Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.
Jako bych slyšel Murphyho: „Nedostatky tvého řešení se poprvé projeví ve chvíli, kdy ho předvádíš zákazníkovi.“ Stačilo mít pomalé připojení a uživatele, který chtěl zvětšit písmo – průšvih byl na světě.
Školský portál EDU.CZ je opravdu velká investice. Kdo je autorem zdrojového kódu? Takové firmě bych to hodil na hlavu a už od ní nic nechtěl. Nebo snad někdo považuje za kvalitní profesionální práci kód, v němž je třeba toto?
... </TD></TR> </TABLE> </TD></TR> </TABLE></TD> </TR> </TABLE> ...
Podle kolegy je design dílem firmy Praguebest. Ta mi však poslala následující vyjádření:
Společnost PragueBest realizovala pro projekt Školského portálu grafický návrh a šablony řešení. Současně jsme pomohli řešiteli projektu, který nebyl schopen v termínech nic realizovat – rozchodili jsme „demo“ na našem redakčním systému ePublisher.
Po skončení realizace již nejsou použity naše šablony, tudíž naše firma není autorem html kódu www.edu.cz.
Pokusím se tedy zjistit, kdo ty vnořené tabulky skutečně spáchal.
Dokud se stránky prohlížely jen na pevné lince a se stálým nastavením velikosti písma v IE, zdály se skvělé. V salonku restaurace U Raušů ale internetová přípojka nebyla a museli jsme vzít zavděk GPRS. Ve chvíli, kdy se mapa stránek načítala tak, že několik dlouhých sekund se nedělo na obrazovce nic a pak vypadla celá stránka, pojal jsem podezření. Potvrdilo se. Nádherný školní příklad hlavní nevýhody tabulkového layoutu.
Ještě větší zážitek je zkusit si na homepage EDU.CZ v Internet Exploreru změnit velikost písma (Zobrazit – Velikost textu).
A to už vůbec nemluvím o názoru validátoru.
Portál je sice v pilotním provozu, ale na tohle se mohlo už dávno přijít. Vadí mi spíš ale drzost firmy, která kód dělala. Nebo to pomocí CSS neumí?
Vložit vlastní komentář – Návrat k článku – RSS komentářů tohoto článku
[1] 6. 4. 2006, 14:01 – Plaváček (Odkaz)
Huh, co dodat. Uživatelé, prosím, nezvětšujte si písmo, protože písmo je věc, která k ničemu takovému určena není. Ach jo.
[2] 6. 4. 2006, 14:03 – Arcao (Odkaz)
To jsem nevedel ze tag div ma atribut cass :)
[3] 6. 4. 2006, 14:16 – Petr Vaclavek (Odkaz)
[1] a co teprve když si ho zvětší dvakrát!
[4] 6. 4. 2006, 14:20 – Honza Hučín (Odkaz)
Ad [2]: Myslíš cass místo class? To tam někde taky je?
[5] 6. 4. 2006, 18:59 – Jan Zich
Nechte proboha uz lidi zit s tim vasim validnim masochismem. Nekdy je proste tabulka nejlepsi a nejrobusnejsi reseni. A nekdo dokonce i dve nebo tri. Podstate je, aby layout drzel pohromade, a aby se na serveru pohodlne a prehledne generovat. To, co nakonec prileze ke klinetovi, je tak trochu uz jedno.
[6] 6. 4. 2006, 19:06 – habendorf
No tak to je fakt soda :o(
Ad [5]: " To, co nakonec prileze ke klinetovi, je tak trochu uz jedno."
Asi jak komu.
[7] 6. 4. 2006, 19:14 – Daniel Srb ben Abraham (Odkaz)
Jane Zichu, zda se mi ze snim?
Pokud vite o cem mluvite, rikate o sobe, ze jste koder, jinak byste snad radeji mlcel.
Ze jste se jeste v roce 2006 nenaucil poradne CSS neni vyhoda tabulkoveho layoutu.
Delal jsem i velmi komplexni layout na opravdu rozsahlem webu a nechtel bych si tu praci komplikovat tabulkami (a ze jsem udelal peknych par tabulkovych webu v praveku), mate snad pocit, ze tento http://krizovatka.skaut.cz/ web je mene rozsahly nez ta tabulkova amaterstina, ktera mimochodem omezuje funkcnost pro minimalne 30% uzivatelu?
[8] 6. 4. 2006, 19:17 – Daniel Srb ben Abraham (Odkaz)
Jinak zjevne to co prileze ke klientovi neni jedno kdyz to funguje spatne... mimochodem pokud je muj web validni, tak je to jen vedlejsi produkt, ne cil.
Jeste se Jana Zicha zeptam: mate neco spolecneho s kritizovanym webem? Pokud ano, priste to napiste a nestydte se.
[9] 6. 4. 2006, 20:26 – Jan Zich
Ne nemam. Ja vedel, ze jsem to nemel psat :-) Ze ja radsi nepracuju.
Jan jen pockam par let az ta validni manie prejde a bude zase pokoj a lide budou myslet pragmaticky a inteligetne. Zda se mi nesmyslne se ridit modnimi pravidly a ne rozumem.
Ja vim, uz asi starnu a prevalcuje me to. Zacinam si pripadat jako padesatnici, kteri v UNIXu prozili sva nejlepsi leta a nikdy nepochopili tu mladou generaci a o Windows si mysli, ze jen to jen vedlejsi vetev.
Mimochodem, vzdy delam validni kod, nedelam zadne prasany, hacky, nepouzivam zbytecne JS, abych osalil ten ci onem prohlizec atp. Nerozciluju se, kdyz neco prohlizec neumi nebo dela jinak nez rika svata specifikace. Vzdy pouzivam s rozumem to, co mam k dispozici. Myslim, ze takovych nazoru v posledni dobe chybi. A nebo mozna ne. S lidmi, s kterymi se bezne setkavam pri praci, se da normalne bavit a maji normalni a inteligetni nazory. Naopak lide, kteri se na intetnetu radi ukazuji a vyadavaji se za odborniky, se prece nesnizi k necemu takovemu, ze by pouzili tabulku ;-)
[10] 6. 4. 2006, 21:33 – Honza Hučín (Odkaz)
Ad [7][8][9]: Úmyslně jsem článek psal z hlediska praktického projevu webu. Zmínku o validátoru jsem si mohl odpustit, nebyla vlastně vůbec podstatná.
Doporučuju si přečíst ten článek o skutečných nevýhodách tabulkového layoutu (resp. o skutečných výhodách CSS layoutu). Yuhů jako podstatnou zmiňuje rychlost zobrazení. A tady se to prostě ukázalo v celé nahotě. Kdyby ten web byl v CSS, asi by si málokdo všiml, že máme pomalé připojení. Protože ale web byl v tabulkách, pomalost připojení se poznala a divák si odnesl dojem "tyhle stránky se můžou používat jen na rychlém připojení". To asi není dobře.
Jinak ještě poznámku: na tom webu jsem nic nemohl ovlivnit, přestože shodou okolností pracuju pro týž ústav, který si tento web nechal udělat na zakázku.
[11] 6. 4. 2006, 22:16 – Daniel Srb ben Abraham (Odkaz)
Že já taky radši nepracuju... ale toto s mým denním chlebem velmi souvisí.
"Nekdy je proste tabulka nejlepsi a nejrobusnejsi reseni." Ano, jistě a většinoum ale nejlepší řešení není, viz zmíněný článek.
To je asi celé.
Mimochodem validní kód a tabulkový layout jsou dvě různé věci.
Mimochodem tabulkový layout a prasácký kód jsou také dvě různé věci.
Rád (to myslím upřímně, pokud to totiž jde, budu se muset ještě HODNĚ učit) bych viděl nějaký složitější layout bez hacků (čímž rozumím jakékoliv postupy, které jsou použity jen proto, aby se dosáhlo výsledku, kterého by se dle doporučení mělo dosáhnout jinak, snadněji přímo...)
"aby se na serveru pohodlne a prehledne generovat"
Pokud jste se ještě nevrhl do práce, zkuste mi napsat více o tomto tématu, velmi mě to zajímá!
[12] 7. 4. 2006, 07:48 – zirafka (Odkaz)
"Pohodlně a přehledně generovat kód na serveru" a "tabulkový layout", to mi nějak nejde dohromady. Vám ano? Tak to by mě skutečně zajímalo v čem je pohodlnější a přehlednější počítat si ukončené buňky tabulky a jestli mi pasuje počet buněk na řádek.
Pohodlně a přehledně generovat na serveru kód podle mě (a doufám, že neden podle mě) znamená každý úsek obalit divem a šmitec. Tento přístup samozřejmě daleko lépe koresponduje s modularitou kódu. Pokud ovšem modularita kódu taky není pokládaná jen za takový "módní výstřelek".
[9] "Vzdy pouzivam s rozumem to, co mam k dispozici."
Otázka je, jestli to, co máte k dispozici je vždy to nejlepší v daném oboru, nebo jestli je to jen to, co jste se naučil za starých dobrých časů a vše od té doby už je ve vašich očich jen slepá větev. Stejně tak je to s tím unixem. Ten, kdo používá s rozumeme to, co má k dispozici ví na co (nebo spíš pro kterou cílovou skupinu), je dobré Windows a na co je dobrý UNIX. Ale ne UNIX padesátých let! Je smutné, když člověk nedokáže držet krok s vývojem svého oboru a u IT je to přímo fatální. Nechte si jednou vysvětlit v čem a proč Vám ujel vlak a pochopíte, že důvody nových řešení nejsou jen móda.
[13] 7. 4. 2006, 13:32 – maeror (Odkaz)
Drazí, spíše než zbytečný flameware kolem tabulkového / CSS layoutu pro mne z příspěvku vyplynulo něco důležitějšího... Když už někdo podobným způsobem web tvoří, je to sice smutné, nicméně budiž. Ale jak je možné, že někdo, kdo podobným způsobem web tvoří, získá (částečnou) zakázku za 16 milionů?! Opravdu nejsou ve státní správě kompetentní lidé, kteří tvorbě webu rozumí? Nebo za tím hledat něco jiného, jak už je v těchto končinách zvykem? Smutno je mi.
[14] 7. 4. 2006, 15:10 – maeror (Odkaz)
A jak tak koukám, nejedná se o jediný případ... Viz. http://blok.rozanek.cz/?p=1551
[15] 7. 4. 2006, 18:43 – Honza Hučín (Odkaz)
Ad [14] Ano, článek u Filipa jsem četl. Pak nemá být státní rozpočet v hlubokém schodku ):
[16] 8. 4. 2006, 16:15 – Ice (Odkaz)
U verejnych zakazek pozadovat pristupnost dle zakona - spolupracoval na nem David Spinar. Bohuzel si nepamatuji cislo.
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.
© Honza Hučín 2004–6
Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!
8. 8. 16:48 | Pepa
7. 8. 21:26 | Honza Hučín
7. 8. 21:02 | Honza
6. 8. 14:29 | Pepa
3. 8. 18:29 | Honza
*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)
statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník