Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Přihrádka: Společnost, posledních 10 článků

Společnost
14. 5. 2010

Taková hra na volby

Hra na volby je jistě zábavná. Ale jiná věc je přijít doopravdy.

Komentáře (počet: 1, poslední 3. 8. 2012, 18:29, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz
Společnost
22. 3. 2007

Nečekané vzkříšení tratě

To jsem nečekal. Trať číslo 121, tedy z Hostivic přes Středokluky do Podlešína, postupně umírala, až pro osobní dopravu zcela umřela. Když jsem předloni jel přes Hostouň na kole, bylo vidět, že se v kolejišti lesíku docela dobře daří. A jak umře trať, těžko ji obnovit pro normální provoz.

Pražská integrovaná doprava, tedy její organizátor ROPID, ale dokázala zázrak a provoz na trati se obnovuje. Dva páry vlaků o víkendu z Masarykova nádraží do Slaného s rozšířenou přepravou kol, to je skvělá zpráva. Na nádraží to máme bezbariérově a dá se tak dojet na Okoř, Budeč i jinam. Slaný je také hezké město.

Výborná zpráva, děkuju za informaci MK.

Komentáře (počet: 3, poslední 22. 3. 2007, 13:16, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz
Společnost
19. 2. 2007

Daniel Herman přestupuje do civilu

„A na závěr mám smutnou zprávu,“ povídá vyšehradský probošt. Nachomýtli jsme se Karolinkou do vyšehradské baziliky těsně předtím, než skončila nedělní mše.

„Náš spolubratr Daniel Herman se rozhodl vzdát kněžství, požádal o laicizaci a dispens od celibátu,“ pokračoval smutným hlasem. Do češtiny jsem si to přeložil tak, že dotyčný nechce dál být knězem. A protože kněz v římskokatolické církvi slibuje, že se neožení (ani si nebude sexuálně užívat), chce ten slib zrušit.

Daniela Hermana znám, jednak z televize někdy v 90. letech, kdy dělal katolíkům tiskového mluvčího a představoval pro mě ještě poměrně rozumnou „tvář církve“, jednak jsem ho na Vyšehradě občas potkával. Není zas o tolik starší, jak jsem se dočetl, takže je docela dobře možné, že fakt chce založit rodinu. Anebo se vyčerpal, vyhořel.

Pro starého pana probošta to je asi velká rána, ale já Danielovi blahopřeju k odvaze. A než se trápit do konce života s tím, že hlavně nesmím zklamat žádného člověka kolem, radši udělat řez. Danieli, myslím, že brácha tě rád přivítá v klubu.

Komentáře (počet: 9, poslední 19. 8. 2010, 20:05, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz
Společnost
20. 1. 2007

Cestující s malými dětmi se nekontrolují

Asi. Vypadá to na tajné propulační opatření pražské MHD, oficiálně o tom není ani zmínka. Ale nestalo se poprvé, že po Magdě (nebo ani po mně, pokud jsem jel s Karolinkou sám) nechtěl revizor žádnou jízdenku, když cestovala aspoň s jedním dítětem.

Naposled dnes kolem poledne před Novodvorskou. Přicházel zezadu a mohlo se mu zdát, že ke kočárku nepatřím, i vytasil na mě odznak. Magdu s kočárkem nemohl přehlédnout. Ale tvářil se, že na plošině vidí jen vzduch.

Je to samozřejmě zajímavé a příjemné zjištění. Nepochybuju o tom, že matek na mateřské by bez lístku nachytalyi revizoři dost a dost. Ne že by šetřily nebo to byly systémové černé pasažérky, prostě neustále řeší důležitější problémy než cvakání jízdenek. Možná je to fakt sociální přístup, anebo se revizor cítí trapně, kdyby měl uštvanou matku s brečícím kojencem/batoletem kasírovat. Brno má pro lidi s dětmi do 3 let zlevněný tarif a zajímalo by mě, jak důslední jsou revizoři tam.

Čímž nevyzývám k porušování tarifní kázně. Prohlašuju, že oba máme, jako každý rok, koupené celoroční kupony.

Komentáře (počet: 5, poslední 4. 2. 2007, 10:38, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz
Společnost
8. 1. 2007

Klaus: s levicí ne, s levicí ano

Klaus má asi zelené za větší rudochy než sociální demokraty. Nebo jen zapomněl, co řekl před chvilkou?

Zpravodajci České televize to asi měli za senzaci, když i do ranních pidizpráv dali, že Václav Klaus v jednom rozhovoru cosi řekl. Tak jsem si Týden koupil a rozhovor si přečetl. Mluví se hlavně o sestavování vlády a poměrech v ODS, to nepřímé srovnání zelených a ČSSD je vlastně okrajová věc. Jenže vede ke zvláštnímu výsledku.

Podívejme se na dva úryvky rozhovoru. Ten první je ze začátku, když se prezidenta ptá redaktor, jaké šance na úspěch dává druhé Topolánkově vládě.

(...) Bez elementární dohody dvou nejsilnější politických stran o čemkoli, o vládnutí, tolerování, předčasných volbách nebo čemkoli dalším, prostě není možné, aby se cokoli v této zemi pohnulo.

Druhý úryvek je z konce, kde se redaktor ptá, zda se podle Klause ODS za dobu svého trvání změnila.

(...) Ideologii občanské společnosti, environmentalismu a zelených mohu označit za ideologie levicové a říct, že pravolevé schéma přetrvává i nadále. Ten spor se ale dneska začíná vést trošku jinudy a také ODS se v něm podle mého názoru už pohybuje někde jinde. Jestli se mě ptáte, zda je to vývoj v souladu s mými představami, pak říkám, že není.
Otázka: Je silným projevem změny ODS třeba to, že je dnes jejím hlavním politickým partnerem Strana zelených?
Určitě. Určitě. To je jeden z prvků tohoto jevu, tohoto fenoménu. Strana zelených samozřejmě vůbec není o přírodě a o životním prostředí, to snad je jasné úplně každému. To je strana s odlišným světonázorem, s odlišnou základní ideologií o společenském uspořádání a v tomto smyslu je to strana pro mě na absolutně druhé straně jakési ideologické bariéry.

Buď tedy Václav Klaus zapomněl, že před chvíli prosazoval partnerství s ČSSD, anebo mu spojenectví se sociální demokracií (v poměru poslanců 81:74, tedy vyrovnané) nevadí, kdežto spojenectví se zelenými (v poměru poslanců 81:6 a 9:4 na vládní křesla, tedy se zřetelnou převahou ODS) vadí.

Že by opravdu vadilo ideově? Zelení Topolánkovi na řadu jeho programových návrhů (například na rovnou daň či formu spoluúčasti pacientů ve zdravotnictví) kývli, ČSSD to zcela odmítá. Tak kde je ta druhá strana bariéry?

Spíš vadí pragmaticky. S ČSSD se dá pohodlně dohodnout na rozdělení postů, požitků a penězovodů, kdežto Zeleným, hajzlům, o prachy asi nejde. Kdyby aspoň ten mizera Schwarzenberg nebyl taková osobnost a ještě k tomu bohatý...

Komentáře (počet: 3, poslední 14. 1. 2007, 06:57, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz
Společnost
16. 12. 2006

Tak co bude s těmi volbami?

Až budu mít čas, kouknu se na to, zní oblíbený příslib, když po někom něco chcete a jemu se nechce. Přičemž dotyčný trochu spoléhá, že se na to zapomene, vyhnije to, vyšumí.

Politická elita to s námi hraje stejně. Že budou mimořádné volby potřeba, bylo bohužel jasné už minutu po těch červnových řádných. Povzbuzeni průzkumy mínění, kde napruzení občané volby chtěli, je verbálně chtěli i lídři. Někteří. Akutní napruzenost občanů se pomalu vytrácí, můžou se tedy vytratit i choutky riskovat, že v předčasných volbách vybojujeme méně, než máme teď.

Jen nemít ty řadové členy. S levicí se zapletl Kalousek a do několika dní bylo po něm. Do velké koalice před pár dny mířil i sám velký guru, ale taky mu to zatrhli. Pro úplnost by to ještě měl otestovat i Martin Bursík, aby bylo jasno.

Ono se sice zdá, že na tom nezáleží – vláda nevláda, tramvaje jezdí, rohlíky se pečou a televize vysílá. Prostě teď letíme na autopilota a v letadle probíhá nekonečný konkurs na kapitána. Ještě chvíli to vydrží, ale benzinu nemáme nekonečně mnoho. Jednou bude muset někdo ten knipl uchopit a něco s tím dělat.

Tak co bude s těmi volbami?

Komentáře (počet: 6, poslední 19. 12. 2006, 15:31, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz
Společnost
1. 12. 2006

Jsem konzervativní. Nemám rád Santa Clause

Chci, aby mně i mým dětem nosil pořád dárky Ježíšek. Rok od roku je čím dál těžší se při přípravě na Vánoce obejít bez santaclausovské výzdoby, ale jde to. Neobměkčí mě ani to, že to jsou slávistické barvy.

Nikomu nic nevnucuju. Jestli se vám červená čepice s bílým pruhem líbí, klíďo píďo si to užijte. Jsou ale tací, kterým to vadí.

Komentáře (počet: 9, poslední 13. 12. 2006, 12:31, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz
Společnost
10. 11. 2006

Odklad reformované maturity je na spadnutí

Jako zaměstnanec pod Ministerstvem školství bych měl loajálně nesouhlasit, ale odklad je podle mě rozumný.

Nechci vás tu, milí čtenáři, otravovat rozsáhlou argumentací, už jsem se tu jednou chlubil článkem v Respektu, omlouvám se. Jen mě mrzí, že se o tomhle diskutuje většinou velmi nevěcně, a to i na tam, kde by člověk čekal odbornou debatu.

Chce to stabilnější vládu a trvanlivějšího ministra.

Komentáře (počet: 2, poslední 13. 11. 2006, 09:47, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz
Společnost
6. 11. 2006

V Respektu o reformě maturity

Týdeník Respekt otiskl mou diskusi s Ondřejem Štefflem ze společnosti Scio o reformě maturit. Článek bohužel není veřejně k dispozici online, ale Respekt možná k tématu zřídí internetovou diskusi. Takže tady zatím nic přetiskovat nebudu.

Joj, snad z toho nebude průšvih...

Komentáře (počet: 0, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz
Společnost
2. 11. 2006

Příběh pokračuje

Hádejte, koho zastupitelstvo Kytína zvolilo starostou.

Ano, je to on. Snad mu nadšení vydrží a nenechá se otrávit.

Komentáře (počet: 1, poslední 2. 11. 2006, 11:06, nelze přidat komentář)
RSS komentářů tohoto článku
Trvalý odkaz

Poslední články:

Další články si můžete vyhledat v jednotlivých přihrádkách, případně podle data.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

» Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi