Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Internet a vše kolem
23. 10. 2006

Application/rss+xml? Neúčelná komplikace

Webmasteři blogů na Respektu chtějí být moderní, ale hlavička Content-Type: application/rss+xml podle mě není správná cesta. Je to neúčelné, někde to nefunguje a neodpovídá to ani specifikaci.

Že nějaké Content-Type existuje, ví každý, kdo psal do hlavičky stránky meta tag pro kódování. Tenhle údaj posílá server klientovi, když po něm klient něco chce – stránku, obrázek, soubor apod. Klientský prohlížeč se podle Content-Type doví, co se mu posílá (zda obrázek, HTML stránka, soubor RTF apod.) a co s tím má dělat (například zda u textového souboru jen zobrazit obsah, nebo se text pokusit interpretovat jako HTML kód apod.).

Nastavit správné Content-Type je moc důležité. Pokud bych posílal stránku v HTML jako image/jpg, bude prohlížeč zmaten, cože to je za obrázek. Pošlu-li ji jako text/plain, zobrazí se mi přímo zdrojový HTML kód stránky. Pošlu-li ji jako text/rtf, bude se prohlížeč ptát, zda ji má otevřít nebo uložit, a tak dále.

Problém u blogů na Respektu je v typu RSS souborů. Protože RSS je textový formát XML, logicky se posílá s Content-Type: text/xml. Někteří dávají přednost typu application/xml, ale to je také ještě v pořádku. Co v pořádku podle mě není, je typ application/rss+xml, který si právě vybrali webmasteři blogů Respektu.

Že je s rss+xml problém, psal už před rokem Duncan MacKenzie. IE 6.0 si s tím neví rady a nabízí uložení souboru (nebo otevření nějakým programem na klientském počítači). Stejný problém má Firefox 1.0. Verze 1.5 se také uživatele přeptá, nicméně soubor poté zobrazí správně. Jen Opera 9 se tváří, že tomu rozumí stejně jako text/xml i application/xml.

Typ application/rss+xml totiž není ve specifikaci. Samozřejmě do budoucnosti nelze vyloučit, že se soubory specifikované jako RSS budou zpracovávat v prohlížečích odlišným způsobem než klasické XML, ale zatím to tu není. I ta Opera, která po stažení RSS ihned sama nabízí, že zdroj přidá do interní RSS čtečky, reaguje stejně pro „pouhé“ text/xml. Čili rozlišení, že jde speciálně o RSS, není nutné.

Asi bych tedy s horlivostí stran rss+xml počkal.

Pokud si chcete otestovat svůj prohlížeč, tady máte možnost (využil jsem starší RSS z Weblogy.cz):

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 23. 10. 2006, 13:00 – Milan Kryl (Odkaz)

Jen doplním, že FF 2.0 RC3 se k application/rss+xml chová stejně jako ke všem ostatním. Zobrazí formátované položky a v horní části nabídne akci a přidání do některé ze RSS čteček.

[2] 23. 10. 2006, 14:04 – Adam Javůrek (Odkaz)

Díky za vhled. :)

[3] 27. 11. 2006, 11:12 – vlczak

Jak z toho všeho ale ven? W3C standardy doporučují při kódování UTF-8 a nastavení serveru na ASCII použí právě "application/rss+xml" (Your feed appears to be encoded as "utf-8", but your server is reporting "US-ASCII")
http://validator.w3.org/feed/docs/warning/EncodingMismatch.html
ale právě ona zmiňovaná nekompatibilita s prohlížeči tuto možnost vylučuje.
Po nastavení RSS jako text/html se zdá být vše v pořádku - FF čtečka, i interní Seznam čtečka přelouská vše bez problémů, ale v Thunderbirdu se zobrazí maximálně poslední novinka. Nevěděl by někdo o řešení?

[4] 10. 7. 2008, 11:29 – Skoll

Firefox 2.0 bral vše jako application/xhtml+xml a bral to jako feed.
Konqueror-4.0.5 (na Gentoo je to stále ještě [hard masked]) si s posledním odkazem "zdrojový kód RSS" neporadil, z čehož usuzuji na nedodělky v jádře KHTML.
Výsledkem snažení byl jen zdrojový kód, korektně označený zabudovaným editorem.

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi