Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Internet a vše kolem
21. 2. 2005

Školský portál edu.cz - za 16 melounů

No na to jsem teda zvědavý. Klidně bych to tomu ministerstvu napsal i za polovinu.

Český server BBC oznámil, že na projekt centrálního školského portálu, který jsem trochu kritizoval a psal o něm opakovaně, je vyčleněno 16 milionů. Jsa zaměstnancem zadavatele zakázky, měl bych být loajální a držet basu/hubu. Jenže jsa zároveň daňovým poplatníkem, nemám radost z další díry do státního rozpočtu. A jsa k tomu webdesignerem (ovšem nikoli v Ústavu, tady mě živí něco jiného), říkám si, jaký zázrak se za tyhle prachy pořídí.

Mimochodem, zakázku sice získala Sefira, ale webdesign a možná i aplikační vrstvu bude vyrábět PragueBest.

Aktualizace:
Ústav pro informace ve vzdělávání vydal tiskovou zprávu, která se snaží věci uvést na pravou míru. Aktuálně je zadáno zatím jen zpracování systémového projektu Sefiře (za šesticifernou částku plus) webdesign firmě PragueBest. Ty zpracují demoverzi. Na dopracování bude vypsáno další výběrové řízení. Peníze se kromě vývoje a nákupu licencí vynaloží i na hardware (možná nový server, posílení pevné linky).

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 21. 2. 2005, 11:28 – kelvin (Odkaz)

JJ, školský portál je nutná věc. Jsa studentem, pedagogické fakupty, obor výpočetní technika, byl jsem letos na náslechových praxích.
To co učitelé museli dělat, aby dokázali zapojit Indoš PC do společné sítě s ostatními a dostali na ně rychlejší spojení než POVINNÉ ISDN, a podobné lahůdky, mě nechává chladným vůči jakémukoli řetězci, v němž se objevuje slovo škola a dotace.
Uvidíme ce bude edu.cz a budeme se těšit ;)

[2] 21. 2. 2005, 12:07 – Yuhů (Odkaz)

Taky jsem ten příspěvek na BBC poslouchal a uvědomil jsem si, že jsi zaměstnanec zadavatele. Chtěl jsem se tě na to zeptat, ale je dobře, že o tom píšeš sám.

Já jsem přemýšlel, jestli se vůbec 16 dá za softwarový projekt utratit. A dospěl jsem k závěru, že to možná ani nejde. Kdo chce, počítá se mnou:

* myslím, že to má být za rok
* práce programátora nebo analytika na rok (i s daněmi a pracovním místem v Praze) stojí milión, mimo Prahu polovinu
* aby byl softwarový projekt vnitřně sourodý, nesmí se na něm podílet moc lidí. Jakmile na něčem dělá moc lidí, tak se prostě tlučou. Takových sedm lidí je maximum, ale lépe se pracuje ve čtyřech.

Suma sumárum mi vychází i s prací vedoucího týmu maximálně osm miliónů. Těch zbylých osm je pravděpodobně "takzvaný zisk", já tomu říkám korupční provize.

[3] 21. 2. 2005, 18:20 – JersyWoo (Odkaz)

No Yuhů, známý sice říká, že jsem z levnýho kraje (Liberec), ale web za více než 2M korun mi přijde nemožné udělat i při použití placených serverových komponent. A mám na mysli web velkého rozsahu. Korupční provize je pěkný název.

[4] 21. 2. 2005, 19:09 – Jiri Maly (Odkaz)

ad Yuhu:
bohuzel jsem nikde nevidel rozsah zakazky, ale tvoje kalkulace Yuhu obsahuje jeden chybny predpoklad. Pokud by projekt portal.edu.cz byl pouze softwarova zakazka, tak uz je spatne od zakladu a zbytecnou investici by byl i 1 milion. Co je vsak dulezite je fakt, ze projekt tohoto rozsahu je predevsim integracnim projektem a jako takovy tech zucastnenych obsahuje mnohem vic nez 4. I na mnohem mensich projektech, ktere obsahuji ten integracne strategicky prvek, u nas pracuje vic lidi. Nemuzes zapominat, ze projekty tohoto rozsahu musi obsahovat spoustu neprogramatorskych aktivit a ty clovekohodiny (v jinych hodinovych sazbach nez je 1m/rok) spotrebovavaji hodne rychle - nekdo ty strategicke koncepty, testy pouzitelnosti, skoleni, analyzy atd. provest musi.

Jina vec je jestli odkazovane firmy tyto projektove predpoklady postihnou, ale to je neco, co tezko ovlivnime.

[5] 22. 2. 2005, 02:18 – Yuhů (Odkaz)

Hm, Jirko, možná máš pravdu. Všechno závisí na zadání, které já ani ty neznáme. Což je možná podnět pro HH, aby to trochu osvětlil.

[6] 22. 2. 2005, 02:49 – Robert Němec (Odkaz)

My jsme se tendru účastnili. Zadání bylo trochu nepochopitelné, ale za těch 31 grafických XHTML šablon jsme chtěli 49 000 Kč (včetně grafiky, kódování, testování, základní optimalizace...).

[7] 22. 2. 2005, 09:03 – Honza Hučín (Odkaz)

Tak jsem se zapídil, získal pár informací a doplnil článek. Podstatné je, že podle vlastní tiskové zprávy ÚIV zatím zadal jen systémový projekt Sefiře (+ vytvoření funkční demoverze), vlastní realizace proběhne patrně až v létě. Spousta peněz se plánuje na nákup hardware, nový server asi něco stát bude.

[8] 20. 3. 2005, 14:33 – Jiří Pallas (Odkaz)

Podle mého názoru by bylo lepší se vykašlat na portál a zaměřit se na publikování datových zdrojů. To platí pro celou státní správu. Portály a další specializované stránky by mohly zdroje dále publikovat.

[9] 4. 4. 2005, 20:29 – janek (Odkaz)

Re [8] správně, důležitější je obsah, webů a portálů už je...

[10] 5. 4. 2005, 07:59 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [8] S tím bych docela souhlasil. Podle mého názoru je smyslem internetu právě distribuce informačních zdrojů.

[11] 5. 4. 2005, 08:12 – Jiří Pallas (Odkaz)

To platí v případě, že se jedná o veřejné zdroje. Jinak ať si majitel rozhodne sám zda prodávat sám a nebo přes prostředníky. V případě veřejných zdrojů by však byrokrati nemohli utrácet a tedy ani brát provize, nemluvě o zřizování eseróšek v TESCOMU.

[12] 13. 5. 2005, 20:43 – Jarda (Odkaz)

Na adrese www.edu.cz běží, nazval bych to, před-demo. Není to demo od Sefiry, ale pouze spuštění designu od PragueBest. Sefira zatím moc neukázala.

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi