Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.
A je to tady. Na nový školský zákon doplácejí nadané děti. To se ví už dlouho, ale konečně se to může opírat o tvrdá data.
Námitky rodičů a pedagogických pracovníků, že jediná povolená přihláška na střední školu bude značně deformovat výběr, odráželo MŠMT nevěcně, pokoušelo se lidem vnutit, že to je štvavá kampaň. Teď se ukazuje, že ve volbě mezi pověstným vrabcem a holubem deváťáci šli na jistotu. Střední odborné školy se zaplní, gymnázia aby se skoro zavřela pro nedostatek studentů. Jestli bylo cílem vedení ministerstva dosáhnout tohoto stavu, pak se to povedlo. Bylo-li snahou zjednodušit agendu ředitelům škol, pak se to hrubě nepovedlo.
Teď se totiž dá očekávat dvojí taktika uchazečů o střední školy:
Že je to brána otevřená úplatkům, netřeba dodávat.
Ministerstvo se brání, že je na hodnocení brzo a teprve se uvidí. Jelikož se chystá výběrové šetření mezi řediteli škol, kde jedno z témat asi budou právě přijímačky, a jelikož data budu zpracovávat já, móóóóc se těším. Mňam.
Vložit vlastní komentář – Návrat k článku – RSS komentářů tohoto článku
Potřebujeme víc gymnazistů nebo odborných středoškoláků? To je otázka, po jejímž zodpovězení lze hodnotit stávající stav.
[2] 18. 3. 2005, 16:54 – Pachollini (Odkaz)
Vysokoškoláků, v tom jsme podle všeho hodně pozadu. Co je lepší přípravou na VŠ?
[3] 18. 3. 2005, 17:12 – llook (Odkaz)
[1] Potřebujeme hlavně svobodu volby - pokud se někdo cítí na gymnázium, ať mu nic nebrání to zkusit.
[5] 20. 3. 2005, 18:12 – Honza Hučín (Odkaz)
[1] Potřebujeme, aby se patnáctiletí žáci mohli rozhodovat o své další dráze bez stresu, ne pod tlakem a s možností své rozhodnutí později změnit. Teď mají jeden jediný pokus a totální nejistotu, co se bude dít dál, když pokus z jakéhokoliv důvodu selže (náhlá indispozice, nemoc, náhodná chyba, nervový kolaps).
Model přijímaček na VŠ je daleko spravedlivější v tom smyslu, že vyrovnává náhodné vlivy a dává každému šanci ukázat, co v něm je. Je samozřejmě obtížnější pro administrativu, protože se zjistí až u zápisu, kolik lidí začne studovat. Myšlenkou nového modelu přijímaček na SŠ bylo podle mě učinit ředitelům škol život pohodlnější na úkor uchazečů o studium.
Ad [3] Poopravil bych to ve smyslu "...ať mu nic nebrání zkusit různé školy." Státní nebo soukromé, SOŠ nebo gymply.
Ad [4] Souhlasím. Jenomže k tomu bohužel při novém modelu nedostane uchazeč takovou šanci. Dřív mohl dělat přijímačky na státní i soukromé a v případě přijetí na obojí si vybrat. Teď při neúspěchu na státním už nemusí soukromé školy přijímat (nebo aspoň ne takové školy, které by chtěl). Nebo jsi to myslel "zaplatí" ve smyslu tučné obálky? To by, pravda, bohužel realitě odpovídalo.
Já si to už moc nepamatuju, je to bezmála 30 let, ale nějak mi nepřišlo divné, že tak od sedmé třídy bylo zřetelné že jsem spíš pro gympl, zvážil že na elitní (v tehdejších měřítcích) nemá cenu se hlásit, tak jsem si vybral jeden se 3 v okolí, udělal v osmé třídě přijímačky a bylo to. Kamarádi ne, tak je dělali v deváté a někteří ani to, tak šli na průmku či do učňáku. Ani nevím kolik přihlášek jsem kam mohl podávat, leč necítím se nějak nedovzdělán. A dokonce ty z učňáku jsem pak potkal na VŠ. Sice o dva - tři roky později, ale potkal. Nějak to nebylo prostě takové drama nebo co.
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.
© Honza Hučín 2004–6
Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!
8. 8. 16:48 | Pepa
7. 8. 21:26 | Honza Hučín
7. 8. 21:02 | Honza
6. 8. 14:29 | Pepa
3. 8. 18:29 | Honza
*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)
statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník