Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.
Stát stavební spoření podporuje proto, aby měli občané k dispozici levné úvěry na bydlení. Tohle pravil náměstek ministra financí Tomáš Prouza, citoval ho například server iHNed.cz. A já se to, nemaje ekonomické vzdělání, snažím už 24 hodin marně pochopit. Můžete mi to někdo vysvětlit?
Pochopil bych, kdyby stát chtěl zajistit levné úvěry na bydlení, a proto dotoval splátky nebo úroky – člověk by si vzal úvěr a kdyby ho v pořádku splácel, stát by za něj úrok nebo jeho část zatáhl. (Teď jsou sice při splácení hypotéky daňové úlevy, ale ne moc významné, navíc je chtějí Gross se Sobotkou nahradit obecnou odpočitatelnou položkou.)
Pochopil bych, kdyby naopak chtěl stát motivovat lidi ke spoření (podobně to dělá u penzijních fondů), a tak k uspořené částce přihazoval.
Ale zajišťovat levné úvěry tím, že přihazuje ke spoření?
A tím paradoxy nekončí. Ministerstvo financí se rozčiluje nad tím, že se občané málo zadlužují:
Stavební spořitelny za loňský rok sice půjčily podle předběžných odhadů bezmála 39 miliard korun, což je o 18 procent více než rok předtím, podíl úvěrů na vkladech je však stále velmi nízký. V uplynulém roce dosáhl tento ukazatel 29 procent, proti roku 2003 se tak zvýšil jen o 1,5 procenta. Přitom v Rakousku a Německu, podle kterých Česko svůj systém stavebního spoření tvořilo, se stavebním spořitelnám daří půjčit přes osmdesát procent peněz, které si lidé u nich uložili.
Vývoj půjček se vloni dostal pod drobnohled Ministerstva financí, které kritizuje pomalý růst úvěrování stavebních spořitelen. A to proto, že mnohamiliardové každoroční státní dotace většina lidí stále využívá jako výhodný prostředek zhodnocení peněz a neinvestuje ho do lepšího bydlení.
Podivovat se nad tím, že lidi stavebně spoří, a pak si za to koupí třeba dovolenou nebo zaplatí studium v zahraničí dětem, působí úžasně naivně. Je to podobné, jako divit se, že turisté jedou na Karlštejn, ale nekoupí si žádný suvenýr a spokojí se s prohlídkou.
Kolik dlužíte vy? Jestli nic, tak s tím koukejte něco udělat, nebo si vás ministerstvo financí podá.
Vložit vlastní komentář – Návrat k článku – RSS komentářů tohoto článku
Kde je v Prouzově větě slovo o tom, že podporuje právě přihazováním?
Mimochodem, to je sice typické české švejkovství, umožněné nedokonalou legislativou, ale za stavební spoření by se měly nakupovat stavební věci. Jak ne, šup do vězení. Stavební spoření je stavební spoření a ne spoření na všeobecné přilepšení.
[2] 12. 1. 2005, 12:41 – Honza Hučín (Odkaz)
Ad [1] To nemusel říkat. Podpora přihazováním je větší než daňové úlevy při splácení úvěru (je víc lidem a relativně větší).
Šance na změnu legislativy tu byla před dvěma roky při reformě spoření. Prouza pláče nad neschopností MF, jehož je náměstkem.
Ono těch podpor může být víc. Přístup spořky k levnějším penězům způsobí že nabídne spořitelům i dlužníkům lepší úrok. Nebo kompenzace "lepšího" úroku od státu a pod. Prostě nemusí to být jen to co dostane na ruku klient.
Jako čerstvý dlužník stavební spořitelny se domnívám, že je to tak nějak:
Stát opravdu podporuje stavební spoření především tzv. státní podporou k naspořené častce (kvůli ní také většina střadatelů spoří).
Protože stav. spoř. poskytuje úvěry z peněz, které má k disposici (tzn. naspořených od všech klientů), musí mít klientů dostatek, aby měla co půjčovat. Lidí, kteří by byli ochotní spořit pouze na bydlení tolik není, proto musí být účel spoření neomezený. Úvěry z takového spoření, ale omezené pouze na účely bydlení jsou a mají také státní podporou zvýhodněné úročení.
Takže spousta lidí výhodně spoří (se státní podporou) na cokoli, abych si já mohl levně (se státní podporou) půjčit na bydlení :-)
[5] 12. 1. 2005, 15:54 – Honza Hučín (Odkaz)
Ad [4] Jistě, to samozřejmě takhle dohromady má logiku. Ale pokud jsou hlavním cílem státu levné úvěry na bydlení, nepotřebujeme vůbec stavební spořitelny. Stačily by obyčejné hypotéky se státní podporou při splácení.
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.
© Honza Hučín 2004–6
Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!
8. 8. 16:48 | Pepa
7. 8. 21:26 | Honza Hučín
7. 8. 21:02 | Honza
6. 8. 14:29 | Pepa
3. 8. 18:29 | Honza
*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)
statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník