katolíci?!

[6] 25. 4. 2007, 13:02 – Jan

Daniel Herman svým rozhodnutím ukázal,že je morálně silnou osobností uvnitř katolické cirkve. Místo úspěšné kněžské dráhy,která se mu rýsovala po boku kardinála Vlka,si zvolil obtížnou (okolím a církví často odsuzovanou) cestu, jenž ale jediná vede k vnitřní svobodě a pokoji,totiž cestu "v Duchu a pravdě" před Bohem,před sebou,před lidmi a před církevní institucí! Nezbývá než mu popřát hodně štěstí.

[7] 5. 5. 2007, 23:49 – Padre

Jelikož jsem poslouchal dnes Doteky víry na Radiofutrálu, dozvěděl jsem se, že Dan Herman žádá o laicizaci a tak jsem našel i tuto stránku, tímto tématem se zabývající. Jako kněz toho slyším hodně, od hříchů počínaje až po webové komentáře konče. Zde se mi nejvíce líbí komentář paní Ivy z 25.4. Ano lidskost a láska nám chybí! Jakobychom stále museli hledat nějaké nepřátele, za vším je vždy nějaký problém a tedy vlastně omlouváme svoje nejenom neschopnosti, ale lenost apod. Upřímně se raduju z toho, že se pro něco Dan rozhodl! Možná hledá, ale jde dál, chce žít s Bohem - tak mu všichni požehnejme!

[8] 2. 4. 2009, 21:21 – Petr Trešl

Danieli, po dlouhé době otevírám až dnes stránky a komentáře Tvé žádosti o laicizaci a dispens. prosím tě, ozvi se mi na mail adresu.
Děkuji.Těším se na Tvou korespondenci a kontakt ! Tvůj dávný přítel - Petr Trešl, Tábor 3

[9] 19. 8. 2010, 20:05 – Jirka

Už se nechal slyšet, že Mašínové jsou kabrňáci.
Nejvíce mrtvých bylo ve jménu Boha, tak proč ne.

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi