Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Život
29. 11. 2004

Ruština a šachové proměny

Někdy na vysoké škole jsem přestal hrát závodně šachy. Už jsem neměl čas hrát celý večer jednu partii. Dneska si občas zahraju po internetu, je to příjemné osvěžení mozku. A taky jsem se učil rusky (bylo to povinné), mám z ruštiny maturitu. Jak tyhle dvě věci spolu souvisejí?

Když jsem nedávno probíral u rodičů krabice s odloženými věcmi a papíry, narazil jsem na staré šachové časopisy v ruštině. Jestli za totáče mělo smysl kvůli něčemu umět rusky, byly to určitě šachy, protože – málo platné – šachisté tehdejšího SSSR patřili ve světě k absolutní špičce. Však také tři postsovětské země obsadily první tři místa v poslední Šachové olympiádě. A tak jsem si ze zvědavosti začal v časopisech z let 1982 a 1985 číst.

Prvním zajímavým zjištěním bylo, že rusky pořád číst umím. Po nějakých třech čtyřech časopisech se hlavou protočilo tolik slovíček, že bych si možná i troufl na nějakou konverzaci v ruštině. Samozřejmě ne na žádnou speciální. Ale je hrozně přijemné, když zase začínají naskakovat fráze. Možná bych si mohl ruštinu vepsat do oficiálního životopisu.

Pokud jde o šachy, objevil jsem, jak moc se změnil styl hry s nástupem počítačů. Zápas Karpov–Korčnoj v Meranu 1982 byl ještě v klasickém aljechinovském stylu. Když pak o tři roky později dobyl titul Kasparov, všichni se divili, jak hraje nešablonovitě, odvážně, občas popírá nedotknutelný klasický šachový kánon. Dnes se na nejvyšší úrovni na šachovnicích dějí věci, při kterých by Aljechin zešílel. Zrušilo se přerušování partií, takže začíná být důležitá fyzická výdrž a hospodaření s časem. A počítačová evidence zahájení začala být tak důkladná, že se z vlastní hlavy začíná hrát třeba až kolem patnáctého tahu.

Bohužel nutnost doučit se spoustu variant a systémů mě odrazuje od toho, abych zase začal hrát. Lépe řečeno abych se pokoušel o nějaké vysoké mety. Ale bleskové partie po internetu, to je jiné kafe. I když i tam je dobré umět zahájení.

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 1. 12. 2004, 20:48 – pok (Odkaz)

Zdravim,
zkuste http://brainking.com/ :)))

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi