Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Internet a vše kolem
9. 2. 2006

TOPlist leden: IE klesá o víkendech

Pro webdesignery: IE 5.x má 4 % návštěv. Pro sociology: skladba prohlížečů se o víkendu mění, ale ne o moc. Pro všechny: denní statistiky na TOPlistu jsou velmi stabilní. Mohl bych psát o dalších zjištěních, ale na to téma už vyšla zpráva Internet Info a článek na Lupě (ten je přínosný srovnáním mezinárodních statistik).

Od začátku ledna si nechávám automatickým skriptem zaznamenávat některé údaje z denní globální statistiky TOPlistu. Mám tak přehled o aktuálních podílech návštěv podle prohlížečů na webech sledovaných TOPlistem. Ta čísla ale vyžadují trochu uvažování, nedá se to odbýt jednou tabulkou a grafem.

Metodika (pokud vás to nezajímá, přeskočte to).

Možná se ptáte, proč to dělám, když v prosinci vyšla zmíněná zpráva Internet Info. Je to proto, že TOPlist nabízí trochu podrobnější a hlavně veřejně přístupná data, takže se dá sledovat i něco víc než pouhé rozložení podílů.

Veřejně přístupná data na TOPlistu jsou rozdělena do 39 kategorií stránek, celkový průměr za všechny sledované stránky není k dispozici. To znamená, že se celkový průměr musí odhadnout. Kdyby v každé kategorii stránek jich byl zhruba stejný počet, dal by se spočítat průměr z průměrů a bylo by to v podstatě ono. Jenže na stejný počet se nedá spolehnout, takže by se musel počítat vážený průměr, ovšem váhy neznám (to jsou právě ty počty v kategoriích). Naštěstí se dá použít odhad pomocí mediánu. Medián spočtený z 39 hodnot by už měl být hodně blízko skutečnému průměru.

Zajímavé jsou ale i extrémy. Existují kategorie stránek, které se hodně odlišují od celkového průměru (například Reality, Státní správa, Weblogy nebo Hardware). Proto jsem každý den zaznamenal i minimální a maximální podíl každého prohlížeče mezi 39 kategoriemi.

Úskalí

  • Měří se jen na stránkách, které eviduje TOPlist (i když přes 100 tisíc stránek je už slušný vzorek).
  • U konkrétní stránky nebo skupiny stránek to může být úplně jinak než pro celek.
  • Neměří se počet instalací prohlížečů ani počet fyzických uživatelů, ale počet návštěv. Je možné, že uživatelé určitých prohlížečů jsou obecně na webu aktivnější.

A teď už výsledky

Na prvním grafu je vývoj denních podílů od 7. ledna do 7. února.

Z toho jsou hned vidět tři základní věci: jaké jsou podíly jednotlivých prohlížečů, že se periodicky mění mezi pracovním dnem a víkendem a že jsou hodně stabilní. Takže ze statistiky za jeden normální den se dá dobře odhadovat i dlouhodobý stav. Kategorie KHTML a Ostatní mají méně než 1 %, proto v grafu nejsou vidět.

Víkendové výkyvy mají logiku, řada lidí se připojuje na internet jen z práce (podle měsíčních zpráv Netmonitoru je fyzických uživatelů o víkendu jen polovina oproti pracovním dnům). Jiní lidé mají sice internet i doma, ale používají ho ve volném čase málo. Takže žádný div, že o víkendu poklesne podíl návštěv z Exploreru. Ovšem čekal jsem, že rozdíl bude daleko větší, u nemicrosoftích prohlížečů aspoň o třetinu víc.

Spočetl jsem průměr pro pracovní dny, víkendy a celkem. Jsou v dalším grafu a v tabulce, je vidět, že ten rozdíl fakt není velký.

(v %) Gecko Opera KHTML IE6 IE5 Ostatní
pracovní den 18,46 2,91 0,45 73,69 4,32 0,18
víkend 22,73 3,73 0,43 69,80 3,14 0,18
celkem 19,38 3,08 0,44 72,85 4,07 0,18

Webdesignery zajímá, jak je to s podílem IE 5.x. Bohužel. Pořád má 4 %, i když je známo, že pořád klesá. To je stále příliš mnoho na to, aby se okamžitě a masivně přestal podporovat (u jednotlivých projektů, zejména s dlouhodobou realizací, to ovšem není vyloučeno).

Na stránkách určitého typu jsou ovšem podíly IE 5.x dost jiné. Podívejte se na graf, který ukazuje denní minimální a maximální podíl mezi 39 kategoriemi stránek (je tam pro srovnání i medián).

V některých kategoriích (typicky Reality nebo Státní správa) se podíl IE 5.x drží nad 6 %. Bylo by asi zajímavé zjistit, jaká je sociologická skladba uživatelů těchto stránek. V kategoriích Weblogy nebo Hardware ale IE 5.x má jen dvě procenta, a to už je dost málo na to, aby se přestal podporovat. Takže, kolegové blogeři, asi nám ubude starost s laděním stránek pro tenhle zastaralý prohlížeč.

Na závěr vám sem dám ještě graf pro Gecko. Je na něm hezky vidět, že ani minimální hodnoty nejdou pod deset procent, takže Firefox už dávno není jen výsadou specialistů.

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 9. 2. 2006, 09:07 – Pachollini (Odkaz)

Konečně se na ta data podíval někdo teoreticky vzdělaný s kritickým odstupem, má důvěra v data, která prezentuješ, je asi o 136% vyšší než má důvěra v tiskové zprávy Internet Infa ;-)

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi