Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Společnost
8. 1. 2007

Klaus: s levicí ne, s levicí ano

Klaus má asi zelené za větší rudochy než sociální demokraty. Nebo jen zapomněl, co řekl před chvilkou?

Zpravodajci České televize to asi měli za senzaci, když i do ranních pidizpráv dali, že Václav Klaus v jednom rozhovoru cosi řekl. Tak jsem si Týden koupil a rozhovor si přečetl. Mluví se hlavně o sestavování vlády a poměrech v ODS, to nepřímé srovnání zelených a ČSSD je vlastně okrajová věc. Jenže vede ke zvláštnímu výsledku.

Podívejme se na dva úryvky rozhovoru. Ten první je ze začátku, když se prezidenta ptá redaktor, jaké šance na úspěch dává druhé Topolánkově vládě.

(...) Bez elementární dohody dvou nejsilnější politických stran o čemkoli, o vládnutí, tolerování, předčasných volbách nebo čemkoli dalším, prostě není možné, aby se cokoli v této zemi pohnulo.

Druhý úryvek je z konce, kde se redaktor ptá, zda se podle Klause ODS za dobu svého trvání změnila.

(...) Ideologii občanské společnosti, environmentalismu a zelených mohu označit za ideologie levicové a říct, že pravolevé schéma přetrvává i nadále. Ten spor se ale dneska začíná vést trošku jinudy a také ODS se v něm podle mého názoru už pohybuje někde jinde. Jestli se mě ptáte, zda je to vývoj v souladu s mými představami, pak říkám, že není.
Otázka: Je silným projevem změny ODS třeba to, že je dnes jejím hlavním politickým partnerem Strana zelených?
Určitě. Určitě. To je jeden z prvků tohoto jevu, tohoto fenoménu. Strana zelených samozřejmě vůbec není o přírodě a o životním prostředí, to snad je jasné úplně každému. To je strana s odlišným světonázorem, s odlišnou základní ideologií o společenském uspořádání a v tomto smyslu je to strana pro mě na absolutně druhé straně jakési ideologické bariéry.

Buď tedy Václav Klaus zapomněl, že před chvíli prosazoval partnerství s ČSSD, anebo mu spojenectví se sociální demokracií (v poměru poslanců 81:74, tedy vyrovnané) nevadí, kdežto spojenectví se zelenými (v poměru poslanců 81:6 a 9:4 na vládní křesla, tedy se zřetelnou převahou ODS) vadí.

Že by opravdu vadilo ideově? Zelení Topolánkovi na řadu jeho programových návrhů (například na rovnou daň či formu spoluúčasti pacientů ve zdravotnictví) kývli, ČSSD to zcela odmítá. Tak kde je ta druhá strana bariéry?

Spíš vadí pragmaticky. S ČSSD se dá pohodlně dohodnout na rozdělení postů, požitků a penězovodů, kdežto Zeleným, hajzlům, o prachy asi nejde. Kdyby aspoň ten mizera Schwarzenberg nebyl taková osobnost a ještě k tomu bohatý...

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 8. 1. 2007, 21:27 – Siky

Honzo, a co takhle první komentář vzít spíš jako povzdech, než jako přání?

[2] 11. 1. 2007, 14:22 – Yuhů (Odkaz)

Já si myslím, že to smysl dává. Klaus vidí pravo-levou orientaci jako střed koncepcí laises faire proti intervencionismu. Jiní to zužují na konkrétní problematiky jako daně větší/menší či výdaje větší/menší, pomoc potřebným trhem/peněžními dávkami. Tento zúžený výklad pravo-levého střetu je převažující.

Když se vezme zúžený pohled na věc, tak Zelení jsou dnes pravicovou stranou, protože prosazují reformy a snížení výdajů. Při širokém klausovském pohledu na věc jsou ale Zelení stranou, která z principu obhajuje intervencionismus a volný trh má až na druhém místě.

Další Klausovo rozladění plyne z toho, že i ODS v širokém pojetí pravo-levé koncepce hodně ustupuje od principu laises faire (nechte plynout) a v konkrétních problematikách nastoupila v rámci soustavného porcování medvědů do stejné lodi s levicí.

Klaus by nejraději viděl britský model dvou silných stran, které by si v rámci nepsaných zásad rozdělili moc. Dodnes se nevyrovnal s faktem, že opoziční smlouva byl jeho kolosální neúspěch.

[3] 14. 1. 2007, 06:57 – MK

ad Yuhů - souhlas. Věci, se kterými zelení "jen" souhlasí aby zůstali u koryta jsou v přímém rozporu s tím, co sami aktivně prosazují.

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi