Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Internet a vše kolem
10. 10. 2006

BFU píšou webové adresy do vyhledávacího formuláře

Když nezkušenému uživateli pošlete webovou adresu, aby se na ni podíval, je docela možné, že ji bude cpát do políčka vyhledávacího formuláře. Obvyklé startovací stránky typu Seznam nebo Google totiž po načtení umístí kurzor do políčka pro hledání.

Takže nebohý uživatel:

  1. spustí internetový prohlížeč
  2. začne psát adresu
  3. a protože přitom kouká na klávesnici, nevšimne si, že ji píše do políčka pro vyhledávání
  4. anebo si myslí, že to tak je správně
  5. adresu odešle
  6. a je zmaten z toho, že se nikam nedostal

Dokud jsme sbírali data po internetu jen na středních školách a základkách, volalo kvůli tomu tak půl procenta respondentů. Na ZŠ a SŠ totiž je zpravidla aspoň jeden člověk, který rozumí počítačům. Teď sbíráme v mateřských školách a nešťastných paní ředitelek slyšíme ve sluchátku tak dvacet denně, tedy dobře deset procent.

Opatření je jasné. Příště budeme spolu s adresou posílat i na obrázku výřez vršku obrazovky, adresu napsanou do adresního řádku a ještě zakroužkovanou. Vlastně zakroužkovanou ne, protože by lidi volali, jak se udělá to zakroužkování.

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 10. 10. 2006, 11:57 – peCan (Odkaz)

Nic neobvyklého. Sedím občas na hotlajnu a setkávám se s tím celkem často. A to na druhé straně drátu jsou pouze lidé, co mají před jménem minimálně MUDr.

[2] 10. 10. 2006, 12:20 – Věroš Kaplan (Odkaz)

Mne jednu dobu zase zaujalo, že spousta lidí zadá do vyhledávače nějaké adresu a následně neklikne na první odkaz, který jim vypadne ale na nějaký jiný.

Někteří lidé se takhle proklikají až na 10 stránku výsledků a pak vyberou odkaz.

To si už vysvětlit moc nedokážu.

[3] 10. 10. 2006, 14:13 – Vilém Málek (Odkaz)

[1] Zajímalo by mne, jestli by se onen MUDr. podivoval, kdybys ty volal jemu, protože nevíš, jak se dělá apendektomie, což v běžné nemocnici zvládá i vrátný, vzbuzený o půlnoci z třídenní opice...

[4] 10. 10. 2006, 14:45 – Jan Ambrož (Odkaz)

Opravdu to dělá hodně lidí a nepřipadá jim to nijak divné. Někteří například také stále nedůvěřují jiným doménám než .cz, a tak opakovaně zadávají do vyhledávacího políčka na Seznamu plnou URL s ".info.cz" na konci... :)

[5] 10. 10. 2006, 14:55 – Petr Vaclavek (Odkaz)

No ono to nemusi byt vzdy neznalosti - me se to obcas take stane, kdyz treba ladim web v Mozile - protoze hned pod polem pro zadani adresy je google toolbar s polem pro zadani hledaneho retezce... a obcas se proste ve spechu seknu no a pak nez abych se vracel a psal znovu, tak to uz radeji kliknu na ten link ve vysledcich :)

[6] 10. 10. 2006, 17:07 – Yuhů (Odkaz)

Já takhle hledám normálně v Opeře. V Opeře nefunguje Alt+D, tak jsem si nastavil hlavní stránku Seznam a adresu vyťukávám do vyhledávání. Ono mi to pak řekne "Pravděpodobně...", tak si kliknu na odkaz a jsem v pohodě.

Dost často to dělám i v jiných prohlížečích. Nepřijde mi na tom nic divného.

[7] 10. 10. 2006, 17:16 – endlife (Odkaz)

Mě trvalo asi rok, než jsem zjistil, že nemusím na všechny weby chodit přes altavistu... a dost často jsem se divil, proč ty weby, o kterých básnili v Internetu nefungují, resp. neexistují. Na to, že adresu můžu zadat do políčka adresa jsem přišel náhodou.

Vycházel jsem tehdy z nějaké příručky od p. Hlavenky, kde se vždycky postupovalo tak, že se kliklo na tlačítko Hledat (v IE4), vyskočilo okýnko a tam jsem hledal. Obyčejný vstup adresou byl nejspíš zmíněn jako samozřejmost na pár řádcích a dál se mu autor nevěnoval, tak jsem to přehlédl.

[8] 10. 10. 2006, 20:15 – Radim Smička (Odkaz)

Taky se mi to stává a za BFU bych se neoznačil. V opeře tedy ne, protože hledací políčko googlu mám vpravo, ale když náhodou pustím Firefox nebo Explorer s nějakým Toolbarem tak je to hned (nekoukám na klávesnici ani na monitor - tedy ne na to místo kde se to píše).

[9] 11. 10. 2006, 00:33 – Polaroid

Mám dojem, že řada uživatelů snad ani nedokáže rozlišit vlastní webovou stránku od prohlížeče a především necítí potřebu mezi tím rozlišovat a složitě hledat políčko, kam tu adresu správně napsat. Nedivím se jim ovšem, mají spoustu jiných starosti, třeba kdy zvolit jaké tlačítko myši a zda-li s ním kliknout nebo poklepat.

[10] 11. 10. 2006, 09:22 – Libor Chaloupka (Odkaz)

hmmm, dobrá historka - před cca týdnem jsem dodělal web pro nejmenovaného známého (hrozná práce, všemu rozumí, ví, "jak má správně vypadat a fungovat web", etc) - spustil jsem ho na dané doméně a ještě týž den večer mi známý volá, "že tam nic není" ... "jak není???" "no není, zadám adresu a nic, napíše to, že nemůže nic nalézt" ... po detailnější analýze (krok po kroku, co se spouští za browser, jaká je úvodní stránka atp.) jsem na to přišel i po telefonu - tento "mladý člověk" měl skutečně jako úvodní stránku nastaven Seznam.cz, vyplý adresní řádek v IE, všechny adresy psal do vyhledávacího pole a "všechno mu vždycky fungovalo" :?) jenomn jeho web ne ... nakonec "svůj web našel" :!) pak už stačilo nastavit pouze střední implicitní velikost písma v IE (měl nastavenou největší velikost písma) a dokonce to vypadalo jako původní návrh :) člověk někdy žasne, už se přestávám divit čemukoliv - podotýkám, že tento případ je skutečně ze života a dotyčný opravdu není nějaký "looser", dělá specifickou uměleckou kovařinu a dokonce si teď koupil notebook s tím, aby se naučil "dělat návrhy v 3D" :?) další nadějný modelář na obzoru, ostatně proč ne, jen jesště nepochopil systém ukládání do souborů a adresářů :))

[11] 11. 10. 2006, 12:34 – VfB (Odkaz)

nos tím prvním bodem bych si dovolol nesouhlasit, takoví lidé většinou spouštějí MSIE, no ale s oběma očima zavřenýma se i MSIE dá označit jako prohlížeč :)

[12] 11. 10. 2006, 17:24 – QuickShare (Odkaz)

No uzivatele toto praktikuji zcela bezne. Videl jsem to u nekolika lidi. Pusti to modre ecko, nacte se Seznam a do vyhledavaciho policka zadaji adresu a ani se nedivi, ze stranka nezobrazila, jen kliknou na odkaz, ktery seznam zobrazi ...

[13] 12. 10. 2006, 14:44 – MzK (Odkaz)

Taky se mi to občas povedlo napsat do google např: pctuning.cz (www nepíšu ;-)) tak jsem to řešil. Už nemám žádnou domovskou stránku

[14] 12. 10. 2006, 15:01 – Honza Hučín (Odkaz)

Podařilo se to vyřešit tím, že jsem na vstupní stránku dotazníku nasměroval odkazy z několika svých webů. A představte si, že Seznam to zaindexoval do druhého dne! Takže funguje už i cesta s vepsáním adresy do řádku vyhledávače - aspoň pro Seznam.

Takže dnes už lidé volají s "odbornějšími" dotazy, jako například jak to udělat, když zvolili možnost d) a chtěli by dát f). Že se jim radiobutton po kliknutí přepne sám, je uvádí v úžas...

[15] 29. 9. 2008, 19:04 – CiCin

cau... vim ze pisu mimo misu ale potreboval bych vedet jak se delaj na klavesnici cislice pod radkem...

[16] 29. 9. 2008, 20:50 – Honza Hučín

Ad [15]: CiCine, nerozumim presne. Myslis dolni indexy? To neudelas jen tak samo od sebe na klavesnici, to musi umet program (asi nejaky editor), ktery pouzivas. Zkus se zeptat na diskuse.jakpsatweb.cz, sekce Prace s pocitacem nebo tak nejak.

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi