Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Internet a vše kolem
1. 11. 2006

Past na prohlížeče se jmenuje AJAX

Už jsem tu psal o nových online přenosech fotbalu na iDNES. Až v neděli mě napadlo, že s nimi konečně seznámím i svou počeštěnou Operu 9.00 – a nestačil jsem se divit.

Možná jsem jen něco (ne)nastavil, ačkoliv tedy Javascript zapnutý mám. Stránka je rozhozená (screenshot 1, screenshot 2, porovnejte se žádoucí podobou – screenshot 3), a co hůř, ani se automaticky neobnovuje.

Inu, to bude asi tím AJAXem. Máme tu další potenciální problém.

AJAX je totiž obvykle javascriptová záležitost, a v něm vládne mezi prohlížeči ještě větší nejednota než u pouhého HTML nebo kaskádových stylů. Kdo se někdy pokusil naprogramovat složitější javascript, kterému by rozuměly stejně dobře Explorer, Mozilla i Opera, dá mi za pravdu, že to je na cvokárnu.

Zkrátka a dobře, stavět dneska aplikace na módním (i když také užitečném, jako zrovna u obnovovacího online) AJAXu znamená riskovat nepřístupnost a nepoužitelnost. Ano, někdy se to povede, Onlajny.cz jsou ještě ajaxovější než iDNES a v Opeře mi fungují. Ano, možná je chyba v mé instalaci té devítkové Opery. Nicméně ani mobilní Opera@USB (postavená na verzi 8.54), ani prastarý Firefox 1.0 automaticky neobnovují.

S AJAXem se musí moc opatrně. Meziplatformních konfliktů bude už i tak dost, až oficiálně vyjde IE 7.

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 1. 11. 2006, 09:09 – finc

AJAX je vždy javascriptová záležitost. :)
Jinak co se týče dnešních moderních webů, mám k tomu osobní odpor. Nevadí mi, že existuje nejaký AJAX, který využívá ten či onen web, vadí mi právě ta nekompatibilita mezi prohlížeči. Navíc složitost takovýchto aplikací je stále velká, proto její rozšíření je pouze u "top" webů, které mají k dispozici zkušené a výborné vývojáře.
Odporuje to validitě. Snad se jednou dostaneme do fáze, kdy webové prohlížeče budou rozumě dodržovat standardy a javascript bude oficiálně brán jako hlavní skript jazyk na klientovi. Pokud to tak není, stále je to jen o pokus-omyl, což většinu lidí akorát naštve.
Osobně, když jsem viděl první mail.centrum.cz v podobě ajaxu, málem jsem spadl ze židle a jsem rád, že mám thunderbird :)
Tím chci říct, že desktop aplikace je desktop aplikace a webové aplikace ve webovém prohlížeči jen její parodií, bohužel :(

[2] 1. 11. 2006, 09:26 – Dero (Odkaz)

Těžko IDnes za cokoliv vinit. Když jsem vytvářel onlajny.cz, tak jsem snad milionkrát vyletěl jako čertík z krabičky, když naprosto bezpečné konstrukce fungovaly v nějakém prohlížeči zcela nelogicky.

Komplexní AJAXové aplikace jsou snad nejkřehčí součást webu, kterou si dovedu představit.

[3] 1. 11. 2006, 09:35 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [1]: Nejen javascriptová, může to teoreticky být i jiný skriptovací jazyk na straně klienta.

Ad [2]: K aplikační vrstvě Onlajn blahopřeju. Souhlasím, musela to být šílená dřina.

[4] 1. 11. 2006, 09:40 – LLaik

Jen z me zkusenosti - javascript se pro velkou trojku a jeji posledni verze (MSIE 5.5+, Firefox 1.0+, opera 8.5+) ladi vyrazne lepe, nez kaskadove styly. Spis se na to vic kasle :) zatimco v ramci csska se lidi/firmy uz naucili chtit mit vse funkcni ve vice nez jednom/dvou prohlizecich, javascript je (nechapu moc proc) stale velmi podcenovan a ladi se jen pro IE/FF.. Opera pritom zvladne to same.

[5] 1. 11. 2006, 12:38 – Miky (Odkaz)

IE7 již oficiálně vyšel

[6] 1. 11. 2006, 13:31 – Dero (Odkaz)

[3]: Děkuji, ono se to nezdá, ale každá malá změna znamená třeba dvě hodiny ladění. Když si otevřeš ten JS soubor, tak si možná pomyslíš, že píšu jako čuňátko - a já přitom píšu jen tak, aby to co nejvíc prohlížečů pochopilo totožně.

[4]: Dle mých zkušeností nadělala Opera 9.00 velkou JS paseku. Je maličko paranoidní ohledně některých běžných manipulací s DOMem.

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi