Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.
Yuhů se tentokrát neudržel a k odbornému příspěvku o Google bombě přidal politickou poznámku. Píše:
Náš současný ministerský předseda si ovšem ve vší úctě zaslouží mnohem větší ostudu než jednu Google bombu. Obklopuje se zločinci a lidmi se škraloupem z komunistického režimu, kteří jsou mu za tu šanci oddaní. Teď na svou stranu táhne policisty, když se jim snaží bezdůvodně přidat.
Myslím, že si tento správný postřeh zaslouží ještě další rozvedení. Pan Gross se nejen obklopuje lidmi s bolševickou a totalitní minulostí, on bohužel i vysílá jasný předvolební signál lidem: vždyť za socialismu nebylo tak špatně, takové hezké písničky zpívali Gott, Vondráčková, David, měli jsme se tak nějak víc rádi a bylo na všechno víc času, ne jako teď když se nás krutí kapitalisté snaží mačkat a držet v práci denně přesčas. Dejte nám hlas, my to zase vrátíme, nebudete muset makat, budete mít čas na chalupy a zahrádky. Jasnou ukázkou je děsivý nápad na zestátnění zdravotnictví, po němž měl následovat okamžitý vyhazov toho, kdo to navrhl, tedy podle všeho pana Julia Müllera. Cokoliv jiného se dá vykládat tak, že paní ministryně s jeho nápadem v zásadě souhlasí – a pak je to na vyhazov paní ministryně. A pokud nebude paní ministryně odvolána, je to na vyhazov celé sociální demokracie. Ale to chalupáři a zahrádkáři nedopustí, když jim Standa tak pěkně hraje.
Je mi smutno z toho, že mu na to lidi skočí. Samozřejmě si každý rád nostalgicky zavzpomíná na mladá léta. (To měli k sobě, mámo, lidi opravdu blíž, že jo?) Jenomže lidi k sobě měli blíž proto, že nejezdili v neděli do hypermarketů, nešetřili na dovolenou na Kanárech, nespláceli hypotéky (do nichž nás žene mimo jiné přetrvávající regulovaný nájem a neochota spořit pro budoucí generace). Však jsem o tom už psal.
Vložit vlastní komentář – Návrat k článku – RSS komentářů tohoto článku
Bezdůvodné přidání policistům... To je věc, která mě vždy s prominutím , nasere. Doufám, Honzo, že toto slovo v diskusi sneseš. Pamatujte si už konečně jednou pro vždy všichni: Vysoké platy jsou jedinou zárukou proti korupci. Morálka nefunguje, smiřte se s tím, peníze fungují i proti korupci. Po lopatě: když budu mít 20 tisíc, bude mě možno uplatit dalšími 20 tis. a já je vezmu, protože když se na to přijde , jiný zaměstnání za 20 tis seženu hned. Budu-li mít 50 tis., jednak mě musí uplácet vyšší částkou (a to už může být problém) jedna si sakra rozmyslím, jestli jí vezmu, protože práci za 50 tis. už jinou neseženu. Proto je třeba aby policisté, soudci, státní zástupci a úředníci o něčem rozhodující měli platy řádově vyšší, než třeba , s prominutím, učitelé - prostě proto, že učitele se nikdo podplatit nepokouší a pokud ano, tak tím velké škody nezpůsobí. Smiřte se s tím všichni, co děláte na místech, kde nerozhodujete o druhých.
[2] 25. 10. 2004, 14:54 – Petr Vaclavek (Odkaz)
Aha takze vlastne ja takhle bude uplacet stat a to hromadne a z nasich dani... no parada, to jsem fakt nadsenej!!!
A jak bys Petře Václavku zajistil aby nebyli korumpovatelní? Máš-li takový ÚČINNÝ recept, sem s ním a budeš prezidentem. Řeči o morálce si ale dopředu nech od cesty. Mimochodem, pleteš si pojmy, plat státních zaměstnanců není úplatek, ale ohodnocení kvality práce tak jako všude jinde. Malý plat,malá kvalita. Co od nich za těch pár tisíc můžeš chtít? Jistě, pro učitele (například) tato úměra platí taky, ale z čeho vznikají aktuálně větší škody (řeči o investicích do vzdělání tě před podplaceným policistou přejdou).
Opravdu mě štve tohle socialistické rovnostářství. To je totiž daleko horší, než nějaký Přibyl na úřadu vlády nebo různé jiné zástupné problémy, kterými se dokazuje nesmiřitelnost k minulosti.
Omluva ostatním za moje ostrá slova.
[4] 25. 10. 2004, 19:26 – Yuhů (Odkaz)
MK, to, co tvrdíš o korupci, má racionální jádro. Naštěstí vyšší platy nejsou jedinou cestou proti korupci. Další cestou, třebas doplňkovou, jsou inspekce a kontroly. Nyní nejsou dostatečně využívány.
Koncentrace lokální moci je jev, který se vyskytuje hlavně ve třetím světě. Šerif prostě vládne městu. Je to nežádoucí stav. Zajímavé je, že čím větší má šerif legální příjem, tím větší má moc. Je to dáno tím, že prostě disponuje většími zdroji. Chceme se tam dostat?
Já tvrdím "bezdůvodné" a ty to zajímavě napadáš argumentem o korupci. Opakuji ano, má to racionální jádro. Ale proč já říkám "bezdůvodné" -- protože to není argument oficiální. Přidáno dostávají i hasiči. Kdo kdy korumpoval hasiče? Rozumíš?
Yuhů: A jak zajistíš nepodplatitelnost inspektorů a kontrolorů? :-) Vysoký plat je jaksi samoregulační, dávám přednost dát policistovi rovnou i plat jeho kontrolora, než platit málo policistu i kontrolora, řečeno s jistou dávkou nadsázky, samozřejmě.
My ale nejsme třetí svět, nemáme naši existenci závislou na "osvícených panovnících". V třetím světě platí jiná pravidla. Tam se nejprve musí nastolit pravidla FUNGUJÍCÍ demokracie a pak lze pokročit dál. To teď tady celkem neřešíme.
Pak ještě je tu kritérium náročnosti a obtížnosti práce. Nezávidím hasičům, horníkům a některým dalším jejich platy. Já bych to nedělal.
Mimochodem, řekl bych, že vyšší plat jaksi i motivuje k lepším výkonům - i když "morálka" by měla velet přistupovat ke každé akci stejně. Ale morálka by měla i velet nebrat úplatky....
Jo, ještě , Yuhů - vlastně jsme sousedé - tedy aspoň víkendoví - Přelíc znáš? :-)))
[7] 26. 10. 2004, 17:47 – Yuhů (Odkaz)
MK, já myslím, že jsi mě nepřesvědčil. Ale cítím, že to je spíše věc postoje než argumentů.
Přelíc samozřejmě znám. Zrovna včera jsem tam byl (během projížďky autoškolou). Príma místo.
[8] 27. 10. 2004, 08:10 – Jindra Vesecký
Tak nevím, jestli už není pozdě, ale rád bych se zastal Yuhůa. Mám tyhle argumenty:
1. K náročnosti práce: beru (hasiči atd.), ale ne u policie - práci policisty podle mě zvládne (skoro) každý učitel, obráceně to neplatí.
2. K morálce: nebrat úplatky není jen povinnost morální, ale i zákonná, takže je samozřejmé, že policisté je brát nebudou, jinak musí následovat trest (stejně jako ve všech ostatních případech porušování zákona). To se týká nejen policie, ale i soudců, řady úředníků atd. To budeme zajišťovat neúplatnost všech těchle lidí zvyšováním jejich platů?
3. K významu korupce u policie: kvalitní učitel je IMHO daleko důležitější než kvalitní (neúplatný) policista. Učitel ovlivňuje řadu lidí na celý život.
4. K výši platů (nejdůležitější) a kvalitě práce: samozřejmě bych přál slušný plat všem státním zaměstnancům, ale nároky tomu musí odpovídat! A jaké jsou současné požadavky na policisty (plat přes 25000)? A jaké na učitele (12000 až 18000 podle praxe)? Je v pořádku, aby průměrný plat u PČR přesáhl průměrný plat na vysoké škole? Jsem si jist, že drtivá většina zaměstnanců VŠ by u policie obstála (snad s výjimkou kondice :-). Platí to obráceně? Připomínám, že tyto platy nejsou určeny trhem práce, ale administrativním rozhodnutím státu.
Takže přidávat všem tak, aby mohli slušně žít, ale nevyžadovat dodržování zákona pomocí platu!
Asi se vzájemně nepřesvědčíme. Já jsem cynický pragmatik, proto navrhuji to co navrhuji, tedy peníze, vy jste optimističtí idealisté, proto píšete o morálce, výchově generací a podobně. Ovšem přesně na tohle dojel už socialismus - prostě nikdo nechtěl mít stejně jako ti druzí, pracovat pro celek a brát podle svých zásluh a skutečných potřeb. Proto to nefungovalo. Mě se už moc nechce čekat, až se vychovají nové lepší generace - protože ony ty nové lepší generace jsou z podstaty člověka stejné jako ty předchozí. Nicméně vám vaše způsoby řešení neberu. Za dvacet let se jich vzdáte sami a budete chtít ty moje :-)
Mimochodem, vždyť to vidíte i v každém obyčejném podniku - když chci, aby zaměstanec byl neustále na telefonu, přišel v neděli do práce a podobně, dám mu už dopředu víc peněz, než tomu, po kom chci aby byl jen 8 hodin od pondělka do pátku.
[10] 29. 10. 2004, 14:40 – Petr Merxbauer
MK, slučujete neslučitelné. Je rozdíl mezi pozitivní motivací zaměstnance, když chci, aby pracoval mimo běžnou pracovní dobu, a zvyšováním platu někomu, kdo má pouze konat jasně definovanou práci, jen proto, aby ji vůbec konal.
Policista je placen za to, aby bděl nad dodržováním zákonů a samozřejmě je sám nesmí porušovat. Jestliže nekoná svoji práci, není řešením zvýšit mu plat, ale potrestat jej. Jako státní zaměstnanec má řadu výhod, zejména poměrně velkou jistotu trvalého zaměstnání, nemluvě o penězích za výsluhu let po odchodu od policie.
V civilizovaných zemích - pokud je mi známo - není zvykem, aby policisté brali více než učitelé.
Stále opomíjíte to podstatné specifikum - policisté (ale i soudci a úředníci o něčem rozhodující a podobní) jsou v neustálém denním pokušení úplatků. Mě příkladně úplatek nikdo nenabízí,protože o ničem nerozhoduji, proto mohu mít i malý plat a je jedno, jsem-li úplatkuchtivý. Možná jsem to tím příkladem z podniku zkreslil. Znovu opakuji, vaše ideály jsou krásné, kéž by to tak bylo, ale je to teorie a jak se každodenně přesvědčujeme, praxe je jiná. A já jsem pro řešení praxe praktickými opatřeními.
Domnívám se, že vyšší platy od korupce neodradí! V zemích, kde policisté berou značně nadprůměrné platy (např. Ukrajina, Bělorusko) jsou tím víc uplatní, nebo spíš uplatky přímo vyžadují. A podobně se dá tušit, že naši poslanci, i přes (pro nás obyčejné smrtelníky) ohromné platy a výhody, nejsou vůbec proti korupci imunní.
To je Dane spíš naopak - policista a celník na Ukrajině je žebrák. Tam má vleký vliv šedá ekonomika a oficiální čísla o platech jsou k ničemu. Ale podívej se na celníka a policistu německého. Ale tady jsi narazil ještě na jeden aspekt a to je společenská respektovanost. Dneska prostě spousta lidí nebude respektovat socku, co má 15 tisíc,a v civilu jezdí ve feldě na dřevěnou chatu na Sázavě. Je to smutné, ale je to tak. Chtěli jsme to tak před 15 lety, tak proč teď závidíme. Ta rovnost tu prostě nebude, jakkoliv se různí volební lídři zaklínají v tomto případě porušením solidarity mezi státními zaměstnanci. Vždy mě to rozesměje, když to slyším z úst Kalouska nebo Tupolánka.
Rozhodně nejsem zastánce rovnostářství. Jen nevěřím tomu, že vyšší platy někoho odrazují od braní a vymáhání úplatků.
Dane, znova: prostě proto, že když bude mít vysoký plat, tak bude mít menší potřebu se přikrmovat jinde a hlavně si to rozmyslí, protože když mu na to přijdou, tak takový plat už nikde nedostane.
Miloši, odpusť, znova :-)
V praxi se znovu a znovu často ukazuje "Kdo má hodně, chce ještě víc". Navíc speciálně u policie je častá falešná kolegiální loajálnost (ruka ruku myje). Jo, "kdo ohlídá hlídače?"
Samé klišé... já vím :-)
[17] 3. 11. 2004, 12:44 – Honza Hučín (Odkaz)
Argument, že zvýšením platů snížíme riziko korupce, je pochopitelný. Kdyby to tak fungovalo, byl bych pro všemi deseti. Jenže potíž je v tom, že státním zaměstnancům vždycky může soukromý sektor nabídnout víc. Ať už na ruku, v naturáliích, nebo nabídkou lukrativního místa. A zaměstnanci mnohdy neodolají, jak je například vidět na poslancích. Tak co? Mají poslanci brát milion měsíčně?
Souhlasím s tím, že kdyby policistům reálně hrozilo vyhození bez odstupného, pokud by vzali úplatek, mohlo by to působit protikorupčně. Vyhozený policajt to má s rekvalifikací obtížné a nové místo nesežene tak snadno jako nezvolený poslanec. Naneštěstí, jak píše Dan v [16], je tady právě ta falešná kolegialita, takže policajta nevyhodí, nebo mu v nejhorším přibalí ranec odstupného.
Navíc si nejsem jistý, nakolik by zvýšení platů vyřešilo průsery typu gangy v Litvínově nebo kriminalita policistů v Karlových Varech. Tam se to musí řešit podle mě primárně kontrolou a dozorem vyšších nadřízených.
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.
© Honza Hučín 2004–6
Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!
8. 8. 16:48 | Pepa
7. 8. 21:26 | Honza Hučín
7. 8. 21:02 | Honza
6. 8. 14:29 | Pepa
3. 8. 18:29 | Honza
*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)
statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník