Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Internet a vše kolem
29. 11. 2006

Radši delší heslo, než hledat podtržítko

Opatrní administrátoři vyžadují čím dál komplikovanější hesla. A na to jsem málem dojel, když na mě zírala čistě německá klávesnice. Poučení: buďte na cestující uživatele hodní a dovolte jim i heslo pouze z písmenek a číslic.

Své první přihlašovací heslo jsem před lety sestavil jen z písmen a bez „y“ a „z“. Tehdy jsem totiž ještě občas přepínal mezi českou a anglickou klávesnicí a nechtěl jsem pokaždé řešit, zda mám QWERTY nebo QWERTZ. Postupně mi ale administrátoři dávali stále tvrdší podmínky (nejméně N znaků, písmena různé velikosti, povinně do hesla číslice a nealfanumerické znaky).

Administrátorům se neodmlouvá, a tak jsem se přizpůsobil. Ruce si zvykly a heslo už umějí napsat skoro poslepu. Jenže minulý týden mě zavál na tři dny do Hamburku na jakýsi seminář, internetový terminál by sice byl, ale... samozřejmě s německou klávesnicí.

Jak se přihlásit ke služebnímu mailu? Kde tady, probůh, je podtržítko? Tušíte správně – na klávesnici sice nakreslené bylo, ale příslušné tlačítko ve skutečnosti psalo něco úplně jiného. Přepnout na anglickou klávesnici se dalo, jenže u té zase chyběl popis na klávesách.

Lidi, co čekali ve frontě za mnou, se asi divili, jaké nesmysly píšu v notepadu místo webového brouzdání. Podtržítko bylo nalezeno, mail otevřen. Čekáte happyend? Chachá.

Druhý den suverénně přistoupím k terminálu, vyklepu heslo jen s neznatelným zaváháním a obrazovka opáčí cosi o invalidním passwordu. Heh?

No ano, po předchozím člověku tu zbyla anglická klávesnice.

Milí opatrní až paranoidní admini, klidně budu mít povinně patnáctiznakové heslo s povinnými číslicemi, pokud po mně nebudete chtít, abych za půl roku v Brazílii (i když tam teda, pravda, jet nechci) luštil portugalskou klávesnici.

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 29. 11. 2006, 08:01 – Dan

Jo, a k tomu bych si měl takové heslo pamatovat. A to jde asi o desítku různých hesel a PINů (mailbox, přihlášení do sítě, kreditka, platební karta, mobil a přihlášování do všelijakých dalších (hlavně internetových) služeb. Přitom se vždy dozvím "volte jedičné heslo". K tomu je žádoucí si pamatovat RČ, OP, Č.Ú. (nejlépe i manželky a dětí), dále telefonní čísla (home, job, mobil - též včetně manželčiných) ....
Pro nás co se hůře učíme nazpamět a hůře pamatujem (moji bývalí spoluzpěváci z 5níku potvrdí) je to :-(

[2] 29. 11. 2006, 08:51 – Doug

Ke speciálním znakům můžu poradit dva triky: používat ty, které jsou i na numerické části klávesnice (tedy /, *, -, +) a obvykle na ně nastavení národní klávesnice nemá vliv, nebo (používáš-li obvykle systém Windows) se pro problematické znaky naučit jejich kód zadávaný pomocí klávesy Alt. (Kamarád takhle dokázal normálně psát slušnou rychlostí.)

[3] 29. 11. 2006, 09:36 – LLaik

To znam.. hlavne proto, ze neznam sva hesla. Umim je napsat, ale vlastne nevim, jaka jsou.

Takze o dovolene v Irsku jsem zjistil, ze maji prohozenou tusim tildu a uvozovky. A ejhle - jeden z tech znaku (nebo oba?) jsem mel v hesle k mailu.

Takze pohled na me musel byt vesely - psal jsem ve vzduchu nad klavesnici a snazil se vykoukat, jakeze to heslo vlastne mam. Pak prohodit par hmatu.. a zkusit naostro. Na desaty pokus jsem se zalogoval. Uf.

Neznat sva hesla je pri vymene klavesnice opravdu des bes :)

[4] 29. 11. 2006, 12:37 – Petr

Z toho také vyplývá, že pokud se chystáte do Japonska - přibalte si vlastní klávesnici ;-)

[5] 29. 11. 2006, 14:13 – Kaderas (Odkaz)

V takovýchto situacích jsem využil jistého usnadnění, které Windows XP (a tuším, že i 2000) mají v sobě. KLÁVESNICE NA OBRAZOVCE v příslušenství :-)

Problém je, když si sednete za jiný systém...

[6] 29. 11. 2006, 14:13 – Saman

Do Japonska doporucuji rovnou vlastni notebook..

Je to fakt, admini se nekde docetli, ze se TEORETICKY da rozlustit heslo v REALNEM case a tak udelali protiopatreni. Bohuzel, vysledkem je, ze mam v pocitaci soubor s hesly, takze pokud me nekdo odlaka od pocitace, muze si je precist PRAKTICKY a v NULOVEM case..

Mimochodem, existuje utilitka pro odstraneni zapomenuteho hesla na cizim pocitaci :p
Je jenom potreba nabootovat z diskety nebo CD, a vase SuperExtraOchraneneWinXP uz nejdou chranene vubec.. Proti tomu nepomohou ani podtrzitka..

Na druhou stranu, obcas admini musi udelat nejaka pravidla, protoze znam lidi, co vsude cpou heslo "qwert", pripadne "heslo" :p

[7] 29. 11. 2006, 17:01 – MzK (Odkaz)

:-,§ů§ů jsou zbytečné znaky, stačí malá VELKA pismena a nějaké 4343

[8] 29. 11. 2006, 17:02 – MzK (Odkaz)

Teda alespoň mě to zatím stačí :-)

[9] 29. 11. 2006, 17:25 – Michalk

[1] A samozřejmě všechna hesla pravidelně obměňovat :-)

[10] 30. 11. 2006, 08:37 – spacák

používám opensourcový keepass password safe. a pak už si stačí pamatovat jen dvě hesla, od účtu do windows a pro otevření keepass. vkládání uložených hesel jde přes ctrl+C ctrl+V, je tedy jedno u jaké cizojazyčné klávesnice člověk sedí. nemusí se instalovat, na rybě zabere necelé 2 mega. po ruce any time all the time.

[11] 30. 11. 2006, 09:01 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [10]: Zajímavá utilitka. Jestli to ale dobře chápu, musíš mít povoleno si do počítače zasunout vlastní flashdisk. Myslíš, že ti to v každé internetové kavárně dovolí?

[12] 30. 11. 2006, 09:55 – spacák

[11] přiznám se, že jsem nikdy v internetové kavárně nebyl. mám to odzkoušené jen ve studovnách, kde s tím problém nebyl.

[13] 30. 11. 2006, 18:51 – dgx

[10] alternativa on-line http://www.dgx.cz/trine/item/jak-neustale-ne-vymyslet-originalni-hesla

[14] 1. 12. 2006, 11:11 – MK

Já vám to povím tak - spočítal jsem, že se po mě chce 26 různých hesel, z toho 8 je mi přiděleno, 7 mi nařizuje , jak má vypadat (a těchto 15 vyžaduje obměnu v různých intervalech 1-3 měsíce a s různou možností opakování) a jen zbytek si mohu zvolit libovolně. I unifikoval jsem všechna hesla, která šla, u těch co se musí měnit měním jen povinnou číslici a velké písmeno podle schématu na klávesnici, zbytek zůstává stejný ( a sebechytřejší systém to žere, páni programátoři) a ta co jsou nejtajnější a jsou mi přidělována visí na papírku na monitoru. A tento systém je v mém okolí zevšeobecněn a zdomácněn. Páni ochránci dat tak dosahují svou posedlostí přesného opaku. Zamyslete se nad sebou, než nám, uživatelům a tedy vašim živitelům zase budete něco vnucovat!

[15] 5. 12. 2006, 21:16 – anode

[14] Kdesi jsem slyšel doporučení: pište si hesla. Není na tom nic špatného, když si doma na monitor přilepím heslo k mailu. Naopak když budu používat všude stejné heslo a někdo ho zjistí, naloguje se kamkoliv. Proto ta opatření...

Taky používám KeePass a jsem s ním velmi spokojen. Stačí si pamatovat heslo do BIOSu (takže nic jako bootování z diskety nebo CD, [6] :P) a ke KeePass - a že to teda stojí za to.

[16] 29. 12. 2006, 19:46 – mandarinka (Odkaz)

souhlasim, svoji klavesnici do kazdeho statu :-D Budoucnost to urcite zaridi, a usetri se za to ... :-))

[17] 2. 8. 2012, 22:27 – Honza

Těch hesel mají lidé kolikrát tolik že si je ani nemůžou všechny zapamatovat, proto si dávají všude stejné. Já raději používám prográmky pro správu hesel.

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi