Šuplík Honzy Hučína

Skok na navigaci (menu)

Tento blog je v současné době uzavřen.
Pokračování blogu na bloguje.cz jsem zrušil. Pokud budu někdy pokračovat, bude to spíš tady.

Komentovaný článek

Internet a vše kolem
2. 8. 2004

S tmavým pozadím opatrně

Někteří webmasteři asi nemají rádi příliš mnoho světla – nebo že by chtěli šetřit monitory uživatelů? Jejich stránky mají tmavé pozadí, a když na ně přepnu z jiného webu, který má pozadí bílé, připadá mi, že jsem vjel do tunelu nebo se mi zamlžily brýle.

Nic proti vkusu, třeba web o trash metalu (namátková ukázka) černé pozadí prostě musí mít. Proč by ale musely mít tmavé pozadí weblogy nebo odborné stránky? Možná mě odpálíte protiotázkou: „A proč ne?”

Z mého pohledu je důvod jednoduchý. Mám na monitoru standardně nastavený jas na minimum a hýbám jenom kontrastem, pouze v mimořádných případech zesiluju i jas. Tohle je naprosto vyhovující pro práci s 90 % programů, protože Word, Excel, Notepad i další mají defaultně černý text na bílém pozadí. Je to prý i ergonomické (někde jsem to četl, ale je to už dávno) a určitě to šetří monitor. A dnes má i většina webů bílé pozadí.

Za silného denního světla, zvlášť teď v létě, se mi černá na bílé čte ještě uspokojivě, zatímco obráceně ne. Když tedy narazím na stránku s tmavým pozadím (a pozor, při staženém jasu se zdá tmavé leccos), překvapeně zamžourám, pak chtě nechtě ohulím monitor a rychle se rozhoduju, zda tyto stránky opravdu potřebuju prohlížet; příště si hodně rozmyslím tam vůbec přijít. A což ta hrůza, když i písmo je tmavé!

Takové pocity jsem měl v poslední době při čtení komentářů na Dagblogu nebo u Pixyho (dokud jsem nenašel styl Rekonstruktor). Ono to s vytaženým jasem jistě vypadá dobře, ale podle mého názoru tmavé pozadí příliš přístupnosti nepřispívá. Samozřejmě si já můžu vypnout styly nebo zapnout nějaký svůj, ale udělá to/umí to i běžný uživatel a jeho prohlížeč, který podobným trikům nakloněn moc není?

Takže prosím všechny webmastery: opravdu si rozmyslete, jestli musíte mít tmavé pozadí. A pokud ano, vyzkoušejte si, jak se vám bude číst v létě v pravé poledne nebo s různě nastaveným monitorem. Plakat nad nízkou návštěvností bude pozdě.

Vložit vlastní komentářNávrat k článkuRSS komentářů tohoto článku

Komentáře

[1] 2. 8. 2004, 15:15 – Jiří Macich ml. (Odkaz)

A co obráceně? Prosím všechny webmastery, aby si použití světlého pozadí rozmysleli ... Z některých webů mám pocit, jako kdybych se pár minut koukal do 200W žárovky.

[2] 3. 8. 2004, 02:18 – Freya (Odkaz)

Rozhodující imho není jenom "tmavý web - světlý web", ale především vhodně se doplňující barva textu a pozadí. Dostatečný kontrast. Možná, že u Pixyho se to v základním stylu malinko hůř čte, protože oranžová je dost výrazná barva...
Jak je zmíněno už v článku, na stránkách s určitým zaměřením by světlé pozadí bylo jako pěst na oko. Myslím, že můžou existovat i weblogy, které spadají do téhle kategorie.

[3] 3. 8. 2004, 15:33 – rony (Odkaz)

Ja som svetlocitlivy ale aj tak som si zvykol, ze pokial nemusim, tak radsej idem do negativneho zobrazenia = takisto nemam vyhuleny monitor a hybem sa proste na 50 ppercent aj kontrast aj jas a napriek tomu moju stranku "vidim".
Stale si stojim na tom, ze u monitorov je to trosku inak ako u tlacenych medii, kde sa negativna sadzba "zlieva" - naproti tomu u monitoru je prave negativne zobrazenie menej zatazujuce pre oci.
Ale pozor! Oci najviac bolia z maleho textu.

[4] 3. 8. 2004, 15:46 – Honza Hučín (Odkaz)

Ad [1], [3]: Samozřejmě každý má své oblíbené nastavení monitoru. Jde o to, že mnoho, troufnu si říct většina, z navštěvovanějších webů v ČR (iDNES, Seznam, České noviny, Centrum, Atlas, ...) mají bílé pozadí a černé písmo. Stejně tak windowsovské aplikace. Takže IMHO je většina BFU zvyklá na bílé pozadí a tmavé písmo.

[5] 11. 8. 2004, 18:23 – Jan Bien (Odkaz)

Připojuji se k orodování za černý text na velmi světlém až bílém pozadí.

Chápu ale důvody, kdy je nutné používat pozadí tmavé. Pak prosím všechny webmastery, aby byl jejich web čitelný s vypnutými styly, resp. s vynuceným černým textem na bílém pozadí.

[6] 11. 8. 2004, 19:02 – SuE (Odkaz)

To je možná i otázka chuti jít proti zažitým konvencím. Když jsem uvažovala o světlém pozadí na webu o diablo, vyhrožovali mi nekteří fanoušci hry, že tam nebudou chodit, protže, kdo to kdy viděl, aby to nebylo tmavé ...
Dnes si spousta lidí naopak pochvaluje, že se jim to tam líp čte ale možná ti skalní tam zas nechodí.

[7] 13. 8. 2004, 10:21 – tark (Odkaz)

Náhodou, já mám svý LCD taky nastavený na minimum (na max. to dávám na prohlížení fotek a vždycky si nasadím sluneční brýle, protože to svítí jak ohnivá koule) a víc se mi teda líbí normálně šedý pozadí. Fakt! I blog asi tak budu dělat (dělám fotoblog a ve stejným stylu asi udělám celý Káně).

Jinak s tou CSS prosbou ti klidně vyhovím, tabulky či <font> neprovozuju. ;)

[8] 13. 8. 2004, 10:33 – tark (Odkaz)

Jinak ten tvůj příkladový web odmítám číst v základním nastavení. Ty písmenka jsou hrozně pidi a ty hvězdičky jsou taky moc bezva. :D

[9] 13. 8. 2004, 10:34 – tark (Odkaz)

A s ClearType to odmítnu na 100% je to nejlepší ... Nepřečteš nic. :D

[10] 15. 8. 2004, 22:00 – HejTi (Odkaz)

Hm, tak nevím - udělejte si jednu stránku pouze s bílým pozadím a jednu s černým. Teď si otevřte tu bílou na celou plochu a dívejte se do ní minutu. Po minutě se běžte projít a potom otevřete stránku s černým pozadím a opět se dívejte celou minutu. Co vám dělalo větší problémy - dívat se na tu bílou nebo černou? Měosobně stačí, když se musím dívat na bílou stránku s textem a neustále musím ucukávat očima. V HomeSite mám nastavené šedé pozadí a jsem spokojený. Možná jsem pouze citlivý, ale jen já?

Co se týče častosti používání bílé - on se tmavý design dělá hodně špatně (tak aby dobře vypadal), aby to bylo použitelné na různé magazíny, tak spíš pro to, než že by to bylo lepší. Root rulezzzz!

[11] 21. 7. 2008, 01:13 – Jitulína☻

Mno já mám tmavé pozadí a čte se mi to celkem fajn a líbí se mi to :) ale já mám světlé písmo. Není to ideální ale nikdo si nestěžoval :) mno zkuste jestli se vám to bude dobře číst. Můj blog je http://mujsuperstyl.blog.cz/

K tomuto článku není možné vkládat komentáře.

© Honza Hučín 2004–6

Šuplík běží na PIPNI.CZ. Díky!

sber.cermat.cz

RSS Šuplíku

RSS komentářů – souhrnně

U každého článku je samostatný RSS kanál pro komentáře.

Výběr článků

Posledních 10 článků

nebo podle data:

nebo hledání fulltextem:

Archiv všech článků

Poslední komentáře

Zabili mě, parchanti [2]

8. 8. 16:48 | Pepa

Cestou kolem blogu [2]

7. 8. 21:26 | Honza Hučín

Cestou kolem blogu [1]

7. 8. 21:02 | Honza

Vrtulník nad hlavou [3]

6. 8. 14:29 | Pepa

Taková hra na volby [1]

3. 8. 18:29 | Honza

Nejčtenější

Žádné údaje nejsou k dispozici.

O mně

*1967, absolvent MFF UK v Praze (1991)

statistik, analytik, programátor, učitel, hudebník

nyní Ústav pro informace ve vzdělávání

Životopis (RTF)

Napište mi