Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Internet a vše kolem
27. 9. 2004

Jak vyleze IE ze své pasti?

Když se o něčem neví nic jistého, může se přinejmenším spekulovat a odhadovat. O předpověď se pokusil ve velkém článku na Živě.cz Jiří Hlavenka:

Pokud se mohu pokusit předpovědět: Microsoft vytvoří zcela novou, zcela přepracovanou verzi MSIE až v příští verzi Windows, a tato verze svou kvalitou i novými funkcemi Mozillu, která se vyvíjí docela pomalu, opět přeskočí (...)

Protože o nové verzi microsoftího prohlížeče nevím ani zbla (bohužel jsem nedohledal dávnou diskusi pod jedním článkem na Intervalu, kde přispíval kdosi, kdo betaverzi viděl), můžu také jen spekulovat a dedukovat. A domnívám se, že to Explorer nebude mít s novou verzí tak snadné právě kvůli tomu, jak se choval v minulosti.

Ponechávám stranou funkce typu blokování vyskakujících oken apod. Zajímá mě, jak se Microsoft vyrovná s nesprávným chováním a bugy. Konkrétně třeba: bude možné zvětšovat v prohlížeči písmo, jehož velikost byla zadaná pomocí jednotky px nebo pt?

Současné verze IE to nedělají. A na to hřeší řada webdesignerů, kteří vůbec neošetřili chování své stránky s jinou velikostí písma. Výsledek je ten, že se stránky v Mozille mohou zdát hnusné a rozpadlé, zatímco design v IE drží. Změnu chování od nové verze IE nelze čekat – zachování pěkného designu, a tedy spokojenost většiny uživatelů je víc než dodržení požadavku na přístupnost, že ano.

Jiným příkladem je chování CSS vlastnosti height. Ta je v IE interpretována chybně, což je ale základem některých důležitých webdesignerských triků, například Yuhůova vertikálního centrování nebo hacku na chybějící vlastnost min-height (viz odkaz a komentář via Pixy). Tlak na dodržování standardů sílí a ignorovat je si asi Microsoft nedovolí, ale pokud by to v novém prohlížeči opravil, rázem triky přestanou fungovat a výsledkem bude opět přinejmenším nedokonalý design.

Nezmínil jsem chyby související s obtékáním (float), například bug dvojnásobného okraje. Není vyloučeno, že i v tomto případě někdo na chybě IE postavil design svého webu – a časem se bude moc divit.

Podle mého názoru bude tedy pro Microsoft obtížné vylézt bez úhony ze své pasti, kterou si vykopal předchozí politikou. Možná nyní čeká na dvě věci:

  • až vymizí IE 5.0, případně i 5.5
  • až se webdesigneři naučí dělat stránky podle standardů a ne podle jediného prohlížeče

Pak by uvedení IE 7 nemusel být tak velký průser.

Související: Proč nejsou některé IE only hacky špatné

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 27. 9. 2004, 16:16 – Michal A. Valášek (Odkaz)

Možná je to ještě jinak. Nebudu se opakovat, před pár dny jsem o tom psal článek na ASP Network, na který si tímto dovolím zaspamovat :-)

http://www.aspnetwork.cz/art/clanek.asp?id=261

[2] 28. 9. 2004, 10:07 – p (Odkaz)

Taky si zavestim:
MS jeste pro XP nekdy pristi rok vyda "novou" verzi zalozenou na starem jadre jen obohacenou o vychytacvky typi tabbed browsing a pod. Tim se pokusi bojovat proti propadu podilu zpusobenu firefoxem a googlezillou.

S Longhornem prijde prohlizec, ktery bude html zpracovavat pouze v nejakem emul modu (mozna porad na starem jadre) a jinak bude cely zameren na MS verzi XULu.

[3] 29. 9. 2004, 08:21 – Raven (Odkaz)

Dovolím si něco dodat. Jde o to, že pokud opraví bugy, tak určitě doplní i podporu vlastností jako display: table atd. a tím pádem se IE7 bude chovat jako Firefox. Kde je problém, hm?

[4] 29. 9. 2004, 08:33 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [3] Asi narážíš na problém vertikálního centrování - to by ale zároveň musel IE7 zrušit své porozumění CSS vlastnostem s podtržítkem na začátku, aby se choval jako Mozilla, resp. by musel přestat podporovat podmíněné komentáře jako <!--[if le IE 5]>.
Pokud by se IE7 choval opravdu podle standardů, běda stránkám psaným na míru bugujících starších verzí IE.

[5] 1. 10. 2004, 07:46 – Raven (Odkaz)

Haha nemusel, nemusel :D Koukni na můj příklad, viz. canlog... jednoduché a s mnohem větší pravděpodobností funkční i v IE7..

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi