Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Internet a vše kolem
14. 7. 2005

Konec dlouhých připojení s TELE2

Nedávno jsem psal o nepřímém zdražení poplatků Telecomu za vytáčený internet. To jsem ještě netušil, že ceny potichu změní i mé oblíbené TELE2. V praxi to znamená, že pro připojení delší než 16 minut mimo špičku přestává být TELE2 výhodné. Vůbec mám subjektivní pocit, že se chování TELE2 v některých rysech začíná kazit.

Nejdřív fakta. TELE2 je možná jediný operátor, který konkuruje Telecomu u vytáčeného připojení (tj. má jiné ceny než Telecom). Na nové ceny od června jsem přišel dneska úplnou náhodou, nevybavuju si, že by mě na to operátor upozornil (možná byly zakuklené někde v letácích, které nám dennodenně chodí a které už skoro automaticky vyhazujeme – starý trik). Nějak nám ta sympatická alternativa přebírá zlozvyky molochů.

Podívejte se na tabulku se starými a novými cenami (včetně DPH) vytáčeného připojení mimo špičku.

TELE2 do 31. 5. 2005 TELE2 od 1. 6. 2005 Český Telecom od 1. 6. 2005
každá z prvních deseti minut připojení 0,53 Kč 0,49 Kč 0,62 Kč
každá minuta nad 10 minut připojení 0,26 Kč 0,49 Kč 0,29 Kč

TELE2 zkrátka sjednotilo cenu za minutu, prvních deset minut cenu trošku snížilo, ale další minuty jsou pak výrazně dražší. Zatímco dřív bylo připojení přes TELE2 oproti Telecomu vždy výhodnější, teď výhodnost platí jen do 16 minut připojení.

počet minut cena TELE2 cena ČTc
3 1,47 1,86
10 4,90 6,20
16 7,84 7,94
30 14,70 12,00
60 29,40 20,70

Odhadnout předem, zda budu na webu méně, nebo více než 16 minut, se dá jenom někdy (většinou když vím, že tam budu déle). Stáhnout poštu, projet pár stránek, něco vyřídit, napsat něco do nějaké diskuse, případně krátký mail, to v mém případě 15–20 minut denně dá.

Takže to vypadá, že připojení přes TELE2, k němuž jsem se uchyloval po vyčerpání balíčku u Telecomu (dříve 13 hodin, nyní 10 hodin) nebo ve špičce, budu používat v kratších případech. Když se vejdu do 10 minut, dokonce na tom oproti dřívějšku vydělám. A prachy za dlouhá připojení holt shrábne Telecom. Nebo žádná nebudou.

Inu, jako vždy: když se zdraží, pozorný zákazník se zařídí a poskytovatel služeb na něm nakonec prodělá.

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 15. 7. 2005, 00:29 – tark (Odkaz)

Já ti říkám, kup si nějaký nonstop připojení. Jestli ti stačí dial-upová rychlost, můžeš vzít GPRS, ale osobně si myslím, že CDMA je lepší volba (mám jej...). Nebo něco jinýho. Nonstop. :)

[2] 15. 7. 2005, 08:04 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [1]: Já vím :-) Ale pro mě je typ připojení spíš filosofická otázka.
Internet je velké lákadlo a pokušení. Kdybych měl nonstop připojení, daleko hůř bych se donutil od toho vstát a dělat něco jiného. A snáz bych k tomu běhal a zasekával se u toho na deítky minut.
Pevnou linku mám v práci, takže hodně z toho, co potřebuju, vyřídím tam. Omezení doma je vlastně pro mě lepší, protože stíhám žít i mimo internet.

[3] 16. 7. 2005, 13:16 – MaLer (Odkaz)

Zajimave - dalsi firma, o ktere vim, ze jeste nabizi tuto tarifikaci (mozna to dela take GTS Novera, ale ta nema ceniky na webu), jsou CRa a jejich bluetone (neznam podminky vyuziti jejich volby operatora, takze bohuzel nereknu zda je stejne snadne a vyhodne jako tele2). I kdyz nemaji ve spicce cenu po 10. minute nizsi nez CTc (0,40 do 10. minuty, 0.31 po 10. minute), maji ji natolik nizkou, ze se ten rozdil setre az po 120 minutovem pripojeni a napriklad po 8 hodinach surfovani jsou CRa o asi 8 korun drazsi nez CTc.
http://www.bluetone.cz/main.php?pageid=160

Chapu, ze to neni VYRAZNE levnejsi, ale je to asi posledni existujici alternativa.

[4] 20. 7. 2005, 00:40 – tark (Odkaz)

Tak to jo :-)) Chápu :-D Někdy si říkám, že za 2.5roku co mám nonSTOP net, tak u toho sedím víc jak obvykle (ale taky se víc naučím)

[5] 24. 8. 2005, 19:16 – Johny Z

Jenom něco málo ke slovnímu spojení "sympatická alternativa".

Myslím, že by vás tento pocit dost rychle přešel, pokud by vás navštívil obchodní zástupce od TELE2, který by se tvrdošíjně vydával za pracovníka Telecomu, se slovy "Jsem z Telecomu, a přišel jsem vám zlevnit volání".

Na několikerou výzvu k předložení identifikačního průkazu poněkud neochotně vytáhl katričku TELE2, a připustil, že s Telecomem nemá nic společného.

Ovšem jeho drzost nebyla otřesena. Neustále se dožadoval předložení měsíčního vyučtování ze telefon, se slovy: "Snížím vám výdaje na dálkové hovorné, kolik voláte ?".

Když jsem mu asi po 10-té vysvětlil, že dálkově nevolám, a můj účet v této položce nepřevýší 10,- Kč měsíčně, avšak on si stále vedl svou, usoudil jsem spolu s Komenským, že nározný příklad tohoto dryjáčníka přesvědčí (lepší jedno vidět než 10-krát slyšet) a šel jsem najít poslední telefonní účet, aby pod tíhou písemných důkazů kapituloval.

K mému zděšení mi onen člověk, držíc v ruce můj účet na 10,- Kč dálkového volání, začal naprosto vážně a drze tvrdit, že s TELE2 na dálkovém volání obrovsky ušetřím, a že místo 10-ti korun zaplatím jen 6,- korun (*například). Moji námitku, že tyto 4 (*) ušetřené koruny padnou na vrub 20-ti korunám za složenku pro TELE2 velkoryse ignoroval.

Klid, už se blíží závěr. Poslední moje otázka byla, jestli si ze mě dělá srandu nebo to myslí vážně. A potom už jsem s ním opravdu jen vyrazil dvěře.

A tehdy, i u mě, odumřel pocit, že TELE2 je "sympatická alternativa", a zůstala jen hořká pachuť.

[6] 25. 8. 2005, 08:02 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [5]: Chování prodejců je někdy opravdu agresivní a je nutné je aktivně vystrkat ven. Na druhou stranu se snažím odlišovat prodejce od operátora samotného. Řekl bych, že prodejci nebývají stálí zaměstnanci, spíš brigádníci. Jsou sice vyškoleni operátorem a svým chováním mu dělají reklamu nebo ostudu, ale z jedné negativní zkušenosti bych operátora nezatracoval.

Například pokaždé, když mě někdo osloví (na ulici nebo doma) a nabízí mi nějaké telekomunikační služby, podívám se potom v klidu na webu na to, co nabízí, a rozmyslím se, jestli je to pro mě výhodné. Beru to tak, že mě prodejce upozornil na možnost, které můžu, nebo nemusím využít.

Spojení "sympatická alternativa" jsem použil kvůli cenové politice.

BTW TELE2 nemusíš platit jen složenkou, jde to už i inkasem.

[7] 15. 12. 2005, 14:21 – Václav Šindelář

Dobrý den pane Hlučíne,
dnes jsem dostal první fakturu za internet expres Impulz. Jsem velmi překvapen, jak se Český Telecom chová.Reklama, která tuto akci provází mluví o surfování zdarma. Bohužel jsem nevěnoval dostatečnou pozornost celé nabídca a přehlédl jsem, že drobným písmem je vepsáno, že na variantu Impulz se to nevztahuje. Jsem rozladěn a snažil jsem se o přechod k TELE 2. Jak však konstatujete, ČT má monopol a to zejména na zisky.

[8] 15. 12. 2005, 14:27 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [7]: Dobrý den, bohužel uvádění podstatných informací drobným písmem je spíš zvykem než pravidlem, každý zdůrazní spíš to lákavé. Já osobně půjdu do ADSL od Volný.cz.

[9] 11. 4. 2007, 13:15 – iris

Souhlasím s výše uvedenými názory. Obzvláště drze se chovají ke starším lidem. Mé matce se vnutili způsobem až neuvěřitelným. Prostě ji řekli, že bude mít levnější telefon a už jí neinformovali o tom, že vlastě ještě prodělá. Všechny tyto prodejce bych jednoznačně zakázala.

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi