Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Společnost
29. 11. 2004

Na Ukrajinu kašlem

Zatímco na Ukrajině se dramaticky rozhoduje o dalším směřování země, naše politiky to nechává klidným. Rozhodnutí naší Poslanecké sněmovny, že se nebude děním na Ukrajině vůbec zabývat (možná proto, aby byl čas schválit zvýšení vlastních platů), je ostudné. Anebo poslanci čekali, že to za ně vyřeší pohlaváři Evropské unie, kteří naopak neváhali a ukrajinské prezidentské volby s důvodným podezřením na rozsáhlé falšování rázně odmítli? Prezident Klaus jen cosi zablekotal ve smyslu, že fandí Juščenkovi, ale nebude se vměšovat.

Zvláštní. Když měl přijet běloruský diktátor Lukašenko, to jsme se pochlapili a vízum nedali, protože se svět zrovna koukal. Teď si v Kyjevě a okolí pálí prsty jiní, obzvlášť Polsko, na nás se nikdo nekouká, tak proč se snažit. Podobně jako před časem v Iráku. Jsem zvědavý, jestli pak budeme zase zpoza buku brblat, až si budou polské firmy rozdělovat zakázky za peníze, které do Ukrajiny nalije EU.

A to jsme si ten náš listopad připomněli jen před pár týdny.

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 29. 11. 2004, 16:09 – MK

Já si prostě a jednoznačně myslím, že je to vměšování se do vnitřních věcí země. Narušování suverenity. Ta země neohrožuje nikoho jiného na venek a obyvatelé mají právo si to tam vyřešit sami. To co Honzo píšeš je předstupeň pro legalizaci úlohy světového četníka. Zatím ji nelegálně hrají USA, a bůh nás ochraňuj (to říkám já, ateista) abychom si na to zvykli. Kromě toho, kdo ví, jak to na té Ukrajině doopravdy je? Někdo se o to tady fundovaně a dlouhodobě zajímá? Ne. Kolikrát už se pomáhalo tzv. pokrokovým vůdcům a jak to dopadlo. Kdo se chopil moci po vyhnání ruských vojsk z Afghanistánu a kam to vedlo je dostatečně známo. Nemlich totéž Irán.

[2] 30. 11. 2004, 09:38 – Dan

Jasně ať se jinde klidně povraždí, je to jejich vnitřní věc!
Podobně se skoro celý svět díval dlouhou dobu na "politickou krizi" v bývalé Jugoslávii.

[3] 30. 11. 2004, 09:53 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [1] Je pravda, že mezi neoprávněným vměšováním a oprávněným protestem vede tenká hranice. Protestující ji může snadno v dobré víře, že bojuje za správnou věc, překročit.
Ale tady si myslím, že mlčení nebylo na místě. Kdyby svět v 80. letech mlčel a nevměšoval se, možná bychom tady pořád měli vedoucí úlohu KSČ.
Jak dosvědčují pozorovatelé OBSE (viz pondělní Respekt), k volebním podvodům na Ukrajině docházelo opravdu často. Protestovat proti tomu a podpořit ty, kdo chtějí, aby se zrušily podvodně získané výsledky a dodržovala pravidla, není předstupeň světového četníka. Nikdo nechce vtrhnout na Ukrajinu - leda Putin by si možná rád uřízl východní část.

[4] 30. 11. 2004, 14:11 – MK

Obecně - na té Ukrajině je to 50:50, takže není dobré podporovat ze zahraničí jednoho a druhého ne. To je vměšování, neb je zřetelné, že i samotní Ukrajinci nemají jasno.
Dan - tak to zaměňuješ příčinu za důsledek. Leckde se vraždí právě proto, že jim ze zahraničí radí něco, co v jejich podmínkách nefunguje. Krize v Jugoslávii byla jednoznačně vyvolána zájmem rozbít velkou a silnou zemi, která by hrála v Evropě podstatnou roli a využila se k tomu jinde nebývalá náboženská různorodost. Že útok na Irák nebyl prevencí proti státnímu terorismu je už dnes jasné a časem se to ukáže i u té Jugoslávie. Rok 89 u nás byl naopak výsledkem zastavení vměšování se do vývoje ze strany SSSR. Západ pouze přihlížel.
A teď trochu drsněji: některé kultury prostě s demokracií neumějí zacházet. Když si národ neumí ani zorganizovat volby, a sjednotit se k nějakému výsledku a ten výsledek respektovat, tak si demokracii ani nezaslouží. Pro některý stupeň vývoje je opravdu lepší "osvícený" panovník a přiznejme si, že mnohé státy na tomto stupni vývoje jsou a pokusy implementovat něco, na co společnost není zralá vedou k její zkáze (to platí i pro Irak, Indonésii a podobně). Bůh ochranuj Bělorusy, aby je nenapadlo se o něco takového pokusit, protože Lukašenko by jistě postupoval drsněji.

[5] 30. 11. 2004, 14:31 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [4]: Souhlasím, že podpora jednoho ze dvou kandidátů ze zahraničí je nefér. Ale tady nejde o podporu jednoho nebo druhého, nýbrž o nesouhlas s podvody a machinacemi! Odmítnutí uznání Janykovyče prezidentem bylo jenom důsledek.
Stačilo, aby česká posl. sněmovna odhlasovala prohlášení, že je znepokojena důvodným podezřením z podvodů při průběhu prezidentských voleb na Ukrajině a dokud nebude věrohodné, že výsledky byly dosaženy fér způsobem, odmítá uznat vítěze za prezidenta.
A ještě poznámka - je otázka, zda je to ve skutečnosti na Ukrajině 50:50. To je podle tamější ústřední volební komise, ale mohlo to reálně být klidně 60:40; a kdyby byly volby zítra, může to být taky 75:25.

[6] 2. 12. 2004, 08:33 – Dan

ad Irák:
Však to říkám - svět mlčky přihlížel jak Sadám povraždil desetitisíce svých kurdských občanů.

[7] 2. 12. 2004, 08:54 – MK

Situace Kurdů se naprosto nezměnila, protože kromě Saddáma je vraždí i Turecko. Jejich situace je podobná Palestincům, které vraždí Izrael s dopomocí USA. Á nyní celý svět přihlíží tomu, jak se Iráčané vraždí mezi sebou. A ani ty ZHN tam USA nebyly schopny tajně dopravit , aby je pak "jako" našly - to je neschopnost už donebevolající. Jinak, Dane, víš co je pravou příčinou? Že hned 3 náboženství vznikla na jednom místě. Vidíš jak jsem konzistentní? A jak ta příčina je stále táž?

[8] 2. 12. 2004, 12:42 – dgx (Odkaz)

Jsem velmi opatrný k názorům na situaci v jiné zemi, jak je prezentují sdělovací prostředky.

Stačí si představit nás, Českou Republiku. Není to tak dávno, co nás označili za rasistický stát. Tento názor podporovala hlavně Anglie a bezpochyby většina Angličanů prostě Čechy za rasisty považovala. A litovali nebohých romů.

Tento názor trošku vyšumněl po rómských nájezdech na Británii, ale na věci to nic nemění. A ptám se - jsme vážně rasisté nebo ne? Chcete, aby nás tak na základě nějaké analýzy označovali? Chcete, aby tu začali světové organizace prosazovat prvky pozitivní diskriminace?

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi