Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Společnost
13. 10. 2004

Politický kompas

Každý si jistě vytvořil názor, na jakou část politického spektra se řadí, zda je liberál či konzervativec a podobně. Jenže se slovíčky se dá snadno žonglovat a přizpůsobovat se módě či poptávce (například termín sociálně tržní ekonomika zavání kvadraturou kruhu prováděnou na politickou objednávku).

Díky Pixymu jsem našel na webu stránku s testem, která se pokusí doopravdy zjistit, co jste zač. Jmenuje se Political compass (jak lze z názvu tušit, je v angličtině). Samozřejmě se celý test a jeho výsledky musejí brát spíš jako hra, ale určité poučení přinese každému. Přinejmenším formulace otázek (lépe řečeno výroků, s nimiž vyslovujete souhlas či nesouhlas) přinutí každého zamyslet se nad svými postoji. A to není málo.

Dotazník je celý v angličtině, a to ne úplně začátečnické. A vyžaduje trochu trpělivosti, položek není málo. Ovšem nelituji, třeba zjištění, že na škále levice–pravice jsem přesně uprostřed, je pro mě dost zajímavé (a to jsem myslel, kdovíjaký jsem pravičák).

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 14. 10. 2004, 09:37 – MK

Tu "levicovost" nezaměňuj za křesťanské sociální cítění. To je klam takovýchto testů. Určitě zastáváš spíš názor, že silnější mají pomáhat slabším než že všichni mají být stejně silní/slabí, ne? No a to je jediný rozdíl křesťanské/lidové demokracie od občanské - ti druzí si myslí, že se má každý starat sám,a by byl silný. Ale pravicovost je v té podstatě.

[2] 14. 10. 2004, 10:35 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [1] Nanesl jsi zajímavý problém, který je ostatně v tom dotazníku explicitně uvedený jako "otázka". Má být pomoc/solidarita povinná (přerozdělováním přes státní rozpočet), nebo to má být otázka dobrovolné charity?
Ačkoliv jsem křesťan, v tomhle se kloním spíš k druhému. I když je jasné, že neexistují jen krajní řešení, jde o míru povinnosti (=zdanění) a dobrovolnosti.

[3] 14. 10. 2004, 10:45 – MK

Ale to je princip každého světového názoru vycházejícího z axiomu že nad námi je někdo nejvyšší. Tím se to multiplikuje dolů, až do podoby že nad tím nejchudším je někdo kdo se s ním může rozdělit.
Názor vyházející z definice, že jsou si všichni rovni neb jsou ze stejné opice pak nutně hledá způsob zajištění aby si byli rovni ve výsledku nadále, ovšem pokud nerovnoměrně produkují (rovnost může být výsledkem řady nerovností), musí se přerozdělovat.
Osobně radši zaplatím vyšší daně, dávat někomu něco do klobouku mi přijde ponižující pro oba.

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi