Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Společnost
10. 8. 2006

Topolánek a třetí pokus

Topolánek dělá taktickou chybu. Teď není důležitý první ani druhý pokus o vládu, podstatný je třetí, protože je poslední možný a protože poslanecký plat na čtyři roky je příliš lákavý. Však to také Paroubek ví a hraje na to, že někdo z opačného tábora dostane strach, že by v předčasných volbách nemusel být zvolen, k tomu nějaké to místo zástupce vrchního podředitele agentury pro prodej vzducholodí a vláda bude.

Při současném vývoji – a při stavu posledních průzkumů volebních preferencí – by bylo nejtaktičtější říct: „Jako strana s největším počtem poslanců v parlamentu chceme mít křeslo předsedy. Za to vám spánembohem necháme první i druhý pokus o sestavení vlády, když se na to cítíte.“ A dohodnout se s lidovci a zelenými, že ve třetím kole bude trojkoaliční vláda. Byl by to při dvojím hlasování o důvěře Paroubkovi nervák, zda někdo z lidovců či zelených nepřeběhne, ale nemyslím si to. Proč by přebíhal, když může být ve třetím kole regulérní součástí vlády?

A proč si myslím, že by třetí pokus s trojkoalicí vyšel? No představte si to. Když víte, že hlasováním proti najisto ztratíte teplé místečko a vaše strana si u voličů od voleb pohoršila, takže vaše znovuzvolení je dost nejisté, co uděláte? Ten prodej vzducholodí, co dostanete pod palec navíc, je příjemný bonus, ne?

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 10. 8. 2006, 11:52 – MK

Nějak té úvaze nerozumím - proč by měl Topolánek počítat že se stane ve třetím kole něco, v co musí doufat, že se nestane v předchozích dvou?
Znova říkám, pravice se bojí nových voleb víc než levice, protože existují početní levicoví voliči zelených, kteří jsou zděšeni z toho co udělali a v nových volbách by to napravili.

[2] 10. 8. 2006, 12:06 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [1]: Protože ve třetím kole už nebude opravný pokus. Česká povaha nechává věci na poslední chvíli a neřeší, dokud má něco v rezervě.
Já ti nevím, jestli jsou voliči zelených zděšeni. Oba poslední průzkumy napovídají, že ne. Zelení jsou vedle ODS jediní, kdo podle Medianu neztratili voliče.

[3] 10. 8. 2006, 12:33 – MK

Kolik volebních výsledků bude třeba, aby se přestalo věřit předvolebním průzkumům???
Ono je to tak, že od lidovců se někteří přesunuli k zeleným, ale to na síle trojkoalice nic nemění. Naproti tomu se někteří od zelených přesunuli k ČSSD a to na poměru sil zatraceně mění. Ve výsledku budou mít zelení stejně, že, matematiku.

[4] 10. 8. 2006, 12:48 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [3]: Nezlob se, ale to je dojmologie. Jak víš, že se od zelených přesunulo k ČSSD víc lidí než opačně?
I když se shodnem, že průzkumy mohou být pochybné, v tuto chvíli neexistuje přesnější odhad než průzkumy. A ty říkají, že se poměr sil změnil ve prospěch trojkoalice.

[5] 11. 8. 2006, 09:16 – MK

Od ČSSD se v této situaci nikdo nepřesune, právě tak jako od ODS. Přesunovat se budou jen ti, co se už přesunuli a zjistili že blbě. Oni by se zelení při druhém pokusu už nemuseli do Sněmovny taky dostat, protože řada lidí si řekne, nebudeme experimentovat a zvolíme velkou stranu (jedno jakou). Z této hry jsou logicky venku lidovci a komunisté, protože mají myšlenkově stejné publikum.

[6] 13. 8. 2006, 14:24 – Petr (Odkaz)

Od té doby, co ODS začala jásat v okamžik uzavření voleb a pak se zjistilo, že výsledky jsou uplne jiné než se předpokládalo, tak předvolebním výsledkům vubec neverim ;)

[7] 16. 8. 2006, 13:42 – Petr

Omlouvám se ale poslal jsem to přímo Topolánkovi,protože přesně tak to je!Jenže pokud na to nepřišli sami ODSáci tak si nezaslouží vládnout,protože s nima vykejvá každej "šibal" které tady u nás máme ve všech podobách.
Petr

[8] 16. 8. 2006, 14:09 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [7]: Není třeba se omlouvat, naopak děkuji (:

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi