Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.
Jan Wagner se intenzivně zabývá otázkou vzniku nového portálu se školskou tématikou. Jeho článek mě přiměl zamyslet se nad tím, zda ve školství potřebujeme jeden centrální server. Myslím, že ne.
Hlavním rysem internetu je existence mnoha různorodých zdrojů, které jsou vzájemně propojeny jak fyzicky, tak nitkami odkazů, navíc neúnavní roboti si neustále pamatují, kde je jaká informace. Decentralizace je zároveň zárukou svobody a plurality, což podněcuje i tvůrčí činnost autorů. Na druhou stranu u decentralizovaných zdrojů není žádná záruka, že budou funkční a jejich obsah úplný a spolehlivý, že se na nich každý zorientuje apod. Určité zásadně důležité informace, například znění zákonů, by tudíž měly být na spolehlivém a garantovaném serveru.
Je ovšem ve školství potřeba zřizovat nový portál? Učitelé to chtějí – představují si, že přijdou na jednu adresu a tam najdou všechno potřebné. Obávám se ale, že centralizace není dobré řešení. Bude se dlouho, velmi dlouho diskutovat o obsahu i o vzhledu, projektem protečou miliony. Stávající weby kvůli tomu nezavřou krám, ale zaměří se na věci, které centrální portál neposkytuje, takže učitelé stejně budou chodit i jinam a stejně budou brblat, proč nemůže být všechno pod jednou střechou. Inu, nemůže. V tom je síla i slabost internetu.
Kdyby se peníze na vývoj portálu vrazily do zvyšování počítačové gramotnosti učitelů, třeba by se naučili pracovat s Googlem, Jyxem a Morfeem, se záložkami v browseru, s RSS apod. Pak by už po centrálním serveru vzdychaly jenom firmy, které v něm vidí tučnou státní zakázku.
Vložit vlastní komentář – Návrat k článku – RSS komentářů tohoto článku
[1] 9. 4. 2004, 01:17 – Zvedavec
A na to, ze ucitele to chteji jste prisel jak? Mozna nekteri, ale urcite ne vsichni, spis naopak. Mate k dispozici nejake udaje?
Dekuji
[2] 9. 4. 2004, 07:50 – Honza Hučín (Odkaz)
[1] Mám, a to naprosto jednoznačné. Jelikož ale jde (zatím) o interní data, nesmím vám bohužel sdělit podrobnosti.
[3] 9. 4. 2004, 08:23 – Zvedavec
Tak to jsem zvedavy. Tipl bych asi, ze na otazku "chcete skolsky portal" odpovida 3/4 ucitelu: "Ano, ale co to je." :-)
Ti, kteří s Internet běžně pracují, po něm moc plakat nebudou. Ti,co potřebují znát konkrétní adresu a po ničem dalším nepátrat, ti ho chtít budou.
[5] 9. 4. 2004, 08:34 – Honza Hučín (Odkaz)
[3] Otázka stála (asi bohužel) jen ano/ne. Procento zájemců bylo ještě vyšší, než odhadujete.
[4] Souhlasím. A pak se začnou rozčilovat, proč existuje ještě jiný web, který nabízí něco navíc. Třeba takové Scio (www.scio.cz) se pod centrální portál nikdy neschová.
[6] 9. 4. 2004, 12:02 – janek (Odkaz)
[3] Je to celkem logické, dostat se k relevantní informaci je pro začátečníka na Síti obtížné. Pojetí portálu ale může být velmi rozdílné. Proto jsem v článku navrhoval vysloveně minimalizované řešení a určitou povinnost publikace od přijemců nejrůznějších dotací.
[5] "Třeba takové Scio (www.scio.cz) se pod centrální portál nikdy neschová." - nebyl bych si zcela jist, řada poskytovatelů služeb by naopak uvítala svou participaci, třeba jen jako abc.edu.cz.
[7] 9. 4. 2004, 12:14 – Honza Hučín (Odkaz)
[6] Jistě se najde někdo, kdo radší poběží na abc.edu.cz než někde mimo, ale myslím, že soukromé subjekty typu Scia si podrží svou doménu a na edu.cz dají nanejvýš odkaz.
Diskuse k článku běží i na http://www.ceskaskola.cz/ICTveskole/F.asp?ARI
[8] 9. 4. 2004, 14:27 – janek (Odkaz)
[7] Přehlédl jsem, že pracujete na ÚIV, takže nyní chápu lépe některé argumenty. Stav webů v resortu MŠMT, včetně webu ÚIV, mě přesvědčuje o tom, že za jistých okolností decentralizace vede k bídě a úpadku ;-) Třeba stav registru sítě škol na ÚIV, se kterým jsem pracoval intenzivně vloni na jaře, byl trestuhodný a evidentně to nikomu kompetentnímu nevadilo. Nevím, jak se vyvíjí, ale namátkou prvních pět škol v mém dnešním výběru bylo bez uvedeného telefonu.
Návštěvnost většiny dnešních oficiálních školských webů i portálů je mizivá, čili nevidím nejmenší důvod je nadále podporovat z veřejných prostředků. Jestliže například takový web má měsíčně 10000 page view s nákladem 100000 Kč, je evidentně neefektivní, že?!
[9] 10. 4. 2004, 18:31 – Honza Hučín (Odkaz)
[8] Abych nebyl špatně pochopen: nelobuji za web ÚIV, nijak se na něm nepodílím. Souhlasím s Vašimi výhradami, registr sítě škol je BTW hezký příklad na typickou slabinu českého internetu - velmi nedokonalé sdílení dat.
Na druhou stranu - nedomnívám se, že to nějak výrazně souvisí s tím, zda je registr umístěn na centrálním nebo necentrálním webu. Předpokládám, že centrální školský portál by registr sítě škol přebíral tak jako tak od ÚIV :-)
[10] 11. 4. 2004, 21:09 – janek (Odkaz)
[9] S tím registrem to může dopadnout i jinak, znám subjekty, které mají registr v lepším stavu než ÚIV;-) A to "nedokonalé sdílení" je vlastní spíše státním institucím než "českému Internetu", MŠMT s ÚIV jsou dobrým důkazem. Co se týče umístění registru: nejde jen o data, ale i o UI. Srovnejte si třeba weby, které přebírají monitoring tisku. Některé takové aplikace snad vyvíjejí Marťani... protože to není pro lidi.
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.
© Honza Hučín 2004–6
Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!
8. 8. 16:48 | Pepa
7. 8. 21:26 | Honza Hučín
7. 8. 21:02 | Honza
6. 8. 14:29 | Pepa
3. 8. 18:29 | Honza
*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)
statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník